Reakcija

Genscher i Mock bili su glavni lobisti za priznanje Hrvatske

Foto: Sinisa Hancic/PIXSELL
Genscher i Mock bili su glavni lobisti za priznanje Hrvatske
26.06.2017.
u 12:19
Veći dio međunarodne zajednice smatrao je kako bi samostalnost Hrvatske stvorila opasan presedan za kaotičan raspad SSSR-a
Pogledaj originalni članak

Međunarodna zajednica sa strahom je promatrala situaciju u Jugoslaviji,koja je za njih još uvijek bila faktor stabilnosti u jugoistočnoj Europi. Prevladavalo je mišljenje kako bi raspad Jugoslavije mogao načiniti presedan za „balkanizaciju” u Europi, ali i SSSR-a, što bi imalo teške posljedice za globalnu sigurnost.

Brijunska deklaracija

Europska zajednica prvi je međunarodni faktor koji se angažirao u jugoslavenskoj krizi iako je teško bilo definirati zajedničku politiku prema slovenskoj i hrvatskoj odluci o samostalnosti. Dva dana nakon odluke Slovenije i Hrvatske Vijeće ministara EZ-a donosi odluku o nepriznavanju Slovenije i Hrvatske, pozivajući na poštovanje ustavnog poretka i teritorijalnog integriteta Jugoslavije. Krajem lipnja ministarska trojka EZ-a, koju su činili ministri vanjskih poslova Luksemburga, Italije i Nizozemske, ponudila je prijedlog o primirju i pregovorima o budućnosti Jugoslavije, a nakon poziva jugoslavenske Vlade trojka 7. srpnja dolazi na Brijune razgovarati s predstavnicima svih strana izravno uključenih u jugoslavensku krizu. Donesena je deklaracija na kojoj je potvrđen tromjesečni moratorij na proglašenje samostalnosti Slovenije i Hrvatske, a dogovoren je prekid vatre u Sloveniji u sukobu koji je u to vrijeme trajao.

Brijunski sporazum dao je pretpostavke za kraj jugoslavenske federacije – na odluku Hrvatske i Slovenije o proglašenju samostalnosti donesen je moratorij, a ne zabrana odcjepljenja.

Dva dana nakon donošenja Brijunske deklaracije njemački ministar vanjskih poslova Hans Dietrich Genscher od američkog državnog tajnika Bakera zatražio je gospodarske sankcije Srbiji i Crnoj Gori, ali i priznanje Hrvatske i Slovenije.

Nezainteresirana Amerika

U to su vrijeme SAD, još uvijek zaokupljene Zaljevskim ratom, bile nesklone raspadu Jugoslavije. Američki predsjednik George Bush i državni tajnik Baker smatrali su kako je destabilizacija Jugoslavije pitanje europske sigurnosti, te su to pitanje ostavili „novoj Europi”.

Sljedećih mjeseci njemački kancelar Helmut Kohl i ministar vanjskih poslova Hans Dietrich Genscher s austrijskim ministrom vanjskim poslova Aloisom Mockom te s Danskom pritiskali su Europsku zajednicu da prizna Hrvatsku i Sloveniju. Njihovim naporima pridružila se i Sveta Stolica, koja je isticala pravednu borbu Hrvata i pravo na slobodu. Genscher je prisilio EZ na priznanje Hrvatske i Slovenije zaprijetivši unilateralnim potezom Njemačke, što bi sigurno narušilo duh Sporazuma o Europskoj zajednici iz Maastrichta, te je konačno, 15. siječnja 1992. dvanaest članica Zajednice priznalo Hrvatsku.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
13:58 26.06.2017.

Genscher-u treba dignit spomenik, jedan od najvecih prijatelja Hrvatske.