Vlasnik Zagrebačke banke, talijanski UniCredit, nema temelje za arbitražu zbog hrvatskog zakona o konverziji kredita u švicarskim francima pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu, jer je Italija istupila iz bilateralnog sporazuma o zaštiti ulaganja s Hrvatskom, priopćila je u utorak Udruga Franak.
Prošli tjedan UniCredit je najavio pokretanje tužbe protiv Hrvatske pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu zbog konverzije CHF kredita.
Pozivajući se na provjeru na internet stranicama Ujedinjenih naroda, iz Udruge Franak u priopćenju ističu kako je iz toga vidljivo da je "uistinu bilateralni ugovor Italije i Hrvatske raskinut od strane Italije" te da to znači da UniCredit nema temelja za pokretanje arbitražnog spora u Washingtonu.
"Sa žaljenjem i ogorčenošću moramo konstatirati da imamo nesposobne ljude u ministarstvima koji su izgleda spremni dati određene ustupke Zabi ne bi li nagovorili Unicredit - banku majku Zabe - da odustane od arbitraže, međutim očigledno je da Zabino društvo majka u Milanu uopće nema temelja za pokretanje arbitraže kojom prijeti suverenoj Republici Hrvatskoj", poručuju iz Udruge Franak.
Ističu i kako je taj jednostrani izlazak Italije iz bilateralnog sporazuma o zaštiti ulaganja, dokaz tvrdnjama te udruge da "Hrvatska također može i mora izaći iz bilateralnog sporazuma s Austrijom i svim drugim zemljama EU-a te na taj način izbjeći bilo kakvu mogućnost arbitraže u Washingtonu".
Europska komisija zahtijeva da se svi bilateralni ugovori o zaštiti investicija između država članica EU raskinu, jer su suprotni pravu EU-a, i ne postoji niti jedan razlog da Hrvatska to ne učini, drže u Udruzi Franak, u kojoj očekuju i hitnu reakciju Vlade RH radi sprječavanja moguće štete za Hrvatsku.
Nadležnost Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu za rješavanje spora oko zakona o konverziji Franak je odbacio i u ponedjeljak, pozivajući se na sudsku praksu Suda EU-a, koja ukazuje da nijedno pitanje regulirano Ugovorom o funkcioniranju Europske unije ne smije biti pravno rješavamo izvan pravnog poretka Europske unije.
Tehnički ministar financija Zdravko Marić najavio je u ponedjeljak nastavak razgovora s bankama na "domaćem polju" kako bi se vidjelo je li moguće naći rješenje mimo i bez sudskog procesa kao i da će odgovor hrvatske Vlade Europskoj komisiji vezan uz konverziju kredita u švicarskim francima biti poslan najkasnije do početka idućeg tjedna.
Europska komisija je, naime, sredinom lipnja poslala Hrvatskoj službeno pismo upozorenja zbog zakona o konverziji kredita u švicarskim francima u eure, smatrajući da je zakon o konverziji sav trošak prebacio na banke i da retroaktivna primjena ugrožava načelo pravne sigurnosti. Rok za odgovor na to pismo bio je prvotno 16. kolovoza, no produljen je.
Komisija zamjera što hrvatski zakon o konverziji dopušta da svi zajmoprimci (osim pravnih osoba) retroaktivno zamijene kredite iz švicarskih franaka u eure po povijesnom tečaju, bez obzira na njihovu sposobnost za vraćanje kredita te što su troškovi konverzije gotovo potpuno pali na leđa zajmodavaca.
ovi iz franka svjesni su da smo zbog njihovih pritisaka svi mi građani postali taoci njihovih lakomislenih odluka o dizanju CHF kredita koje ćemo svi mi platiti (radi se o milijardama!!!) pa neprekidno rade halabuku preko medija! da znate da ste u pravu šutjeli biste, a znate da bi međunarodni sudovi sve te jednsotrane akte hrvatske države mogli staviti van snage i vratiti sve na početak pa da onaj tko je dizao kredite da ih on i vraća, a ne svi mi koji uz to još vraćamo i svoje EU ili kunske kredite!!!! sve je ovo rezultat milanovićeve demagogije kojima je kupovao glasove na izborima, a sad računi dolaze na naplatu! neka ih plati drug zoka i SDP!!!