Samo dan nakon povijesnog izbornog uspjeha Alternative za Njemačku (AfD), na konferenciji za novinare postalo je jasno kako će nesuglasice unutar stranke koje tinjaju već dulje vrijeme sada izaći na površinu. Predsjednica stranke Frauke Petry kazala je kako neće biti dio AfD-ova kluba zastupnika u Bundestagu te je napustila konferenciju.
S obzirom na to da je Petry bila i čelnica stranačkog ogranka u Saskoj, gdje je i osvojila svoj mandat, postavilo se pitanje njezina daljnjeg djelovanja koje na koji je jučer Frauke sama jučer dala odgovor poručivši kako napušta AfD. Njemački mediji Fraukeinu najavu napuštanja stranke označili su kao novi udarac za već poljuljani AfD, a nakon toga je uslijedio i dodatni šok. Izlazak iz stranke najavio je i njezin suprug Marcus Pretzell inače stranački čelnik u pokrajini Sjevernoj Rajni Westfaliji. Uz njih dvoje iste su korake najavili i njihovi najbliži suradnici visokopozicionirani članovi AfD-a Uwe Wurlitzer i Kirsten Muster.
Previše umjerena
Ovakav razvoj događaja dodatno je užario i onako vruću atmosferu u stranci koja je nakon slavlja u izbornoj noći dočekala jutro hladnog otrežnjenja i pucanja po šavovima. Iako vodstvo stranke na čelu s Alexandrom Gaulandom (78), i 38-godišnjom Alice Weidel pokušava umanjiti štetu nastalu raskolom u stranci, jasno je kako djelovanje AfD-a u Bundestagu neće biti onako snažno kako se to u prvi mah činilo.
Istovremeno ovakav razvoj događaja nije previše iznenadio poznavatelje prilika unutar samog AfD-a jer je marginalizacija Petry iz vrha stranke započela još u travnju uoči stranačke konvencije kada je najavila kako neće biti nositeljica liste za Bundestag. Pričalo se tada kako ju je istisnulo desno krilo stranke na čelu s Gaulandom i Weidel potpomognutih najžešćim Petrynim oponentom Björnom Höckeom.
Ono o čemu se sada najviše nagađa jest koji su sljedeći potezi Frauke Petry i njezina supruga te možebitnih drugih prebjega iz AfD-a. Hoće li osnovati vlastitu stranku ili će u Bundestagu djelovati neovisno. Pojavila su se i nagađanja kako bi se mogli prikloniti Angeli Merkel s obzirom na to da su od svih frakcija unutar AfD-a upravo Petry i njezini istomišljenici bili najbliži idejama stare i vjerojatno nove kancelarke. Za danas je najavljen i konstituirajući sastanak kluba zastupnika AfD-a u Bundestagu i to će biti najbolji pokazatelj koliko Petry ima pristalica.
Petry kao pristaša umjerenije struje AfD-a zasigurno ima istomišljenika, posebno nakon što se otvoreno usudila kritizirati vodstvo stranke da se umjereni članovi “na svim razinama diskriminiraju”. S njemačkom kancelarkom Petry ima nekoliko zajedničkih točaka, a jedna od njih je i činjenica da su obje rođene u Istočnoj Njemačkoj. Petry je rođena 1975. u Dresdenu, a nakon pada Berlinskog zida s obitelji se preselila na Zapad te je završila kemiju na sveučilištima u Njemačkoj i Engleskoj.
– Kemija živi još jedino za kuhinjskim stolom – kazala je jednom prilikom govoreći o ulasku u političke vode. I tu je bila blizu ulaska u CDU, no odustala je jer su, prema njezinim riječima, u stranci previše govorili, a premalo djelovali, pa se priključila AfD-u, čije je zaštitno lice bila sve do trenutka dok nije počela prigovarati kako se vrata stranke zatvaraju modernoj generaciji Nijemaca.
S partnericom u Švicarskoj
S druge strane Gauland i Weidel najavljuju snažno oporbeno djelovanje u parlamentu bez obzira na osipanje broja zastupnika, no bit će posebno zanimljivo vidjeti kako će Alice Weidel braniti antiuseljeničku, antiislamističku te djelomično antihomoseksualnu politiku AfD-a na temelju koje su ušli u Bundestag. Naime, dok Gauland po svojem habitusu bez ikakve sumnje spada u konzervativno desnu stranku kakav AfD jest, Weidel se tu gotovo ni po čemu ne uklapa.
Ta ekonomistica koja je tijekom karijere, među ostalim, radila u Goldman Sachsu, kao i u mesnoj industriji školskog kolege, deklarirana je lezbijka koja živi u partnerstvu sa Sarah Bossard, imigranticom iz Šri Lanke, s kojom zajedno odgaja dvoje djece, sinove vrtićke dobi. Ovakav životni stil teško se može poistovjetiti s programom stranke koja obitelj jasno definira kao “zajednicu oca, majke i djece”.
Bossard je rođena na Šri Lanki, no posvojila ju je švicarska obitelj iz grada Biela, većinski lijevo orijentiranog i s najvećim udjelom muslimanskog stanovništva u Švicarskoj, gdje i danas živi, zajedno s Weidel, koja je samo formalno prijavila boravište u njemačkom gradu Überlingen. Zanimljivo je i kako je Weidel pristupila AfD-u 2013. u trenutku dok je glavna platforma stranke bila borba protiv eura, no s vremenom se prilagodila političkim ciljevima ove desne stranke i gorljivo ih propagirala.
Jednako je zanimljivo kako joj nitko iz redova AfD-a dosad nije prigovorio zbog homoseksualnosti iako dio članova stranke javno priznaje kako za njih njezin način života nije normalan. Weidel pak tvrdi kako je nužno odvojiti privatni život od političkog djelovanja te kako je odnos AfD-a prema islamizaciji Njemačke, borba protiv eura i jačanje državnih granica i kontrola migranata potpuno u skladu s njezinim stavovima. No bilo bi zanimljivo čuti što pak njezina životna partnerica misli o tome.
Za AfD program bih rado glasao, kada bi nam ga koja stranka ponudila. Nema tu ništa loše.