Dolazi oko 200 izaslanika

Europučani četiri dana u Splitu na mini klauzuri

Foto: Emica ElvedjiPIXSELL
Europučani četiri dana u Splitu na mini klauzuri
22.09.2023.
u 21:00
Hrvatska i Plenković nisu slučajan izbor za domaćina s obzirom na to da je Plenković jedan od rijetkih premijera koji je pučanima uopće preostao u EU
Pogledaj originalni članak

Zastupnici iz grupacije Europske pučke stranke (EPP) u Europskom parlamentu okupit će se od 26. do 29. rujna u Splitu, na svojevrsnoj mini klauzuri. Skup će okupiti otprilike 200 izaslanika, uključujući i Manfreda Webera, predsjednika Kluba zastupnika EPP-a, i Robertu Metsolu, predsjednicu Europskog parlamenta, a drugoga dana trebala bi mu se pridružiti i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, potvrđeno nam je u vrhu HDZ-a.

Glavna tema skupa bit će pripreme za euroizbore početkom lipnja iduće godine, uoči kojih se EPP, koji iz ciklusa u ciklus bilježi sve manji broj birača, sada dodatno suočava s rastom desnice. Već vidljive promjene u elektoratu i narativ s kojim bi EPP ovoga puta trebao pred birače stoga će biti među važnijim točkama dnevnog reda skupa u Splitu.

Jedna je od tema i poljoprivreda, koja se, uz tradicionalne industrije, u posljednje vrijeme pokazuje upravo kao točka na kojoj birači i simpatizeri EPP-u pomalo okreću leđa, revoltirani europskim zelenim planom koji, prema mišljenju mnogih na desnom centru i desnici, za klasične gospodarske grane u Europi predstavlja ili prijetnju ili preskup "sport". A kako se zna da je glavnu podršku u odnosu na ljevicu EPP prije imao upravo u poljoprivredi i autoindustriji, izuzetno važnima za Njemačku i Francusku, unutar grupacije počeo je rasti otpor prema Ursuli von der Leyen i dobar dio EPP-ovih zastupnika zagovara njezin odlazak s čelne pozicije u Europskoj komisiji nakon predstojećih izbora. Dio pučana pritom kao logičnu zamjenu na čelu Komisije vidi upravo Robertu Metsolu, pa upućeni komentiraju i da bi se njezin najavljeni dolazak u Split, na skup na kojem će biti i Ursula von der Leyen, mogao pročitati i kao potvrda da se radi o ozbiljnoj kandidatkinji za Komisiju. Jer, jasno je da EPP ovakvim skupom upravo želi iskazati jedinstvo i, ne presuđujući prerano o kadrovskim rješenjima, pokazati kako mu je ambicija i u novom mandatu zadržati najvišu izvršnu funkciju u EU.

Naravno, pod uvjetom da zadrži broj mandata koji bi mu bio dovoljan za to jer će u slučaju daljnjeg pada izborne podrške grupacija biti prisiljena sklapati saveze koji joj dugoročno ne idu u prilog, prije svega s rastućom desnicom. Posebno ostanu li talijanska premijerka Georgia Meloni i njezina stranka uz ECR, grupaciju europskih konzervativaca i reformista, oko čega se u posljednje vrijeme predu bezbrojne teorije, nakon što je Meloni značajno promijenila kurs od predizborne antimigracijske politike do legalizacije statusa više od milijun i pol migranata.

POVEZANI ČLANCI:

U takvoj situaciji u EPP-u je svakako dobrodošao netko tko bi, barem privremeno, mogao igrati ulogu ujedinitelja, a upravo taj tip domaćina u Splitu bi mogao biti hrvatski premijer Andrej Plenković, koji će se izaslanicima obratiti u četvrtak, drugoga dana zasjedanja, neposredno prije Ursule von der Leyen. U HDZ-u nam ističu kako EPP u Hrvatskoj nije slučajno te kako se, među ostalim, radi i o iskazivanju podrške HDZ-u uoči parlamentarnih izbora, a najavljuju da će se na skupu raspravljati i o nekim temama od najvišeg hrvatskog interesa, poput migracija i otvaranja pristupnih pregovora BiH, koje Hrvatska želi maksimalno ubrzati.

Da Hrvatska i Plenković nisu slučajan izbor, jasno je i bez uvjeravanja iz stranke, s obzirom na to da je Plenković jedan od rijetkih premijera koji je pučanima uopće preostao u EU. Uz to, riječ je o čovjeku koji je na vlasti gotovo punih osam godina, a ankete mu prognoziraju izgledan još jedan premijerski mandat u trenutku dok pučani u drugim zemljama gube zamah.

Europske ambicije

Uz Plenkovića, jedini ovoga kalibra u EPP-u još je grčki premijer Kyriakos Mitsotakis, no njegova se zemlja u posljednje vrijeme suočila s nizom elementarnih nepogoda i katastrofa, zbog kojih bi organizacija ovakvog skupa trenutačno bila neprimjerena, ako je uopće o tome i bilo govora. Za Mitsotakisa, baš kao i za Plenkovića, mediji neprestano nagađaju da ima europske ambicije i da bi se nakon novih izbora mogao pojaviti na nekoj od visokih funkcija koje će pripasti EPP-u. No ako ih doista i imaju, jasno je da će s tim ambicijama morati pričekati rasplet sve zanimljivijih okolnosti na europskoj političkoj pozornici.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

SA
sani2
00:44 23.09.2023.

Derneklije