Briga za imovinu

Figure spomenika nestale, a kalupa više nema

Foto: Kristina Štedul-Fabac/PIXSELL
Figure spomenika nestale, a kalupa više nema
14.07.2014.
u 13:54
Nemoguća obnova izvornog izgleda središnjeg antifašističkog spomenika u središtu Karlovca
Pogledaj originalni članak

Ukoliko je netko gajio nade da će se ikada obnoviti spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora autora Vanje Radauša na Šetalištu doktora Franje Tuđmana, one se pretvaraju sada u iluzije s obzirom da je takva obnova nemoguća.

Zastarjela studija

– Prema dosadašnjim istraživanjima, gipsanih kopija, odnosno modela za izradu replika skulptura u Gliptoteci u Zagrebu nema, te je prema našoj procjeni nemoguća izrada njihovih kopija, odnosno restauracija cijelog spomenika u smislu vraćanja njegovog izvornog izgleda – kaže glasnogovornica Ministarstva kulture Nataša Petrinjak.

Uvlas isti odgovor smo dobili od Grada Karlovca, vlasnika spomenika, čija bi cjelovita obnova, po elaboratu izrađenom 2008. godine od strane autora konzervatora i restauratorskog savjetnika Dragana Dokića, stajala 2,200.000 kuna.

No, ta se studija, nastavljaju u Gradu, više ne može smatrati relevantnom iz razloga što se bavi možebitnom obnovom brončanih figura koje su u međuvremenu otuđene. Bile su godinama pohranjene na otvorenom skladištu jedne tvrtke u naselju Selce u Karlovcu i Grad obnovu uopće ne razmatra. Već 20-godišnje pitanje obnove spomenika, koji je miniran 1991. godine, raspravom je Udruga Ka-matrix organiziranjem rasprave u Gradskom muzeju Karlovac o prevrednovanju spomeničke baštine iz tog razdoblja ponovno istaknulo. Tada je kustos Galerije “August Augustinčić” Davor Vujičić izlagao karakteristikama spomenika, ali i istaknuo nedovoljno poznat podatak da je njegov su-autor najpoznatiji hrvatski arhitekt u 20. stoljeću Drago Ibler.

Izmjestit će se?

– To djelo zauzima značajno mjesto u Radauševu opusu zbog korištenja vode, kvalitetnog postavljanja, u datim okolnostima, u bastionski okvir i arhitektonskog rješenja – ocjenjuje Vujičić.

Upravo činjenica da je podignut na Banskom bastionu – smatraju zagovornici obnove bedema karlovačke tvrđave – argument je da ga se izmjesti, a najčešće se groblje Jamadol spominje kao nova lokacija.

Međutim, Karlovac je očito daleko od, primjerice, osječke politike koja je odlučila obnoviti barem dio svoje spomeničke baštine iz vremena socijalizma.     

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

VZ
vuk.zecevic.9
21:02 02.06.2020.

Sta rade odgovorne sluzbe koje su duzne da podnesu prijavu. Da li one uopce postoje. Sta cekas predsjednice grada. Jednog dana netko ce ti odnesti opcinu Ali to ne bi bilo velike stete.

VZ
vuk.zecevic.9
19:57 02.06.2020.

Da li je podnesena krivicna prijava protiv Nepoznatog pocinioca.