Zbog poskupljenja struje i plina te posrednog rasta cijena hrane, otvaraju se pitanja zaštite najsiromašnijih građana. O tome mogu li vaučeri za energente spasiti najugroženije raspravljalo se u emisiji "Otvoreno" HRT-a.
- Hrvatska je u svojim zakonima uvela tržišnu ekonomiju u taj dio energetike, ali je uvedeno jednogodišnje regulacijsko razdoblje i to je 1. travanj. Jasno je da mi mjesecima analiziramo situaciju i idemo u smjeru da će se o obzirom na naše obveze ići prema najsiromašnijim građanima da HEP iz svog potencijala amortizira određeni dio udara - rekao je Ivo Milatić, državni tajnik za energetiku.
- Gradska plinara Zagreb za vrijeme bivše uprave Holdinga nije na vrijeme ugovorila količine koje su se obvezali isporučiti. I to je dijelom udar kojeg poduzetnici u Zagrebu sada i osjete i točno je da to nije problem samo u Zagrebu, nego i u drugim jedinicama lokalne samouprave - rekla je Ivana Kekin (Možemo!) te dodala kako se razgovara s ministarstvom te se očekuje da će se naći rješenje na obostranu korist.
- Situacija u kojoj smo se našli nije odgovornost ove uprave Holdinga - ističe.
- Svaki čovjek koji je u mogućnosti izgraditi solarnu elektranu na svojoj kući, to bi i trebao učiniti - rekao je Zoran Miliša, energetski stručnjak.
Državnom tajniku za energetiku Sabina Glasovac uzvratila je da ne može optuživati samo novu gradsku vlast, a odgovornost države ne vidi i nije točno kaže da je plin poskupio samo za gospodarstvo.
HEP, ističe, ne investira i ne osjeti potrebu ulagati ni u tranzicijske ni obnovljive izvore energije i ništa ne radi na tome da bi radio na hrvatskoj opstojnosti.
- Mislim da trebamo smanjiti PDV na 5% na povrće i ulja koja su iznimno zastupljeni u potrošačkoj košarici i najviše je poskupilo. Drugo što smatramo da treba napraviti je definirati što je to energetsko siromaštvo i povećati vaučere s 200 na 300 kuna. I detektirati energetski ugrožene građane - dodala je.
- Jasno je rečeno da će se podignuti ti iznosi - odgovorio je Milatić te dodao da će sve biti na vrijeme. - HEP radi sve suprotno od onoga što ste vi sad izgovorili - naveo je.
- Ljudi koji su energetski siromašni i do sada su dobivali vaučere, međutim sada je jasno da s ovom najavom poskupljenja da treba proširiti i sam obuhvat i treba dignuti i iznose, treba vidjeti je li to 300, 350 ili 400 - rekao je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
- Mi često govorimo o prosječnoj plaći, međutim medijalna plaća je 6149 kuna i ono što se zapravo događa je da će ovaj udar biti ne samo energetski, nego i hrane - dodao je.
- Slažem se s time da danas nije rečeno dovoljno jasno kako će izgledati mjere. Treba onemogućiti obustavu struje i plina. Ono što je ovdje bitno je koliko Hrvatska ulaže u obnovljive izvore energije - istaknula je Kekin.
Na pitanje hoće li biti niži PDV na plin, Milatić kaže da je najavljeno da će se o tome razgovarati. Istaknuo je da poduzetnik mora razmišljati o tome da s budućim proizvođačem jeftine energije stvara ugovor. Glasovac mu je uzvratila kako su to priče na za malu djecu i ponovila kako treba razmisliti o novoj indeksaciji mirovina.
- Kriza je nastupila i građani osjećaju njezine posljedice, Europska komisija dala je mjere već u rujnu, i nema se tu više što puno razmišljati - ističe Kekin.
Tko i čija je firma generalni uvoznik Ruskog plina za Republiku Hrvatsku, i tko i čija Vlada je tome ukazom taj dobar poslić dodijelila?????