Ruski predsjednik Vladimir Putin predložio je nova pravila o tome kada bi Rusija mogla upotrijebiti nuklearno oružje. Njegove izjave, koje su tempirane da se poklope s govorom ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog na Općoj skupštini UN-a, dolaze u trenutku kada Ukrajina traži dozvolu za korištenje zapadnih dalekometnih projektila na ciljeve unutar Rusije.
Putin je izjavio da bi Rusija mogla posegnuti za nuklearnim oružjem ako je napadne neka država koristeći konvencionalne projektile. Ovo upozorenje jasno cilja na Zapad i njegovu podršku Ukrajini. Putin je posebno naglasio da će svaki napad, u kojem sudjeluje ili ga podržava nuklearna sila, biti smatran zajedničkim napadom na Rusiju, što je novo pravilo u ruskoj nuklearnoj doktrini, pravnom okviru koji ocrtava uvjete za korištenje nuklearnog oružja. Sadašnji dokument kaže da Rusija može napasti prva samo ako je sigurnost države ugrožena.
To je prvi put, podsjeća Sky News, da Rusija konkretno govori o proširenju nuklearne doktrine. Putin je predložio da, ako bilo koja nenuklearna država napadne Rusiju uz podršku nuklearne sile, to bude tretirano kao koordinirani napad. Osim toga, Putin je naglasio da bi Rusija razmotrila uporabu nuklearnog oružja ako otkrije masovni zračni napad dronovima, projektilima ili zrakoplovima na svoj teritorij. Ako bi se Putinove prijetnje obistinile, piše Msn.com, postoji više od 10 lokacija u SAD-u koje bi bile ruska meta.
Pentagon
Jedna od njih navodno bi bila Pentagon, sjedište američkog Ministarstva obrane u Arlingtonu, saveznoj državi Virginia. Pentagon je najveća poslovna zgrada na svijetu po površini, s oko 600.000 kvadratnih metara. Zgrada ima peterokutni oblik, po čemu je dobila ime, te pet katova i pet prstenastih hodnika na svakom katu, ukupno duljine od 28,2 kilometra. Kompleks uključuje i centralni trg od pet hektara, koji je također poznat kao "nulta točka".
VEZANI ČLANCI:
Pomorska baza Norfolk
Iako SAD posjeduju preko 40 pomorskih baza, najveća od njih mogla bi biti na meti. Pomorska baza Norfolk, smještena na jugoistoku savezne države Virginije, osnovana je 1917. godine, a danas zauzima područje od oko 14 kvadratnih kilometara. Norfolk je tijekom Drugog svjetskog rata bio ključno središte za obuku američke i savezničke mornaričke snage. Ova baza osigurava operativnu spremnost američke Atlantske flote te sadrži najveću koncentraciju ratnih brodova i aviona u američkoj mornarici - 75 brodova i 134 aviona.
Područje pomorske baze Kings Bay
Pomorska baza Kings Bay je dom mornarice SAD-a i nalazi se u okrugu Camden u Georgiji. Ova baza služi kao matična luka Atlantske flote za nuklearne podmornice s balističkim projektilima, sposobne nositi nuklearno oružje s projektilima "Trident", prema javno dostupnim podacima. Ova podmorska baza pokriva oko 6.500 hektara zemlje.
Vojna zračna baza Barksdale
Smještena u okrugu Bossier u Louisiani, vojna zračna baza Barksdale dom je 2. bombaškog krila SAD-a. Većina baze nalazi se unutar granica grada Bossier City, protežući se duž njezinih zapadnih i sjeverozapadnih granica. Zauzima više od 89 četvornih kilometara istočno od Bossier Cityja i duž južne strane autoceste 20. Više od 15.000 aktivnih članova i rezervista služi u Barksdaleu.
Zračna baza Whiteman
Smještena je blizu Nob Nostera u Missouriju. Baza je trenutno dom bombardera B-2 "Spirit". Nazvana je po poručniku Georgeu Whitemanu, koji je poginuo tijekom napada na Pearl Harbor.
Strateško zapovjedništvo SAD-a
Strateško zapovjedništvo SAD-a (USSTRATCOM) jedno je od 11 ujedinjenih borbenih zapovjedništava Ministarstva obrane, sa sjedištem u bazi Offutt u Nebraski. Odgovorno je za područja kao što su strateško nuklearno odvraćanje, globalni udar i obrana od cyber napada. Također pruža niz mogućnosti za podršku drugim borbenim zapovjedništvima, uključujući integriranu proturaketnu obranu.
VLF odašiljač Lualualei
Ovo je objekt Američke ratne mornarice kod Lualualeija na Havajima. Prenosi vojne naredbe potopljenim podmornicama na izuzetno niskim frekvencijama (VLF).
VEZANI ČLANCI:
Zračna baza Kirtland
Zračna baza Kirtland smještena je u Albuquerqueu u Novom Meksiku, blizu međunarodne zračne luke Sanport, s kojom dijeli piste, što je čini civilno-vojnim aerodromom. U njoj se nalazi Centar za nuklearno oružje Zapovjedništva zračnih snaga, odgovoran za nabavu, modernizaciju i održavanje programa nuklearnog sustava za Ministarstvo obrane i Ministarstvo energetike. Također je dom 58. krilu za specijalne operacije (58 SOW), jedinici koja pruža obuku na različitim tipovima, modelima i serijama letjelica.
21. eskadrila za podršku snagama
Ovo je jedinica američkih Svemirskih snaga sa sjedištem u bazi Peterson u Coloradu. Pruža operativnu i administrativnu podršku s informacijama o vremenu i obavještajnim podacima te koordinira operacije za Space Delta 2.
Zračna baza Warren
Zračna baza Warren smještena je u Cheyenneu u Wyomingu. Jedna je od triju strateških raketnih baza. Domaćin je 90. raketnog krila (90 MW) koje upravlja interkontinentalnim balističkim projektilom LGM-30G "Minuteman". Tu se također nalaze 20. zračne snage, koje zapovijedaju svim američkim interkontinentalnim balističkim projektilima. To je najstarija stalno aktivna vojna instalacija zračnih snaga od 1867. godine.
Zračna baza Minot
Zračna baza Minot nalazi se blizu grada Minota u Sjevernoj Dakoti. Tamo se nalazi 5. krilo bombardera, kao i 91. raketno krilo - oba dio Zapovjedništva za globalni udar zračnih snaga. Ove snage koriste se za održavanje i upravljanje bombarderima B-52H.
Zračna baza Hill
Zapovjedništvo Zračnih snaga smješteno je u bazi Hill u okrugu Davis u Utahu, blizu grada Ogdena. Ova baza predstavlja glavno sjedište američkog ratnog zrakoplovstva i u njoj se nalazi zračni logistički kompleks Ogden, svjetski centar za različite letjelice, motore, projektile, softver, avioniku i dodatne komponente opreme. Također, tu je smješteno i 75. krilo zračne baze, koje pruža podršku logističkom kompleksu.
Zračna baza Malmstrom
Smještena je u okrugu Cascade u Montani. Domaćin je 341. raketnom krilu, jedinici za interkontinentalne projektile Zapovjedništva za globalni udar zračnih snaga. Imenovana je u čast pukovnika Axela Valentina Malmströma, koji je bio zarobljen u Drugom svjetskom ratu.
Mornarička radiostanica Jim Creek
To je radioodašiljač vrlo niske frekvencije američke mornarice. Glavno područje rada je jednosmjerna komunikacija s podmornicama - osnovna zadaća je prijenos naredbi podmornicama Pacifičke flote. Sjedište stanice nalazi se blizu Osoa u saveznoj državi Washington.