U ponedjeljak ujutro, zdravstveni radnici diljem Hrvatske započeli su štrajk, ali većina bolnica izvještava da pacijenti ne osjećaju značajne posljedice. U KBC-u Sestre milosrdnice u Zagrebu, gdje štrajka 55 radnika, ravnatelj Davor Vagić izjavio je kako se bolnički pacijenti redovno zbrinjavaju, dok su pojedine ambulantne pretrage odgođene. KBC Zagreb također nije prijavio veće poteškoće, premda broj štrajkaša još nije točno utvrđen.
U KBC-u Split u štrajku sudjeluje oko 200 djelatnika, uključujući laborante i sanitetske vozače. Sindikalni povjerenik Filip Kurtović naglašava kako je glavni razlog štrajka zahtjev za povećanjem plaća i izmjenama koeficijenata radi poboljšanja radnih uvjeta. Djelatnici Klinike za onkologiju i radioterapiju odlučili su ipak ne štrajkati zbog brige za osjetljive pacijente.
U Općoj bolnici Koprivnica štrajka nema, a ravnatelj Mato Dević ističe da sve usluge teku prema planu. Varaždinska bolnica ima šest djelatnika u štrajku na Odjelu za radiologiju, no svi su raspoređeni na hitne zadatke. Slično je i u Općoj županijskoj bolnici Požega, gdje većina radnika na Odjelu za kliničku radiologiju štrajka, dok su hitne onkološke pretrage osigurane.
U KBC-u Rijeka službeni podaci kažu da štrajka 42 djelatnika, dok sindikalni povjerenik Irislav Šabulić procjenjuje da ih ima oko 150. U Dubrovniku su štrajk prijavila dva zaposlenika laboratorija, no ravnatelj Mario Bekić naglašava da bolnica normalno funkcionira.
Radiološka tehnologinja Ivanka Herman iz Klinike za tumore uvjerava pacijente da će hitna skrb biti dostupna i da nema potrebe za traženjem privatnih usluga. Dodala je kako nedostatak osoblja zbog niskih plaća i teških radnih uvjeta predstavlja velik pritisak na zdravstvene djelatnike, a situaciju otežava i nedovoljan broj prijava na natječaje za popunu radnih mjesta.