EU

Europski parlament nameće pobačaj kandidatskim zemljama

05.07.2002.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

Sve zemlje članice Europske unije i kandidatske zemlje za članstvo u EU trebaju ozakoniti pobačaj i olakšati dostup hitnim sredstvima protiv začeća, poput pilule za jutro poslije i RU486, odluka je Europskoga parlamenta (EP). Zastupnici su tijekom svojega plenarnoga zasjedanja u Strasbourgu sa 280 glasova za, 240 protiv i 28 suzdržanih prihvatili izvještaj svoje belgijske kolegice Anne Van Lancker o spolnim i reprodukcijskim pravima, koji na to poziva. No, kako je riječ o izvještaju koji je ona sastavila na vlastiti poticaj, parlamentarna odluka nema obvezujući značaj. Takav će, međutim, značaj dobiti odobri li je Europsko vijeće, kojemu ju je sada EP poslao na prihvaćanje. Tada će je zemlje europske petnaestorice morati ugraditi u svoja nacionalna zakonodavstva, a i kandidati će morati prihvatiti takvu obvezu tijekom pregovora o pristupanju EU. Za izvještaj su glasovali socijalistički, liberalni i zeleni zastupnici, dok su protiv bili predstavnici narodnjačko-demokratske frakcije (EPP-ED) te desnice (UEN).

EEP-ED upozorava da "arogantno" nametanje takve odluke kandidatskim zemljama, koje na njezino donošenje nisu imale utjecaja, može potkopati povjerenje njihova stanovništva u EU.

Protivnike pobačaja u EU dodatno je razjarila odluka nizozemske vlade na odlasku da odobri isplovljavanje u međunarodne vode ploveće klinike za pobačaj, koju vodi amsterdamska skupina "Žene na valovima". Lani je ista skupina željela uputiti takav brod u blizinu irskih teritorijalnih voda kako bi se Irkinjama, u čijoj je zemlji pobačaj zabranjen, pružilo tu uslugu. Nizozemski je ministar zdravstva Els Borst tada, međutim, zabranio obavljanje operacija na brodu jer nizozemske zdravstvene vlasti ne mogu organizirati nadzor izvan nizozemskoga ozemlja. Ni sada se na brodu neće moći obavljati kirurški pobačaji, ali će se ženama davati pilula RU486, kojom je dopušteno potaknuti pobačaj do isteka sedmoga tjedna trudnoće. Odluci se žestoko suprotstavila Kršćanskodemokratska stranka (CDA), koja će u novoj nizozemskoj vladi voditi glavnu riječ.

BRUXELLES Stojan de Prato

Pogledajte na vecernji.hr