POVUČEN ZAPOVJEDNIK

General MacKenzie propisuje moralno ponašanje vojnika

General MacKenzie propisuje moralno ponašanje vojnika
31.05.2010.
u 15:36
Kanadskim vojnicima i vojnikinjama zabranjeno je bilo kakvo intimiziranje. Paradoks je da je ta kruta pravila sastavljao general MacKenzie.
Pogledaj originalni članak

Zapovjednik kanadske vojske u Afganistanu general Daniel Menard povučen je sa svog položaja i pozvan natrag u Kanadu zbog "neadekvatnih" intimnih  odnosa s jednom pripadnicom kanadske vojske u toj misiji.

Kanadski mediji pretpostavljaju da će time biti okončana njegova 26-godišnja uspješna vojna karijera. General Menard je, inače, oženjen zapovjednicom jedne logističke jedinice u vojnoj bazi u Quebecu. Afera je pukla prošlog vikenda.

Kanadskim vojnicima i vojnikinjama zabranjeno je bilo kakvo međusobno intimiziranje - od držanja za ruke i ljubljenja do stupanja u emocionalne ili intimne odnose.
 
Paradoks je da je ta kruta pravila, koja su napisana stoga što se u vojsku počelo uključivati sve više žena, sastavljao sada umirovljeni kanadski general Lewis MacKenzie, poznat po svojoj neslavnoj misiji u ratnom Sarajevu 1992.-1993.

- Nerijetko dođe do intimizacije među pripadnicima vojske i nad njima se onda primjenjuju disciplinske mjere. Rijetko se ipak u takve stvari upušta zapovjednik vojske - komentirao je MacKenzie ovaj slučaj za kanadske medije.

- Pravila su stroga kako bi se zaštitio moral, održala disciplina i na minimum sveo mogući sukob interesa kada je riječ o napredovanju ili dodjeljivanju zadataka - kazao je MacKenzie. Njega i inače kao velikog vojnog eksperta često citiraju kanadski mediji.

MacKenzie se tijekom misije u Sarajevu možda i držao pravila da ne ulazi u veze s pripadnicama kanadske vojske, ali pratile su ga vrlo čvrste optužbe svjedokinja da je posjećivao zloglasni motel "Kon tiki" na Vogošči, poznatiji pod nazivom "Kod Sonje" gdje su četnici silovali Bošnjakinje. Svjedokinje su ga teretile da je i sam sudjelovao u silovanjima pa je protiv njega prije nekoliko godina sud u Sarajevu pokušavao pokrenuti postupak za ratni zločin. MacKenzie im nije bio dostupan, a kanadske vlasti odbile su bilo kakvo sudjelovanje u tom postupku.

MacKenzie je i u mirovini ostao prilično aktivan u medijima, utjecajan je i drži skupe govore. Aktivno objašnjava kako Srbi nisu počinili genocid u Srebrenici, već je to bilo gotovo obrnuto, kako je NATO trebao bombardirati Albance, a ne Srbiju i tome slično.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

ST
storm
20:54 31.05.2010.

A što reći,Bravo MacKenzie!Neka te napadaju fašisti,ti znaš što je istina i drži se nje.

GO
golo
01:00 01.06.2010.

da li je moguce da nemoralni pisu o moralnosti

KR
krilnik2
19:02 31.05.2010.

Ha, pa \"vojnikinje\" su u vojsci upravo iz tih razloga! U islamskim zemljama nema prostitucije, za razliku od Vijetnama gdje je isto nema - jer je prevelika konkurencija. Zanimljivo, i partizani su pricali bajke o nedopustivosti parenja u njihovoj \"vojsci\", a postavlja se pitanje: tko i gdje je napravio Tatjanu i Dubravku Holjevac? Sveti duh Lenjin?