- Srbija je u nedjelju glasala na parlamentarnim i lokalnim izborima u desetak gradova, uključujući Beograd
- Oporba optužuje vlasti za izbornu prijevaru
- Nekoliko tisuća prosvjednika okupilo se u ponedjeljak ispred izborne komisije (RIK), a prosvjedi su održani i jučer, i danas
Tijek događaja:
20:15 - Oko 20 sati prosvjed u Beogradu je završen te su se građani krenuli razilaziti. Novo okupljanje najavljeno je i za sutra u 18 sati.
Nebojša Zelenović (Zajedno) najavio je da će predstavnici koalicije "Srbija protiv nasilja" u četvrtak početi razgovore s čelnicima ostalih stranaka opozicije o zahtjevu za poništavanje izbora na svim razinama, navodi N1 Srbija.
19:40 - GALERIJA Beograd: Prosvjed u organizaciji koalicije "Srbija protiv nasilja"
19:34 - Studenti okupljeni na prosvjedu ispred RIK-a najavili su blokade pojedinih prometnica ako se ne ispune zahtjevi upućeni Ministarstvu za lokalnu samoupravu. Oni, naime, traže provjeru popisa birača.
19:20 - Nakon što je jučer oko 21 sat završen prosvjed u Beogradu, studenti su pozvali na novo okupljanje danas u 18 sati. Marinika Tepić iz koalicije "Srbija protiv nasilja" nastavila je štrajk glađu zbog, kako je navela, neregularnosti izbora u Beogradu, ali i diljem Srbije. U koaliciji "Srbija protiv nasilja" kažu da imaju brojne dokaze te kako će ostati u zgradi RIK-a do poništenja izbora u Beogradu.
Vladimir Dimitrijević, predsjednik Državnog izbornog povjerenstva (RIK), kazao je kako RIK nije nadležan za poništavanje i ponavljanje izbora u Beogradu. Marinika Tepić tvrdi suprotno, navodi N1 Srbija.
Građani su se okupili ispred RIK-a gdje uzvikuju "lopovi, lopovi" i nose transparente s natpisima: "Izdaja naroda i Srbije". Među prosvjednicima ima mnogo mladih, ali i ljudi s obiteljima i starijih građana. Kao i proteklih dana, neki su građani i danas jajima gađali zgradu RIK-a.
19:15 - GALERIJA Prosvjed u Beogradu u utorak
19:00 - Postizborna kriza u Srbiji se nastavlja u srijedu, dok Washington i Bruxelles upozoravaju na brojne primjedbe međunarodnih promatrača vezane uz regularnost nedjeljnih parlamentarni i beogradskih izbora, a oporba tvrdi da je pokradena volja građana, ponajprije u prijestolnici.
Državno izborno povjerenstvo (RIK) proglasilo se u srijedu nenadležnim za ponavljanje beogradskih izbora što su tražili čelnici proeuropske oporbene koalicije lijevog centra "Srbija protiv nasilja" Marinika Tepić i Miroslav Aleksić i, uz brojne dokaze o nepravilnostima i zlouporabama, počeli štrajk glađu do ispunjenja njihovih zahtjeva. Ponavljanje izbora u srbijanskom glavnom gradu prosvjedima traže i pristaše proeuropske oporbe.
Međunarodni promatrači ukazali su u svojim izvješćima da su izbori bili "tehnički dobro organizirani", ali je bilo brojnih neregularnosti koje ukazuju na to da nisu bili "ni slobodni ni pošteni". Američki senatori Jeanne Shaheen i Pete Ricketts pozvali su sve "relevantne institucije u Srbiji da hitno razmotre" bi li izbore trebalo ponoviti u određenim regijama kako bi se "osiguralo da rezultati odražavaju volju građana", javio je u srijedu Glas Amerike (VOA).
Istaknuli su kako ih "naročito brinu izvješća" da su glasači autobusima dovođeni u Srbiju, primjerice iz Republike Srpske, da podrže vladajuću stranku, ali i izvješća o kupnji glasova i neovlaštenom ubacivanju listića u glasačke kutije.
VEZANI ČLANCI:
"Narod u Srbiji zaslužuje istinsku demokraciju i izborni proces koji u potpunosti odražava volju naroda", istaknuli su dvoje senatora, demokratkinja i republikanac. Poručili su da je "Srbija na raskrižju", te da se mora "uskladiti sa svim standardima Europske unije, uključujući slobodne i poštene izbore, da bi napredovala" na putu ka članstvu u Uniji.
"Odlučno pozivamo sve relevantne institucije da poduzmu hitne korake da razmotre bi li ovi nedavni izbori trebali biti ponovljeni u određenim regijama da bi se osiguralo da rezultati točno odražavaju želje građana", poručili su senatori iz SAD-a.
Vladi Srbije sugeriraju da se "mora pozabaviti nedostacima i svim neregularnostima" koje su u preliminarnom izvješću naveli međunarodni promatrači.
Promatrački tim misije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Europskog parlamenta, Parlamentarne skupštine Vijeća Europe i Parlamentarne skupštine OESS-a, konstatirao je u preliminarnom izvješću da je izborni proces bio podriven pritiscima na birače, kupnjom glasova, zlouporabom javnih resursa i dominantnim sudjelovanjem predsjednika Srbije u kampanji, te pristranim medijskim izvještavanjem u korist vladajuće stranke. I američka vlada i Europska unija prethodno su pozvali Srbiju da istraži navode međunarodnih promatrača o izbornim neregularnostima
Tko ih bre zavadi?