Ruševine grčkog sela, koje je desetljećima ležalo potopljeno, ponovno su se pojavile nakon što su rekordne temperature uzrokovale djelomično presušivanje velikog rezervoara. Stanovnici sela Kallio bili su prisiljeni evakuirati svoje domove prije više od 40 godina kako bi napravili mjesta za branu Mornos u južnoj Grčkoj, koja opskrbljuje vodom glavni grad, Atenu, piše BBC.
Međutim, sušni uvjeti posljednjih mjeseci uzrokovali su dramatičan pad razine vode u rezervoaru - otkrivajući što je ostalo od nekoliko domova i škole. To je tek drugi put otkako je Kallio napušten da je selo viđeno, kaže bivši stanovnik. Prvi put to je bilo 1990-ih tijekom drugog razdoblja suše.
"Vidite prvi kat koji je ostao od dvokatnice mog svekra, a pored njega možete vidjeti što je ostalo od kuće mojih rođaka", rekao je Yorgos Iosifidis, 60-godišnji umirovljenik koji je živio u Kalliu kao mladić. Selo se sastojalo od 80-ak kuća, crkve i škole.
S padom razine rezervoara, grčke su vlasti pozvale 3,7 milijuna ljudi koji žive u regiji da ne rasipaju vodu. "Nemamo luksuz rasipati vodu, u vrijeme kada sa sigurnošću znamo da ćemo je imati manje", rekao je premijer Kyriakos Mitsotakis.