Brojna su raskošna izdanja diljem Hrvatske krasila Hrvatsku kao zemlju znamenitosti. Ipak, iz raznih razloga upravo su svoj vrhunac doživjela prošlog stoljeća, nakon čega su ostavljena u derutnom stanju.
Jedna od najpoznatijih takvih građevina je upravo Titova vila na Plitvicama.
Tito je tu vilu dao sagraditi nakon Drugog svjetskog rata, a gradili su je upravo zatvorenici s Golog otoka, Gradiške, Lepoglve i Mitrovice.
Ovaj 'Objekt 99' bio je prepun sivkastog kamena škriljevca i unikatnog namještaja kojeg su napravili zatvorenici, a otvorena je u tajnosti.
U tu su rezidenciju dolazili brojni političari i poznate osobe na sastanke, a često se otamo odlazilo i u lov. Vila je imala i kuglanu, dvoranu za biljar, a navodno je čak imala i kino.
Jedan od dvoraca o kojima smo prijašnjih godina i pisali krenuo je u rekonstrukciju.
Radi se o dvorcu Opeci koji se nalazi u Vinici, izgrađenom u drugoj polovici 17. stoljeća. Prvi gospodari su bili grofovi obitelji Keglević, a vlasnici su bili i grofovi Nadasdy i Drašković.
U ruke grofa Marka Bombellesa dolazi sredinom 19. stoljeća udajom kćeri grofa Draškovića, nakon čega kreće njegova nadogradnja, a obitelj je tamo naselila i prve fazane u Hrvatskoj.
To je privuklo brojne velikaše, pa je tako primjerice prijestolonasljednik Franjo Ferdinand u dvorcu bio čak sedam puta.
Nakon Drugog svjetskog rata i ova obitelj odlazi iz dvorca, a nakon toga dobiva razne funkcije - od Titove vile, škole...
Potom nastavlja propadati, da bi njegova rekonstrukcija bila pokrenuta, a u dogledno vrijeme postat će sjedište Regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi.
Svoj krah doživio je i dvorac Inkey, smješten na Kalniku u mjestu Rasinja, kojeg je sagradila istoimena obitelj sredinom 19. stoljeća, a isti takav nalazi se i u Mađarskoj.
Barunska obitelj Inkey de Pallin prvo se spominje 1778. godine kada je bivši vlasnik svoje imanje založio Baltazaru Inkeyu.
Uz ovu obitelj veže se o legenda o Lily, mladoj barinuci koja je bila najljepša u Rasinji. Jednom je doživjela nesreću, a spasio ju je upravo seljak Matko. Par se uskoro zaljubio i počeo tajno sastajati, što se nikako nije svidjelo ocu Ferdinandu.
Otac je navodno ubio Matka, a Lily zatočio u kulu dvorca, zbog čega je ona poludjela i oduzela si život, a njen duh dan danas luta Rasinjom. Dvorac je bio dijelom obiteljske rezidencije do kraja Drugog svjetskog rata, nakon čega je obitelj pobjegla.
Idućih godina taj se objekt pretvorio u osnovnu školu, pa matični ured i ambulantu, da bi nakon pravnih zavrzlami dvorac 2019. kupila Koprivničko-križevačka županija koja je i najavila obnovu pomoću EU fondova, koja se i dalje čeka.
Najmodernija poznata građevina koju vrijedi spomenuti svakako je Haludovo Palace Hotel, sagrađen 1971. na otoku Krku u Malinskoj.
Sagradio ga je Bob Guccione, vlasnik magazina Penthause i to u investiciji od čak 45 milijuna dolara. Ovaj kompleks smatrao se jednim od najraskošnijih u cijeloj Jugoslaviji, a brojne poznate ličnosti su tamo boravile.
U jednom trenutku navodno se tamo jelo 100 kila jastoga, 5 kila kavijara te pilo stotine boca šampanjca dnevno.
Ipak, nakon samo godinu dana hotel je i bankrotirao, nakon čega je krenulo njegovo sporo propadanje.
Samostan sv. Mihovila u Vrsaru, za razliku od drugih, datira čak iz 11. stoljeća, kada ga je po legendi ostovao sv. Romuald, utemeljitelj benediktanaca.
U ovom su samostanu, koji se nadograđivao i širio stoljećima, navodno boraviti i templari za vrijeme epidemija, a krajem 14. stoljeća su ga preuzeli kamaldoljani Sv. Mihovila u Muranu kod Venecije.
Kasnije je imanje bilo prodano, a potom se pretvorilo u pravo središte poljoprivrednog gospodarstva.
U državno je vlasništvo prešlo u 19. stoljeću, a nakon toga je nastavilo propadati, no i za ovaj samostan najavljena je obnova i revitalizacija cijelog kompleksa. Ipak, ima mjesta za optimizam.