KVALITETA ŽIVOTA

Finska premijerka Sanna Marin traži podršku svoje stranke: Uvela bih manje sati rada za istu plaću

Foto: JOHANNA GERON/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Finska premijerka Sanna Marin traži podršku svoje stranke: Uvela bih manje sati rada za istu plaću
27.08.2020.
u 19:10
Pokusi pokazuju da smanjenje radnih sati poboljšava produktivnost, kaže Sanna Marin
Pogledaj originalni članak

Finska premijerka Sanna Marin (34) predložila je uvođenje šestosatnog četverodnevnog radnog vremena, odnosno 24 sata tjedno, govoreći na sastanku Socijaldemokratske stranke kojoj je na čelu. To nije njezina nova ideja o kojoj je govorila i prije negoli je postala premijerkom, a onda i početkom ove godine na obilježavanju 120. obljetnice finske Socijaldemokratske stranke (SDP).

Koronavirus i povećani rad na daljinu uvjerio je Marin, najmlađu lidericu države na svijetu, u potrebu bržeg uvođenja skraćenog radnog vremena, a bez smanjenja plaća, držeći kako skraćeno radno vrijeme povećava produktivnost.

Čeka se odgovor koalicije

SDP treba načiniti “jasan i konkretan plan za skraćenje radnog vremena i poboljšanje života radnika u Finskoj”, kazala je Marin držeći i da će se na taj način bolje raspodijeliti bogatstvo i dobiti bolji radni uvjeti, a taj cilj nije u sukobu sa željom za većom zaposlenošću i snažnijom ekonomijom.

– Kada je Finska prešla na osmosatno radno vrijeme u pet radnih dana tjedno nisu smanjene plaće, a kasnije su postupno i rasle. Eksperimenti i izučavanja pokazuju da smanjenje radnih sati poboljšava produktivnost, a to će omogućiti i prelazak s osam na šest sati rada bez mijenjanja plaća. Dakako da će biti izazova s kojima ćemo se sučeliti, ali to ne znači da ne trebamo postavljati pred sebe važne ciljeve – drži Marin

. Sada se u Finskoj radi 30 sati tjedno i smanjenje radnog tjedna za šest sati ne bi, zapravo, trebalo negativno utjecati na produktivnost, dapače. Kada je početkom ove godine govorila o tome prijedlogu, Marin je spominjala i kako će ljudi skraćenjem radnog vremena moći više biti s članovima obitelji i više se posvetiti primjerice kulturi i hobijima. Među nordijskim zemljama, koje su oduvijek bile naprednije od ostalih europskih zemalja u uvođenju kraćeg radnog vremena i u zaštiti standarda, Švedska je prva 2015. uvela šestosatno radno vrijeme.

Učinak uvođenja skraćenog radnog vremena u Švedskoj doveo je do veće produktivnosti. Ideju premijerke Marin podupire i čelnica Saveza ljevice, ministrica obrazovanja Li Andersson, koja kaže da je važno omogućiti finskim građanima da rade kraće. Unutar vladine koalicije su još stranke Zelenih i Centra te Švedska pučka stranka Finske, koje bi trebale prihvatiti prijedlog premijerke. Plaća zaposlenika ostala bi nepromijenjena jer, drži Marin, tehnologija bi mogla pomoći poduzećima u zamjeni radnih sati ljudi.

Odrasla uz dvije žene

Prema podacima OECD-a, najdulje radno vrijeme imaju Italija, Grčka i Estonija. Talijanski zaposlenici rade u prosjeku sedam sati više od njemačkih zaposlenika, a i u Njemačkoj se promišlja o daljnjem smanjenju tjednog radnog vremena. Iznad europskog prosjeka radi se u Irskoj, Portugalu, Slovačkoj, Letoniji, Španjolskoj, Sloveniji i Litvi. Kraće se radi u Nizozemskoj, Luksemburgu, Austriji i Francuskoj. Marin, koja je koncem 2019. godine na čelu finske vlade zamijenila Anttija Rinnea (57), također člana SDP-a, želi uvesti nove reforme koje bi pridonijele smanjenju radnog vremena, povećanju produktivnosti, jačanju ekonomije novim tehnologijama, odnosno daljnjem napretku finskog društva.

Bila je ministrica prometa u Rinneovoj vladi, a kada je postala premijerka, kazala je da nije nikada mislila o svojim godinama ili spolu kada je ulazila u politiku, već je u nju ušla iz strasti. Jednom je kazala da se osjetila diskriminiranom kada je njezina majka, koja ju je sama odgojila, imala odnos s drugom ženom.

Njezina majka rastala se od njezina oca alkoholičara kada je ona bila djevojčica. Odrasla je, dakle, u obitelji s majkom i njezinom partnericom. Sanna Marin prva je u obitelji koja je pripadala radničkoj klasi, koja je završila gimnaziju i fakultet. U siječnju 2018. rodila je kćer Emmu Amaliju koju je dobila s dugogodišnjim partnerom Markusom Räikkönenom za kojeg se udala 1. kolovoza 2020. godine.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

XA
xaron
20:34 27.08.2020.

Od kada to političari u kapitalizmu odlučuju šta je produktivnije za kompanije , a šta ne.

SM
Smola
20:49 27.08.2020.

Komentirao sam da je ovo o šestosatnom radu u Švedskoj laž, jer se u Švedskoj i dalje radi osam sati dnevno.

DU
Deleted user
20:38 27.08.2020.

Bravo gospodo!