Manje smeća

Europski napori protiv plastičnog otpada u oceanima daju rezultata

Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Europski napori protiv plastičnog otpada u oceanima daju rezultata
05.04.2018.
u 22:43
Nekoliko europskih zemalja, uključujući Irsku, Dansku, Francusku i Britaniju, uvele su 2003. porez na plastične vrećice, što je dovelo do velikog smanjenja njihove upotrebe
Pogledaj originalni članak

Broj plastičnih vrećica u moru oko Britanije značajno se smanjio od 2010. kada su europske vlade počele uvoditi mjere protiv njihove upotrebe, objavili su u četvrtak znanstvenici.

Postotak ribarskih mreža koje su iz Sjevernog mora izvukle barem jednu vrećicu više je nego dvostruko manji i sada iznosi 16 posto, utvrdili su stručnjaci iz Britanije i Nizozemske.

Prije 2010. taj je postotak bio 40 posto, kaže se u studiji koja je trajala 25 godina.

Nekoliko europskih zemalja, uključujući Irsku, Dansku, Francusku i Britaniju, uvele su 2003. porez na plastične vrećice, što je dovelo do velikog smanjenja njihove upotrebe.

Podaci UN-a govore da osam milijuna tona plastike - boca, vrećica i ostalog otpada završi u oceanima svake godine, što dovodi do uginuća morskih životinja i ugrožavanja zdravlja ljudi.

Znanstvenici su stoga pozvali na oštriju borbu protiv plastičnog otpada, a u prosincu prošle godine gotovo 200 država se dogovorilo oko smanjenja zagađivanja oceana.

"Mjere svih tih država dovele su do toga da se koristi manje vrećica i da ih manje završava u moru. Budemo li više razmišljali o plastici, posebno onoj koju koristimo u svakodnevnom životu, možemo učiniti jako puno", rekao je suautor studije Thomas Maes.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar Majstor Ivo
Majstor Ivo
23:47 05.04.2018.

Europski napori protiv plastičnog otpada u oceanima daju rezultata ali protiv balkanskog lopovluka i domoljubne hendikepiranosti nikako.

ST
storming
23:59 05.04.2018.

hvalevrijedan savjet kako se riješiti plastičnog smeća dati će vam Na primjeru Duge Rese inicijatorica Anita Malović

Avatar nekakav
nekakav
11:58 06.04.2018.

gdje dobivate vrećice od najtanje plastike? u kojim dućanima? zašto kupujete mlijeko u tetrapaku i pet bocama, umjesto da od lokalnih farmera u staklenkama uzimate? zašto svaki krumpir zamatate u posebnu vrećicu, foliju? zašto tolko ambalaže za jednokratnu uporabu koristite i uzimate robu koja je u nekom pakiranju, gdje je puno otpada? ljudi, zašto radite tolko otpada? pogledajte svinju, ona je sirota zatvorena u 4 kvadrata cijeli život koji traje do godinu dana, i ima uredno mjesto gdje spava, gdje piša i izmet ostavlja, i gdje jede. i to svinja, koja nema prilike socijalizirati se sa drugim svinjama vani, izmijeniti neke novine i tehnike, već sve nagonski radi, a čovjek, navodno jedina svjesna i razumna vrsta (naglasiti ću, životinjska vrsta), to nema, već otpad gomila gdje mu je zgodno, pod nos, noge, susjedu, sve je puno otpada.