Ako je to želja općina i njihovih stanovnika, a pod uvjetom da se pri tome ne krši niti jedan zakon, nemam ništa protiv o uvođenju dvojezičnih natpisa na table koje se nalaze na ulazima u sela koja su dio tih općina, rekao je župan Vukovarsko-srijemske županije Božo Galić komentirajući najave iz Zajedničkog vijeća srpskih općina o pokretanju inicijative za uvođenje dvojezičnosti u sedam općina Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije.
Riješeno Ustavom
Riječ je općinama Borovo, Negoslavci, Trpinja, Markušica, Jagodnjak, Erdut i Šodolovci.
– Od rata je prošlo gotovo 20 godina te sam siguran da će naši građani još jednom pokazati dovoljnu razinu demokratičnosti – rekao je Galić.
Osječko-baranjski župan dr. Vladimir Šišljagić inicijativu, kaže, doživljava malo iznenađen.
– Ne vidim potrebe da se potencira, provocira ili daje poseban značaj stvari koja je riješena zakonom i Ustavom. Nepotrebno ju je dizati na političku razinu – smatra Šišljagić u čijoj su županiji, točnije u Dalju gdje je i sjedište Općine Erdut, prije nešto više od godinu dana postavljene dvojezične table s imenima ulica. Hrvati iz Dalja u kojemu većina ulica nosi imena mučki ubijenih mještana 1. kolovoza 1991. ocijenili su table “novom provokacijom”, a vladajući SDSS “zakonom jamčenoj dvojezičnosti”.
Prerano za obitelji žrtava
– S takvim se zahtjevom moglo pričekati, posebice kad se zna koliko je Hrvatska učinila ustupaka pa i abolirala pripadnika srpskih paravojnih postrojbi. Od rata je prošlo 20 godina, ali je od našeg povratka prošlo svega 12 godina i mnogi se još uvijek vode kao nestali – rekao je predsjednik Hvidre Vukovarsko-srijemske županije Stipe Šeremet.