Hrvatska se nalazi u području gdje su potresi česta pojava, a ne tako davni događaji pokazali su koliko mogu biti razorni. Zbog svog položaja i prirode tla ispod nas, Hrvatska se nalazi u području gdje su potresi česta pojava.
Posebno su ugroženi gradovi koji se nalaze blizu pukotina u zemljinoj kori. Prema istraživanjima stručnjaka, nekoliko hrvatskih gradova posebno je izloženo riziku od potresa Kontinentalna Hrvatska (Zagreb - stare zgrade i blizina pukotina u zemljinoj kori, Sisak - područje gdje su potresi vrlo česti i Petrinja - nedavno pogođena razornim potresima. Primorska Hrvatska (Dubrovnik - povijesne građevine i položaj i Split - kombinacija starih zgrada i tla sklonog potresima)
Europa nije svugdje jednako izložena potresima, a najveći rizik postoji u nekoliko glavnih područja. Mediteran je jedno od područja gdje su potresi najčešći, a posebno su ugrožene Italija, Grčka i Turska.
Balkan također često pogađaju potresi zbog složene strukture tla. Najugroženije zemlje su Albanija, Rumunjska i Hrvatska. Kavkaz je treće važno područje gdje su potresi česti, zbog brojnih pukotina u zemljinoj kori.
Pri procjeni opasnosti od potresa važno je uzeti u obzir nekoliko ključnih faktora: blizina pukotina u zemljinoj kori, starost i tip gradnje objekata, vrsta tla i povijest potresa u području.
Iako ne možemo točno predvidjeti kada će se potres dogoditi, možemo se pripremiti na nekoliko načina: Gradnja prema posebnim standardima otpornosti na potrese, pojačavanje postojećih zgrada, edukacija stanovništva i razvoj sustava za rano upozoravanje
Potresi predstavljaju stvarnu opasnost za veliki dio Europe, posebno za mediteransku regiju i Balkanski poluotok. Hrvatska, kao zemlja koja se nalazi na trusnom području, mora posebnu pažnju posvetiti pripremi za potrese, osobito u gradovima sa starim zgradama i onima koji se nalaze blizu pukotina u zemljinoj kori. Redovito praćenje potresa i gradnja prema modernim standardima ključni su za smanjenje štete i posljedica potresa.