Sinoć je na Novoj TV održano drugo televizijsko sučeljavanje predsjedničkih kandidata koje su za Večernji list komentirali politički analitičari Anđelko Milardović i Davor Gjenero.
Njihove komentare o sučeljavanju Ive Josipovića, Kolinde Grabar Kitarović, Milana Kujundžića i Ivana Vilibora Sinčića prenosimo u cijelosti.
Anđelko Milardović: Josipović je išao klizećim seksističkim stavom
Prvo sučeljavanje je bilo totalni promašaj jer je RTL mislio da je vođenje kampanje i države samo "žuta" zabava. U usporedbi sa sučeljavanjem na RTL-u koje je bilo na razini "Tvoje lice zvuči poznato", ovo na Novoj TV je predstavljalo pomak prema sadržajnoj dimenziji komunikacije. Nova TV je, iako je komercijalna televizija napravila pomak prema sadržajnoj dimenziji i u tom smislu su pitanja bila u skladu s onima koja bih i sam uputio kandidatima.
O Josipoviću:
Smatram da se u odnosu na prvo sučeljavanje Josipović našao u defenzivnoj poziciji u odnosu na izazivače što se vidjelo po načinu komunikacije, rječite i nerječite. Vidjela se zabrinutost jer su sva tri izazivača bila napadači. Bio je u nezgodnom položaju u odnosu na napadače. Njegovu poziciju treba definirati kao poziciju kandidata koji se istovremeno mora braniti i napadati, što je vrlo složena situacija. U odnosu na Kolindu Grabar Kitarović, Josipović je išao klizećim seksističkim stavom kazavši da je lutka na koncu. To je znak neuroze, što nije primjereno, to će mu zasigurno zamjeriti udruge. Josipović je izbjegao pitanje o maršalu. Ako je predsjednik Republike, morao je odgovoriti na to pitanje jer maršalu dijelovi društva nisu naklonjeni. To govorim s naslova slobode i kršenja ljudskih prava u jednom nedemokratskom društvu lijeve diktature.
O Grabar Kitarović:
Pokazala je više samopouzdanja nego na RTL-u. Da bi finiširala, na trećem sučeljavanju treba demonstrirati samopouzdanje, uvjerljivost i superiornost da bi se uzdigla do razine možebitne Angele Merkel.
O Milanu Kujundžiću:
Na komunikativnoj razini može ga se usporediti sa škarama koje govore. Brz i odrješit. Na momente je stvarno tjerao Josipovića u kut. Njegov temperamentni istup dio je osobnosti kao što je smireni ton Josipovića dio njegove osobnosti. Radi se o dvjema suprotnostima.
O Ivanu Viliboru Sinčiću:
On ima antisistemsku retoriku. Britkoga izlaganja i na momente podsjeća izgledom na Sudca. Pojavljuje se kao radikalni kritičar hrvatske oligarhije i prljave tranzicije gdje se nije libio apostrofirati očeve mutne tranzicije u Hrvatskoj. Lukovića kao simbola financijske oligarhije i Gregorića kao oca svih zakulisnih igara iz tranzicijskog razdoblja. Ti su likovi u njegovu govoru bili predmet kritike, i to je govor bez kalkulacije. On zna da pred njim nije nekakav veliki ulog.
O sličnosti aktera na komunikativnoj razini:
Najveća sličnost je između Grabar Kitarović i Josipovića. Na razini osobnosti imaju sličan stil. Blag, ne toliko napadački, za razliku od antipoda Kujundžića i Sinčića. Što se tiče oštrine i britkosti, Kujundžić i Sinčić su dominirali.
Davor Gjenero: Ovako formatirana kampanja utjecat će na rezignaciju birača
Druga debata kandidata za predsjednika Republike bila je prilično razočaravajuća. Kandidati nisu uspjeli iznijeti niti jednu novu ideju, ničim novim nisu privukli birače. Doduše, od debata ne treba očekivati znatniji utjecaj na biračko tijelo, ali ovako formatirana kampanja utjecat će na rezignaciju birača.
Izostala je bilo kakva rasprava o mogućim izazovima u budućem predsjedničkom mandatu, ali i ozbiljnija analiza prethodnoga mandata. Predsjednik Josipović i u ovoj je debati govorio o nužnosti promjene konstitucionalnog okvira za provođenje reformi, a pritom je izbjegao odgovoriti što je to u njegovu prijedlogu ustavnih promjena što otvara prostor efikasnim društvenim reformama. Niti pitanje o mogućem uvođenju predsjedničkog suspenzivnog veta na zakone usvojene u Saboru nije iskorišteno kao argument da ponuđene ustavne promjene zapravo nude polugu zaustavljanja reformi i Predsjednika pretvaraju u snagu u društvu.
Kolinda Grabar Kitarović jasno se profilirala kao zagovornik euroatlantizma, ali nije imala priliku govoriti o ozbiljnim propustima hrvatske euroatlantske politike u proteklom mandatu. Govorila je o neiskorištenosti potencijala europskih strukturnih fondova i tek naznačila nužnost provođenja restriktivne fiskalne politike, stvaranja "ograničene" države i usklađivanje sustava državne administracije s europskim načelima javne uprave.
Predsjednik Josipović nastavio je korištenje rodnim stereotipima
Milan Kujundžić je tek donekle ublažio svoju retoriku, a predsjednik Josipović nastavio je korištenje rodnim stereotipima i podcjenjivanjem ključne protukandidatkinje. U debati mu je "pobjeglo" pa je pokazao da raspolaže i ponekim podatkom više o protukandidatima, nego što je to dostupno javnosti, a mogao se steći dojam da su neke od "afera" lansiranih protiv njegovih protukandidata ponikle iz njegova tabora, što je krajnje neprimjereno za aktera koji se s predsjedničke funkcije bori za novi mandat.
Donekle izvan konteksta debate, neprimjereno je da predsjednik u kampanji, koji bi se do konca izbora morao ponašati kao "skrbnik nad institucijom predsjednika Republike" miješa kampanju i "redovito obavljanje funkcije". Budući da je predbožićni predsjednički domjenak dio protokola, a ne supstancijalni posao iz domene ovlasti predsjednika, bilo je neprimjereno održati ga u tijeku kampanje. Da ove godine domjenak nije održan, ne bi bilo nikakve štete, nego tek budžetska ušteda, a ovako je moguće spekulirati o tome ne troši li Predsjednik proračunski novac za kampanju u kojoj želi osvojiti naredni mandat.
Sinoćnja debata neće potaknuti neodlučne birače da izađu na izbore, nikome od kandidata nije uspjelo pridobiti "birače promjene", a ovakav nastavak kampanje utjecat će na vrlo nizak odaziv birača na izbore i rezignaciju birača.
>>Tko je ostavio najbolji dojam u drugoj TV debati?
>>Josipović i Grabar Kitarović odgovorili Sinčiću : Bin Laden je mrtav
>>Tko je pobjednik prvog TV sučeljavanja? Evo što misle kandidati!
Glavno da je na Josipovičevom domjenku bio bez titule najveći potrošač poreznika siromašnog hrvatskog naroda Mesić.