Neću se nagoditi. Ne pada mi na pamet. Da, USKOK ima snimke na kojima razgovaram sa Farmalovim trgovačkim putnicima i oni mi nude put u Istanbul, ali ja sam to odbio – započeo je priču o akciji Hipokrat jedan zagrebački liječnik. U akciji je, osim njega optuženo još 363 liječnika, ljekarnika, posrednika i tadašnjih šefova tvrtke Farmal. Farmalove je lijekove, tvrdi, propisivao pacijentima jer nisu bili skupi, a uz to ih je uvijek bilo na tržištu.
‘I učitelji dobivaju poklone’
– Ova optužnica je potpuna glupost - nastavlja naš sugovornik: – Mjesec dana nakon akcije druge su farmaceutske tvrtke besramno nudile liječnicima put u Berlin, a kroz godine nagledao sam se svega. Te velike tvrtke nudile su i Meksiko, Španjolsku, Njemačku... Jer, tako se posluje. Pa i učitelji dobivaju poklone izdavača na početku školske godine. Ja vjerujem da je ovo samo pritisak na liječnike zbog situacije sa štrajkom – kaže naš sugovornik, siguran da će na kraju procesa sa suda izaći kao slobodan čovjek. Unatoč informacijama da se dobar dio liječnika optuženih za korupciju nagodio - a to znači da su priznali krivicu, a samim time i da ih je farmaceutska tvrtka Farmal podmićivala, sud tek treba te nagodbe i odobriti.
– Sudovi su po zakonu dužni pravomoćne presude koje se odnose na liječnike dostaviti Hrvatskoj liječničkoj komori, no u ovome slučaju još ni jedna nije stigla – kaže Hrvoje Minigo, predsjednik Komore. Proći će još podosta vremena dok se za rekordan broj optuženih postupci ne provedu do kraja - do njihove pravomoćnosti.
– Liječnici se moraju držati Kodeksa medicinske etike i deontologije, a primanje mita je suprotno tome. Komora ne može provoditi istrage, to radi policija i USKOK, ali može voditi disciplinske postupke – kaže dr. Minigo i dodaje da će se disciplinski postupci zbog Farmalova korumpiranja liječnika pokretati ako Komori budu dostavljene pravomoćne osuđujuće presude. Ministar zdravlja Rajko Ostojić kaže da informacije o akciji Hipokrat ima samo iz medija, ali ističe da je borba protiv korupcije za svaku pohvalu.
Optužnica protiv Farmala glavna je vijest u Ludbregu, gradiću s 8500 stanovnika u Varaždinskoj županiji, u kojem, u Ulici branitelja Domovinskog rata, ta farmaceutska tvrtka ima sjedište i pogone. Baš kao i u studenom prošle godine, kad su zaredala uhićenja, pa je u pritvoru završio i direktor Dražen Dedi, radnici su se i sad nakon podizanja optužnice zabrinuli za radna mjesta. Farmal je tijekom ove godine gotovo prepolovio broj zaposlenih, pa ih je od 120 navodno ostalo šezdesetak.
Tvornica pletenih košara
– Nadam se da se ova optužnica neće odraziti na proizvodnju i dovesti do smanjenja broja radnih mjesta koja su za Ludbreg jako važna – kaže gradonačelnik Dubravko Bilić. Pokušao je, dodaje, doći do direktora Dubravka Maka, no nije uspio. Farmal je nastao iz nekadašnje tvornice pletenih košara Razvitak, a Dediju je u podizanju tvrtke pomogao i njegov kum, vlasnik Bomarka Miljenko Borščak, također poznati lokalni poduzetnik. Farmal je 2011. kupila njemačka tvrtka Dermapharm, koja je nakon izbijanja afere smijenila Dedija. Kratko vrijeme predsjednik Uprave bio je Hans-Georg Feldmeier, da bi u veljači ove godine za čelnog čovjeka bio postavljen Dubravko Mak, koji je dobio zadatak stabilizirati poslovanje. Bivši direktor Dedi živi u Varaždinu, a čime se točno bavi nakon otkaza, nije poznato. Prema nekim informacijama, i dalje je u biznisu.
A znamo li kolike prihode imaju liječnici i farmaceutska i prehrambena industrija samo od proizvoda koji uzrokuju pretilost? Jedni reklamiraju i prodaju svoje gazuirane i zašećerene napitke, drugi svoje slane, masne, slasne, s pojačivačima okusa, s još boljim pojačivačima okusa, s dodacima koji izazivaju naviku i ovisnost, drugi liječe i prodaju lijekove za visoki tlak, mršavljenje, kolesterol, te onaj ili ovaj marker tog i tog poremećaja, te postoji cijeli biznis dijetama, salonima za mršavljenje, "zdrave" hrane, teretana, sportskih aktivnosti ... Nema tome kraja. I sad bi se novim zdravstvenim odgojem sve to ukinulo? Jer bi se djecu "protiv volje roditelja" prisililo da jedu dva puta tjedno voće, izbacilo bi se "sve što vole" iz škola i uvela bi se kakva-takva hrana, svježa i iz lokalnih izvora (zamislite, lokalnih, iz Hrvatske!) a ne smrznuta i dopremljena tko zna odakle. A kada su iz programa i izbačena i izmijenjena dva školska sata o "nepoćudnim" znanjima kako curice ne bi zatrudnjele tek tako,nije dovoljno i dalje. Pustimo na stranu biznis s hranom, još je bolji onaj s raznim lijekovima koji se ne moraju odnositi samo na pretilost. Pokazalo se da od neznanja curica i dječaka jako dobro živi unutar "U ime obitelji" i pridruženih udruga. Jer dio biznisa su i eksperimenti s pilulama za brzi abortus. To je ono što se kupi na preporuku liječnika ili nekog drugog i popije a potencijalni plod samo "sklizne" iz tijela. A liječnici "u ime savjesti" odbijaju izvoditi abortuse u ambulantama ili bolnicama. A oni koji ih na to nagovaraju i organiziraju trljaju rukama. Curice nemaju više izbora. Pa što manje se o tome zna bit će više potencijalnih "korisnica" a industrija će znati nagraditi one koji joj u tome pomažu. " U ime ljubavi", naravno. I novcem nagraditi, također naravno