Dvorac Bosiljevo u svojim najslavnijim danima bio je u vlasništvu Frankopana. Za njih je i građen, u 15. stoljeću. Tijekom vremena, mijenjao je razne vlasnike, po njihovim potrebama je mijenjan i nadograđivan. U njemu se moglo uživati još do prije 40-ak godina, jer je do tad u sklopu dvorca bio restoran. Tko je htio, u dvorcu je i prespavao. Tada, '80-ih počinje njegovo propadanje. Dvorac je zatvoren, a nakratko u ratu postaje bolnica.
Karlovačka županija prije nekoliko godina naručila je studiju u kojoj je utvrđeno kako je je potrebno barem 15 milijuna eura da bi se popravila šteta koju su desetljeća nekorištenja donijela dvorcu kako bi se stavio u funkciju. Dvorac je zaštićeno kulturno dobro, no ni to, kao opomena iznad da je zabranjen ulaz, nisu spriječili godine pljačke. Dvorac je pokraden nekoliko puta, prvi puta 1671. nakon zrinsko-frankopanske urote, a jedan od zapisa kaže da je samo barun Sauer, tada podgeneral karlovački, iz Bosiljeva odnio dragocjene primjerke starog oružja, 500 dragocjenih knjiga, mnogo koža zlatom obrubljenih i opšivenih, lijepih šatora, prekrasnog pokućstva, predmeta od slonove kosti i srebra uvezenih iz Venecije i drugih europskih središta, stari novac, zlatom urešene kočije... Nakon odlaska svakog njegova vlasnika, iz dvorca su se odnosile dragocjenosti, pa i zadnjih godina. Iz unutrašnjosti nedostaju starinske peći, namještaj, lusteri, a nečija dvorišta krase kameni ukrasi i veliki kameni zmaj koji je u minulim stoljećima sumnjičavo s kule promatrao došljake.
U našoj galeriji pogledajte tužne prizore jednog najljepših dvoraca koji zbog nebrige i neriješenih imovinsko pravnih odnosa propada svima pred nosom.