mljekari očajni

Farmeri rasprodaju poljoprivrednu opremu i stoku

Foto: ''
Farmeri rasprodaju poljoprivrednu opremu i stoku
22.10.2012.
u 09:00
Od jučer više ne predaju mlijeko otkupljivačima; kalkulacije su radili s cijenom od tri kune, sad je 1,6 kuna niža
Pogledaj originalni članak

Stočari su na koljenima. Zatvaraju farme, rasprodaju stoku i poljoprivrednu opremu, staje ostaju prazne. Dok s jedne strane pucaju zbog smanjenja otkupnih cijena mlijeka, s druge su pritisnuti neplaćenim ratama kredita dobivenih za podizanje farmi i kupnju stoke. Stoga su jednoglasno odlučili da već od danas više neće predavati mlijeko otkupljivačima.

Ne žele povećavati dugove

– Radimo od jutra do mraka, no jedino što proizvodimo su gubici. Nemamo novca za proljetnu sjetvu, kupujemo upola manje stočne hrane i rasprodali smo dio junica. Ako se situacija do kraja godine ne riješi, zatvorit ćemo farmu, jer ne želim stvarati gubitke koje bi moj sin ili unuci morali otplaćivati – ogorčen je Dragutin Rožman, proizvođač mlijeka iz Karlovca.

Uvjeren je da su zbog krive politike prema stočarstvu posljednjih godina propali svi mali mljekari koje se poticalo na proširivanje staja, povećanje matičnog stada i modernizaciju opreme kako bi se uskladili s EU.

– Imamo godišnju kvotu od 320 tisuća litara mlijeka, staja nam je registrirana, s urednom građevinskom dozvolom. Instalirali smo moderno izmuzište i kupili traktor, balirku, veliku prikolicu i sve priključne strojeve. No, unatoč tome ne uspijevamo zaraditi. Sve kalkulacije rađene su na temelju cijene mlijeka veće od tri kune, a sad je ona smanjena za oko 1,6 kuna, pa više ne možemo podmirivati troškove – objašnjava Rožman koji smatra da je intervencija s povoljnim kreditima, čije bi kamate sufinancirale jedinice lokalne samouprave uz poček otplate, jedina moguća formula za spas mljekara.

Računali na rast cijene

S minusom već drugu godinu posluje i stočar Igor Đuričić iz Čepinskih Martinaca kraj Osijeka. On i brat kreditom HBOR-a podigli su farmu prema svim zakonskim standardima 2008., uvezli junice iz Njemačke i zadužili se tri mil. kuna. Broj krava, junica i teladi sad im se prepolovio.

– Rata kredita nam je oko 20.000 kuna. To smo prve dvije, tri godine nekako podmirivali. Računali smo da će otkupna cijena mlijeka rasti. Sada iz mjeseca u mjesec tonemo u još veći minus – sa suzama u očima priznaje slavonski mljekar. Brat mu je već od svega digao ruke i s obitelji otišao u Njemačku.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MA
marras85
15:56 22.10.2012.

Vazno je da su Seljaci zinili i kupili skupe Traktore i ostalu Masineriju iznad svojih mogucnosti pa se cude da su u Banani,

OB
-obrisani-
10:58 22.10.2012.

da ovaj lik iz martinaca napustio je lagodan žživot u njemačkoj i odlično plaćen posao da bi se u martincima bavio proizvodnjom hrane . . ne znam da li je lud ali ravnica svoje čari ima