240 milijardi eura

Evo kako je Grčka potrošila golemi novac dobiven od međunarodnih institucija!

Foto: Reuters/PIXSELL
Evo kako je Grčka potrošila golemi novac dobiven od međunarodnih institucija!
30.06.2015.
u 08:42
Veći dio tog velikog iznosa na kraju su pokupile banke koje su posuđivale novac Grčkoj prije financijske katastrofe.
Pogledaj originalni članak

Samo manji dio od 240 milijardi eura "programa pomoći", odnosno kredita, koji je Grčka 2010. i 2012. godine dobila od međunarodnih institucija potrošeno je na ublažavanje posljedica financijske krize 2008. i za reformske programe, piše Guardian.

Veći dio tog velikog iznosa na kraju su pokupile banke koje su posuđivale novac Grčkoj prije financijske katastrofe. Za razliku od većine država Europe, koje su povećale proračunske deficite kako bi zaštitile umirovljenike i primatelje socijalnih davanja, Atena je prisiljena dramatično smanjiti svoj deficit te kresati mirovine i minimalne plaće.

Otpis 100 milijardi eura duga

Trojka je prvi puta "uskočila" Grčkoj u proljeće 2010. godine kada Atena više nije mogla financirati svoj dug od 310 milijardi eura koje je većinom posudila od velikih europskih banaka. Dvije godine kasnije, Međunarodni monetarni fond, Europska komisija i Europska središnja banka odlučile su dati i drugi "paket pomoći", popularni "bailout", koji je u središtu imao otpis 100 milijardi eura duga od strane privatnih kreditora.

Privatni vlasnici obveznica vidjeli su da je njihova vrijednost pala 53 posto te su prihvatili i dodatni gubitak zamijenivši taj dug za druge vrijednosne papire s manjom kamatom. Time je eliminirano oko 100 milijardi eura grčkog duga, no 34 milijarde je iskorišteno kako bi se sklapanje tog sporazuma uopće postiglo i taj je iznos dodan grčkom dugu. Grčki mirovinski fondovi, koji su bili veliki privatni kreditor,  također su pretrpjeli veliki gubitak.

140 milijardi eura potrošeno za plaćanje prvotnih kredita i kamata

48,2 milijarde eura iskorišteno je za pomoć grčkim bankama koje su pretrpjele gubitke te je oslabila njihova sposobnost da zaštite sebe i depozite građana. Na kraju je 140 milijardi eura potrošeno za plaćanje prvotnih kredita i kamata na njih.

Manje od 10 posto novca od "programa pomoći" ostalo je grčkim vladama za reformiranje gospodarstva i zaštitu najugroženijih društvenih skupina. Uz sve ovo, grčki dug je još uvijek oko 320 milijardi eura, od čega 78 posto otpada na Trojku.

>>Grčkoj danas ističe rok. Juncker poslao 'last minute' ponudu

>>3 scenarija nakon referenduma u Grčkoj

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 158

DU
Deleted user
09:08 30.06.2015.

Kako ide ona kletva, dabogda imao pa ne imao... Ali u modernom svijetu je to drugačije, onaj koji je imao ima i dalje. oni koji su malo imali gube sad baš sve... a uhljebi, oni su iznijeli svoje zalihe u strane banke.

ZO
zoom
09:04 30.06.2015.

sve je jasno iz rečenice da su "od 240 milijardi EUR-a pomoći najveći dio pokupile banke"! znači sama grčka i grčki narod od svog tog novca gotovo da nisu imali koristi, a sada ih žele uništiti još rigoroznijom štednjom i odricanjima koji bi ih zabetonirali na dno!

BA
balic
08:59 30.06.2015.

@Malenkost---- Sigurno da nam prijeti Grcki scenario samo sa jednom razlikom da su nase place i mirovine nize od njihovih.Ekonomski smo isti sa njima, novim dugovima i zaduzivanjima vracati kredite /kamate je utopija spirala koja je sve veca.Umjesto gledat da se ekonomski oporavis ti se vise i sve vise zaduzujes ..