NAGODBA S DRŽAVOM Kraj dugog spora

Gavriloviću pet milijuna eura od države

14.05.2009.
u 20:22
Pogledaj originalni članak

Država Hrvatska i Prva hrvatska tvornica salame, sušena mesa i masti Mate Gavrilovića potomci pred sklapanjem su nagodbe o razdiobi imovine. Na sporazum se čekalo 18 godina, od studenoga 1991., kada je Gavrilović d.o.o kupio bivši SOUR Gavrilović u stečaju po knjigovodstvenoj cijeni. Za mjesec dana, potpisat će se konačna nagodba, najavili su u sjedištu tvrtke Petar Čobanković, ministar regionalnog razvoja, i Đuro Gavrilović stariji, vlasnik tvornice.

– Od 4420 popisanih nekretnina, oko 1200 ih država priznaje Gavriloviću temeljem kupoprodajnog ugovora. Za oko 2700 nekretnina zainteresirana je država i nad njima Gavrilović ne osporava vlasništvo, kao ni nad još oko 470 kuća i stanova – objasnio je državni tajnik Milivoj Mikulić.

Riječ je o nekretninama vrijednim oko 21 milijun eura, od čega bi 5 milijuna pripalo Gavriloviću, a 16 državi. Predmet su nagodbe stanovi površine 20.000 četvornih metara te 700 hektara poljoprivrednog zemljišta. Gavriloviću bi pripala Robna kuća Petrinjka, Restoran Gavrilović, izletište PIGIK...

Petar Šale, koji je do 2000. bio javni pravobranitelj, tvrdi da je u slučaju Gavrilović riječ o pljački! Kaže da je Gavrilović u stečaju kupio samo Gavrilović-trgovinu te da nije mogao steći vlasništvo nad tvornicom i farmom! Šale tvrdi i da Gavrilović nije imao prava na povrat nacionalizirane imovine jer je njegov otac 1956. ili 1957. SR Hrvatskoj prodao tvornicu, pa čak i logotip!

– Gavrilović je ušao u petrinjsku tvornicu prije HV-a i uknjižio se na stanove, vrtiće – kaže Šale. Ističe da je zbog toga, uz podršku predsjednika Tuđmana, krenuo u sudski spor, no da je sve zaustavio Slavko Linić kad je 2000. došao na vlast.


DORH nije znao za nagodbu

Zlata Hrvoj Šipek, koja vodi građanski odjel Državnog odvjetništva RH, kaže da je DORH bio konzultiran prije godinu dana, no da o nagodbi koja je jučer prezentirana ne zna ništa. Doduše, konzultiranje DORH-a nije više obvezno, no očito je da je posao sklopljen bez stručnjaka koje država plaća da joj štite imovinu.

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr