SMJENA ILI NAPREDOVANJE Karamarkov opis raspleta političko-policijskog sukoba zbog ravnatelja policije

Faber s mjesta centarfora ubačen u prednjeg veznog

19.06.2009.
u 14:32
Pogledaj originalni članak

Dojučerašnji ravnatelj policije Vladimir Faber nije smijenjen, on je napredovao na mjesto državnog tajnika u MUP-u. Sportskim rječnikom kazano, s mjesta centarfora prebačen je na mjesto prednjeg veznog, izjavio je, nakon zatvorenog dijela sjednice Vlade, ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko. Imenovanje Olivera Grbića v. d. ravnateljem policije Karamarko je opisao kao veliko pojačanje pobjedničkog tima, jer je Grbić “izvanredan policajac”. Karamarko je opovrgnuo da je Faberu rekao da je smijenjen, nego ga je obavijestio da više neće biti ravnatelj policije. Na pitanje o razlogu razrješenja, Karamarko i potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor kazali su kako je riječ o poboljšanju u sustavu javne vlasti, a Kosor je ustvrdila kako će Faber svojim “znanjem, iskustvom, odlučnošću, profesionalizmom” na novoj, višoj funkciji, itekako participirati u radu MUP-a.

Karamarko se zbog Fabera posvadio s cijelom Vladom

Faberovi rezultati

Svi Sanaderovi ministri i ravnatelji policije

Opovrgnute i svađe
Prije svega, objasnio je Karamarko, Faberov će posao, uz većinu već započetih projekata, biti i suradnja na izradi novih zakona te na preustroju MUP-a koji će ubuduće umjesto 22 imati deset policijskih uprava.

– Faber je idealan za taj posao jer odlično poznaje policijske sustave europskih zemalja – kazao je Karamarko te ustvrdio kako nema govora da se zbog Fabera posvađao s Vladom, niti da je “zahladio odnose sa starim prijateljem”.

Premještaj umjesto smjene očito je posljedica Fabermanije. A odgovor tko će osvojiti medijski jack-pot otkrićem pravog “grijeha” i razloga micanja “zločestog dečka” hrvatske policije, očito do neke nove političke intrige nećemo dobiti. Politički pragmatizam nadvladao je osobne taštine tako da smo pod medijskim pritiskom ipak dobili light verziju smjene ravnatelja policije koja bi trebala zadovoljiti premijera, amortizirati negativne posljedice za njegovu stranku i HSS, te ministra Karamarka, olakšati poziciju bivšeg, ali i novog ravnatelja, a najvjerojatnije ušutkati i rogoborenja domaće i strane javnosti. Šef Delegacije Europske komisije Vincent Degert prekjučer je hvaleći postignuti napredak istaknuo da je važno “da se nastavljaju reformski procesi i depolitizacija policije”.

Iako je komično obrazloženje da je premještajem s pozicije prvog istražitelja kriminala na političku poziciju Faber zapravo unaprijeđen, očito je riječ o uklanjanju politički opasnog operativca, beskompromisnog i u očima javnosti prgavog u obračunu s kriminalom.

Psihološki efekt ostvaren policijskim uspjesima u proteklih osam mjeseci veći je od svih antikoruptivnih planova i sličnih političkih brbljarija. Koliki je bio pozitivan šok kad je premijer prije osam mjeseci u noćnim satima dok su ulice Zagreba mirisale po barutu rezolutno najavio nove ljude na čelu policije, toliki je sada bio negativan šok.

Zbunjivanje javnosti
Faberovo imenovanje ravnateljem aklamacijom je bilo prihvaćeno na javnoj sceni kao prvi mogući svijetao trenutak u do tada jalovoj borbi s organiziranim kriminalom i korupcijom. Potom su nanizani i rezultati kao nikad prije. Tko će se sada boriti protiv kriminala, komentari su “malog čovjeka”, te će stoga izuzetno teška biti uloga novog ravnatelja policije da vrati narušeni optimizam. Poljuljan je i Karamarko, koji je za Večernji list lani u prosincu rekao: “U policiji se mijenja raspoloženje, pada psihoza. Vraća se profesionalna sigurnost, ljude potičemo da rade svoj posao i da se ne obaziru ni na šta osim na ono što zakon kaže”. A o izboru Fabera za ravnatelja tada je rekao: “Znam da je potpuno profesionalan, a to jako puno znači. (...) Mislim da je sada došlo vrijeme da preuzmemo odgovornost i da sve ono što smo kritizirali i govorili da nije dobro, sada popravimo.” Očito na to vrijeme još trebamo čekati.
Pogledajte na vecernji.hr