Svakoga dana između 700 i 800 stručnih suradnika farmaceutskih kompanija kod liječnika u primarnoj zaštiti i u bolnicama lobira za svoje lijekove. I to je jedan od razloga što smo krenuli u uređivanje i ovog segmenta zdravstva u kojemu također ima sive zone, zbog čega potrošnja lijekova stalno raste. To se područje mora kontrolirati – rekao je ministar zdravstva Darko Milinović za Večernji list. Dodao je kako smo iz Europe dobili pozitivno mišljenje o transparentnosti farmaceutskog sektora.
Udruge proizvođača inovativnih lijekova podržavaju uvođenje stroge kontrole etičkog ponašanja, ali smatraju da je neprimjereno da se pod krinkom etičkog poslovanja uvodi dodatni namet na lijekove – reakcija je iz udruge na prijedlog ugovora koji je farmaceutska industrija dobila na potpis od HZZO-a, a kojim država želi odrediti pravila igre u odnosu između liječnika i farmaceutskih kompanija.
Imaju svoj kodeks
U Udruzi također kažu kako treba donijeti opći kodeks etičkog ponašanja za sve sudionike zdravstvenog sustava, a ovaj “prijedlog ugovora ne može mu biti zamjena”. Ističu i to kako hrvatska Udruga inovativnih proizvođača lijekova ima svoj kodeks koji je u skladu s europskom regulativom te traže i hitan sastanak u HZZO-u kako bi iznijeli svoje primjedbe i prijedloge na ugovor. Iako ih zasad ne žele detaljno iznositi u javnost, jasno je da proizvođači lijekova nemaju ništa protiv zabrane oglašavanja i reklamiranja lijekova, što je i dosad bilo nedopustivo. Ali, bez sumnje, jasno je da će se polemika najviše voditi u dijelu predloženog ugovora prema kojemu bi farmaceutska industrija dio zarade na prodanim lijekovima trebala vratiti državnom zdravstvenom osiguranju. Tri posto godišnjega prometa trebala bi biti naknada za susrete stručnih suradnika kompanija s liječnicima u kojima ih informiraju o lijekovima.
Plaćali bi i kontrolore
Petnaest posto od godišnje prodaje lijekova treba također platiti HZZO-u ako je došlo do povećane potrošnje i prodaje lijekova. U HZZO-u podrazumijevaju da je i u jednom i u drugom slučaju riječ o promidžbi lijekova, a odluku donosi samostalno na temelju svojih podataka.
Milinović ističe i to da će taj novac ulaziti u poseban fond koji će se koristiti za plaćanje edukacije liječnicima na stručnim skupovima i tako će se izbjeći sukob interesa.
Rasprava i polemike o ovoj temi tek će uslijediti, ali je zasad farmaceutskoj industriji nejasno da prema predloženom ugovoru za stručni skup koji sponzoriraju moraju snositi troškove i za zaposlenika HZZO-a koji će kontrolirati kako se skup odvija. Naime, HZZO je odredio da do 10 posto vremena na stručnom skupu smije biti namijenjeno “nestručnim sadržajima”.
Etika je osnova svakog civiliziranog društva. Gospodi milijarderima iz farmaceutske industrije to ne odgovara jer za njih postoji samo novac. Oni s ne libe praviti kreme protiv bora od fetusa - NARAVNO da im nikakve etika ne paše.