SOLAR-FER

FER će pokrivati veći dio potreba za strujom iz svoje solarne elektrane

FER će pokrivati veći dio potreba za strujom iz svoje solarne elektrane
04.07.2023.
u 15:27
Projekt financiraju vlade Islanda, Lihtenštajna i Norveške, a sufinancira Hrvatska. Sunčana elektrana omogućit će na FER-u i nove nastavne i istraživačke smjerove
Pogledaj originalni članak

Fakultet elektrotehnike i računarstva iz Zagreba jučer je predstavio projekt gradnje nove vlastite solarne elektrane. Na radionici kojom je označen početak projekta pod nazivom Fotonaponski sustav za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe u mrežnom radu SE-FER-005 – Faza 11 predstavljen je novi sustav vrijednosti 815.000 eura. Njime bi, kako su rekli prof. dr. sc. Stjepan Bogdan, FER-ov prodekan za znanost te prof. dr. sc. Tomislav Capuder, voditelj projekta SOLAR FER, ovaj zagrebački fakultet pokrio i više 50 posto svojih potreba za električnom energijom, a želja je da se u perspektivi iz vlastitih izvora pokriju cjelokupne potrebe. Već nakon renovacije fakulteta 2026. godine taj bi se postotak popeo na 65 posto. Projekt su financirale vlade Islanda, Lihtenštajna i Norveške Financijski mehanizam Europskoga gospodarskog prostora (EGP) 2014.–2021., uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske, u iznosu od 693.000 eura bespovratnih sredstava u okviru programa Energija i klimatske promjene.

Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva već postoji sunčana elektrana kapaciteta oko 100 kW te baterijski spremnici, a ovim bi se projektom ta struktura nadgradila na 600 kW te bi se time omogućilo pokrivanje polovine potreba fakulteta za električnom energijom. Sustavom bi se godišnje proizvodilo oko 692 MWh električne energije. Uz to, smanjio bi se i godišnji otisak ugljičnog dioksida i to za 109 tona.
– Dosadašnje dvije solarne elektrane, baterijski sustavi, upravljiva potrošnja toplinske i rashladne energije te punionice za električna vozila ovim projektom dobivaju potpuno novu dimenziju i važnost. Nova solarna elektrana i pripadni baterijski spremnik omogućit će Fakultetu značajnu lokalnu proizvodnju potrošene energije, ali i omogućiti neke nove nastavne i istraživačke smjerove u našem radu – rekao je prof. Capuder. Glavni je, dakle, cilj projekta povećanje korištenja tehnologija s manjom emisijom ugljika lokalnom proizvodnjom električne energije iz fotonaponskog sustava. Taj bi sustav bio podržan baterijskim spremnikom te postavljen na krovište i unutar zgrade fakulteta. Na projektu će raditi 12 osoba s FER-a, a računa se da će projekt donijeti uštede na energiji od 130.000 eura godišnje.
– Novim projektom solarne elektrane od čak 600 kW radimo velik korak upravo u smjeru sustavne strukturne i energetske obnove FER-a nakon koje ćemo biti jedan od prvih niskougljičnih fakulteta u Hrvatskoj, čime se iznimno ponosimo – kazao je prof. Bogdan istaknuvši kako je i ovaj projekt dokaz da se na FER-u doista živi ono što se uči. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.