Ponuditi mladima da jednostavnije i jeftinije riješe stambeno pitanje, osigurati im radna mjesta te formirati fond iz kojega bi se za novorođeno dijete obiteljima isplaćivalo i do tisuću eura samo su neki od prijedloga izneseni na drugom Nacionalnom forumu koji se jučer u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti održao na temu “Demografija – uvijet hrvatske budućnosti.”
Smanjuje se ukupan broj ljudi
Podatak da je zemlju u posljednje tri godine napustilo i do 70 tisuća mladih užasnuo je okupljene kao i činjenica da se u Hrvatskoj smanjuje ukupan broj stanovnika.
– Pred nama su dvije velike zadaće, a to je rad na pronatalitetnoj politici te osmišljavanje politike koja će privući strane građane. Vrijeme uskogrudnosti je prošlo, Hrvatska ima dovoljno snage i kapaciteta da prihvati mlade intelektualce koji će pridonijeti razvoju pronatalitetne politike Hrvatske – poručio je predsjednik Josipović. Okupljeni stručnjaci poručili su kako su ključni faktori koji utječu na demografsku sliku upravo emigriranje obrazovnog stanovništva, pad stope nataliteta, nezavidan položaj žene-majke u društvu, ali i gospodarska kriza te poručili kako je “Hrvatska društvena, razvojna i ekonomska platforma” održiva sa sedam milijuna stanovnika.
– Cilj je postići tih sedam milijuna stanovnika – ne nužno sedam milijuna Hrvata nego toliki broj stanovnika koji bi tu živjeli i radili. Od toga neće biti ništa ako se ne poduzmu konkretni koraci. U izradi strategije trebaju se okupiti sve društvene snage – vlast, znanost, crkva, građanske inicijative te udruge mladih i studenata – poručio je Nikica Gabrić, pokretač i predsjednik Udruge Nacionalni forum.
Potrebna stabilna struktura
Da demografska budućnost ovisi o stabilnoj i slojnoj strukturi društva koja jamči vrijednost obitelji i djece mišljenja je akademik Ivan Cifrić. Akademkinja Alica Wertheimer-Baletić upozorila je kako se do 2050. godine očekuje novi val ekonomske emigracije izazvan porastom nezaposlenosti pa se upravo zbog toga nameće potreba provedbe stabilne eksplicitne populacijske politike, koja bi bila tretirana kao dio politike razvoja.
Što se tiče nataliteta, mislim da bi trebao Bozanić pozvati domoljubne katoličke Hrvate da svojoj voljenoj domovini Hrvatskoj dokažu ljubav na taj način da imaju što više djece. Ne sumnjam da bi takav poziv urodio plodom i da bi već za nekoliko godina sve obitelji u Hrvatskoj imale minimalno četvero- petero djece. A onih sa desetero djece i više bilo bi koliko god hočeš. Sve za Hrvatsku, sve za Crkvu !!!!!