Radikalno desna nizozemska Stranka slobode, koju je teško i nazvati strankom jer je njezin predsjednik Geert Wilders jedini formalni član, mogla bi biti relativni pobjednik sutrašnjih izbora u Nizozemskoj, no praktički nitko joj ne daje šansu da zaista formira vladajuću koaliciju.
Nestat će iz medija
Prema jednoj od najsvježijih anketa, provedenoj u nedjelju, stranka desnog centra VVD, koju vodi aktualni premijer Mark Rutte, dobija 16 posto, a Stranka slobode (PVV) Geerta Wildersa 13 posto glasova. No, ni Rutteova ni bilo koja druga stranka koja po anketama ulazi u novi nizozemski parlament ne pokazuje interes da stvori vladajuću većinu s Wildersom. Niti Geert Wilders pokazuje interes za postizanjem kompromisa, koji je nužan pri pregovorima o postizbornoj vladajućoj koaliciji.
Tako bi izbori u Nizozemskoj, za koje se čini kao da ih pozorno prati čitava Europa i svijet jer mnogi ili strahuju ili se raduju mogućnosti da u toj važnoj članici EU pobijedi “nizozemski Trump” Geert Wilders, mogli završiti tako da već sljedeći tjedan nestanu iz svjetskih medija i postanu tretirani kao još jedno obično i “dosadno” sastavljanje proeuropske, tipično nizozemski liberalne koalicijske vlade.
– Čak i ako Wilders završi na prvom mjestu 15. ožujka, očekujte mjesece dosadnih koalicijskih pregovora koji će kulminirati sastavljanjem vlade bez Wildersa. Onda će stranci moći zaboraviti na nizozemsku politiku sljedećih deset godina – komentirao je Simon Kuper, novinar londonskog lista Financial Times koji je odrastao u Nizozemskoj i prati nizozemsku političku scenu dugo godina.
“Marokanci su smeće”
Wilders (53) skandalizira ili naprosto izaziva interes stranih medija zbog svojih provokativnih političkih stavova i izjava koje su uvredljive za pojedine društvene skupine. Marokanske došljake u Nizozemsku nazvao je “smećem”, Kuran usporedio s Hitlerovim “Mein Keimpfom”, politički program mu je zatvaranje svih džamija u Nizozemskoj, “stop islam” mu je službena predizborna parola, želi izvesti Nizozemsku iz eurozone i članstva u EU…
Wilders već više od deset godina živi pod konstantnom policijskom pratnjom, koja mu je dodijeljena 2004. zbog opasnosti od atentata, tako da rijetko kad uopće izlazi na ulicu. No, ovo su izbori na kojima mu se smiješi najveći postotak glasova u cijeloj njegovoj političkoj karijeri. Čak i ako ne postane relativni pobjednik, nema sumnje da su njegovi radikalni stavovi pomogli da se Nizozemska iz krajnje liberalne i tolerantne zemlje pomakne malo više udesno.
Premijer Rutte i izazivač Wilders sinoć su imali TV sučeljavanje. •
U posljednjim danima kampanje jedna od najvećih prijetnji popularnosti Geerta Wildersa među desničarima u Nizozemskoj postao je - njegov stariji brat Paul.
– Bio je pomalo razmažen, razmaženo derište. Živio je poput većine drugih mladića sve do 18. rođendana, kad je otišao živjeti u Izrael – ispričao je Paul Wilders novinaru Euronewsa. Za njemački Der Spiegel kazao je kako je Geert u Izraelu “iskusio napetosti s Palestincima, a kasnije, kad se vratio živjeti u Utrecht, sve više Turaka i Marokanaca doseljavalo je u njegovo susjedstvo, što mu se nije sviđalo”.
Ruši EU? A nitko mu ne daje šanse da formira novu vladajuću koaliciju ako pobijedi??