sveučilišta

Fakulteti protiv zakona: Ne damo novac od školarina!

Foto: 'Davor Javorovic/VLM/PIXSELL'
Fakulteti protiv zakona: Ne damo novac od školarina!
09.11.2010.
u 09:15
Ekonomski fakultet u Zagrebu od države dobio 60, a projektima zaradio 95 milijuna kuna
Pogledaj originalni članak

Nema novca! Kada su u pitanju fakulteti, tu toliko ponavljanu rečenicu u 2010. godini najglasnije izvikuju upravo oni koji najviše i zarađuju. I to mimo državnog proračuna. I upravo ti fakulteti najžešće se opiru predloženom Zakonu o sveučilištu kojim bi se, među ostalim, definirala visina školarina i uveo red u trošenje tako zarađenog novca. Jer sada kontrole o tome kamo ide novac koji fakulteti zarade "sa strane" gotovo i nema.

Za njih nema krize
A u skupinu onih koji znaju zaraditi ubrajaju se uglavnom ekonomski fakulteti u državi te Pravni i Građevinski fakultet. Svi oni redom i u krizi pune svoje kase tzv. vlastitim prihodima – studentskim školarinama, prihodima od suradnje s gospodarstvom...

Rekorder je Ekonomski fakultet u Zagrebu koji je, uz nešto više od 60 milijuna proračunskih kuna, uprihodio dodatnih 95 milijuna, od čega oko osam milijuna na račun školarina. Poduzetnima su se pokazali i na Ekonomiji u Splitu kojoj je država dala oko 22 milijuna kuna, a na školarinama i projektima fakultet je zaradio još 25 milijuna.

– Svaku kunu koju student uplati potrošimo isključivo u procesu, odnosno za napor nastavnika koji rade daleko više od zakonom propisane norme. Vi morate znati da mi imamo oko 3800 studenata, a samo 86 nastavnika. Neki drugi fakulteti u našem okruženju s istim brojem studenata imaju dvostruko više nastavnika i samim time od države dobiju dvostruko više novca iz proračuna. Stanje treba ozbiljnije sagledati – kaže Branko Grčić, dekan Ekonomskog fakulteta u Splitu.

– Ali ako je državi – dodaje – u interesu da nam smanji broj studenata, neka to kaže.

Bit ćemo gospoda
– Tada ćemo imati 25 posto manju plaću, a radit ćemo upola manje, bit ćemo gospoda profesori, odraditi što imamo sa svojih 50-ak studenata i ići na rivu piti kavu – napominje Grčić.

Ništa manje ogorčen nije ni Željko Potočnjak, dekan Prava u Zagrebu, fakulteta koji se u posljednje vrijeme spominje kao kolovođa borbe protiv novog Zakona o sveučilištu.

– To je najobičniji mobing. Kada kažete da se s nečim ne slažete, odmah vas pokušaju diskreditirati. Nas sada pokušavaju izolirati i izložiti posebnom pritisku. Nekorektno je da se s podacima različitih revizija izlazi u vrijeme predlaganja novog zakona. To je krajnje neprimjeren pritisak na fakultete. Revizija je kod nas već dva mjeseca i traži se način da nas se prisili da šaptom padnemo i da prihvatimo promjene s kojima se ne slažemo – oštar je Potočnjak.

Da se neki dekani osjećaju "ucijenjeni", potvrđuju i glasine koje se ovih dana šire sveučilištem i prema kojima je Ministarstvo obrazovanja priprijetilo izvlačenjem "prljavog veša" ne podupre li se novi zakon. U početku, kaže naš izvor, dekani nisu te prijetnje shvaćali previše ozbiljno. No stvari su se promijenile nakon što je u javnosti završila priča o netransparentnom trošenju novca na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 59

DA
dadada
11:51 09.11.2010.

zalosno je to sto ljudi pisete..zar vi stalno mislite da neki dotor znanosti ne zasluzuje 20 000 kn plaće? to nije ni 3 000 eura..a tek dekan koji je najuspjesniji doktor znanosti na faksu da ne moze imat nekih 35 000 kn...ne znam kolko bi trebali bit onda placeni..ko blagajnice u konzumu?

OB
-obrisani-
14:51 09.11.2010.

Fakulteti protiv Zakona: Ne damo novac od školarina jer ni Hrvatska neče Sloveniji u Piranskom zaljevu dati ni milimetra mora!

MO
moshmislit
19:14 09.11.2010.

kad budu fakulteti imali svoje zgrade i financirali se samostalno neka ne oproste školarine...do tada neka ne seru