KRAJ PETORKE

Glasovanje o Krškom - znak potpore novoj Vladi

04.07.2002.
u 00:00
* Jedino je pitanje hoće li šestero odmetnutih biti isključeno iz HSLS-a već ovih dana zbog glasovanja o Krškom, ili nakon što daju povjerenje novoj Vladi koju će predložiti Račan
Pogledaj originalni članak

Sa 80 glasova za, 41 protiv i devet suzdržanih hrvatski je parlament jučer ratificirao kontroverzni Sporazum o nuklearki Krško. O atmosferi koja ga je pratila možda najbolje govore prvi kuloarski komentari: "Imamo nuklearku, ali nemamo Vladu". Od konstituirajuće sjednice Sabora prije dvije i pol godine velika vijećnica u zgradi parlamenta nije bila tako puna kao jučer. Redovi Budišina HSLS-a, koji je prošlog tjedna minirao kvorum i spriječio izglasavanje sporazuma o nuklearki, bili su popunjeni do posljednjeg mjesta. Sva 23 zastupnika strpljivo su čekala trenutak izjašnjavanja.

Kao što se i očekivalo, Budišini liberali su se u glasovanju podijelili. Šestero se zastupnika otrgnulo stranačkoj stezi i premda su mogli ostati suzdržani, odlučili su dati svoj glas za sporazum. Riječ je, inače, o zastupnicima koji su se i za vrijeme prošle koalicijske krize javno deklarirali kao provladini i bili spremni u Saboru podržati premijera Račana i okrenuti leđa šefu svoje stranke Budiši. Devet je zastupnika HSLS-a glasovalo protiv sporazuma, a osam ih je ostalo suzdržano.

Ključanje oko HSLS-a

Već je jučer glavno pitanje bilo hoće li šestero neposlušnih biti izbačeno iz HSLS-a. Prema Statutu stranke, odluku o tome donosi Statutarna komisija, a zahtjev mogu uputiti stranačka tijela, predsjednika HSLS-a Budiša ili skupina članova HSLS-a. Neslužbeno je među liberalima prevladavalo mišljenje kako ih Budiša ne bi smio poštedjeti. On sam je izjavom da će sankcija biti dao do znanja da se ne misli povući kao lanjskog ljeta, kad je po svaku cijenu htio spriječiti cijepanje u Klubu zastupnika pri čemu bi bilo neizvjesno koliko bi zastupnika stalo uz njega. No, sad mu je situacija drukčija. Jedino je pitanje, kako smo doznali, hoće li šestero odmetnutih biti isključeno već ovih dana zbog glasovanja o Krškom ili nakon što daju povjerenje novoj manjinskoj Vladi koju će predložiti Račan. Oko HSLS-a je jučer ključalo, a jedan nam je zastupnik kazao kako mu je ujutro šef SDP-ov zastupnika Mato Arlović na pitanje koliko će liberala pridobiti odgovorio: "Koliko bude trebalo". U HSLS-u je svima jasno da bi glasovanje možda izgledalo i drukčije da su dobili nalog da budu protiv sporazuma, no kako im je ponuđeno kompromisno rješenje da mogu ostati suzdržani, raskola među njima nije bilo.

HSLS-ovi ministri Jozo Radoš i Hrvoje Kraljević izjavili su da daju podršku Vladi, a u HSLS-u očekuju da će se tako po povratku iz SAD-a izjasniti i ministar zdravstva Andro Vlahušić. Za potpredsjednika HSLS-a Ivana Čehoka to je samo još jedna potvrda teze da Hrvatskom upravlja koalicija ministara, a ne političkih stranaka. Radoš je kazao da Vladu podržava zbog dubokog neslaganja s politikom HSLS-a, te najavio da će ostati ministar ako mu Račan ponudi. Bude li zbog toga izbačen iz HSLS-a, kaže, više mu nije bitno. Kraljević, pak, kaže izravno da se ne slaže s vodstvom stranke i da je ono krivo za najnoviju koalicijsku krizu.

Glasovanje o nuklearki, pak, SDP-u je znak da manjinska Vlada može računati na parlamentarnu većinu. Sad je najvažnije ukazati javnosti na glavnog krivca, a to će, čulo su među SDP-ovim zastupnicima, izvesti sam premijer podnošenjem ostavke. Kad bi, naime, koalicija donijela odluku o izbacivanju HSLS-a iz svojih redova, Budišinoj bi stranci mogao porasti rejting, smatraju u SDP-u. Ovako se, smatraju, elegentno eliminira mogućnost da javnost doživi HSLS kao žrtvu umjesto kao krivca. Osim toga, u SDP-u nisu uvjereni da bi šef HSS-a Zlatko Tomčić glasovao za izbacivanje HSLS-a iz koalicije.

HSS - vješt trgovac

Tomčićev HSS je, inače, jučer sam sebi zabio nogu u trbuh jer je ni mjesec dana unatrag baš HSS dovodio u Sabor predstavnike sisačko-moslavačkih udruga za zaštitu okoliša koje su pod njihovim pokroviteljstvom iznosile stavove protiv sporazuma o nuklearki i protiv toga da na Trgovskoj gori bude odlagalište radioaktivnog otpada. Cinici su komentirali da se Tomčić i tu pokazao kao vješt trgovac jer je za promjenu HSS-ova stava rezervirao 2,6 milijardi proračunskih kuna za poticaje u poljoprivredi.

Mladenka Šarić

Pogledajte na vecernji.hr