Ponovno prebrojavanje glasova polako postaje nacionalni sport u Hrvatskoj. Nakon Splita, Belišća i Omiša, danas su se glasovi ponovno prebrojavali i u Hrvatskom saboru, na sjednici Odbora za zaštitu okoliša. Na raspravi je u drugom čitanju bio Zakon o zaštiti prirode, a prilikom glasovanja rezultat je bio četiri glasa za, četiri protiv i jedan suzdržan. Nakon što je predsjednik odbora Branko Bačić već proglasio da odbor nije zauzeo stajalište o zakonu te da će tako to predstaviti na plenarnoj sjednici Sabora, netko je primijetio da nisu glasovali svi članovi odbora ili da glasovi nisu dobro prebrojeni. Glasanje je ponovljeno, glasovi su pažljivije prebrojeni pa je proglašen novi rezultat, pet za, četiri protiv, jedan suzdržan. Unatoč tome zaključak je zapravo isti, a to je da odbor nije zauzeo stajalište zbog podijeljenih mišljenja. Da bi zakon dobio pozitivno ili negativno mišljenje odbora za jednu od te dvije mogućnosti, ruke mora dići više od polovice nazočnih članova odbora, što ovdje nije bio slučaj jer je za odluku trebalo biti najmanje šest glasova. Komentar koji se mogao čuti u dvorani bio je kako ponovno prebrojavanje glasova postaje običaj u Hrvatskoj.
Inače, riječ je o zakonu koji je digao dosta prašine u javnosti nakon što je SDP-ova zastupnica i bivša ministrica zaštite okoliša Mirela Holy najavila da će istupiti iz stranke ako se u njega ne uvede obveza osnivanja Nacionalne parkovne agencije (NPA) koja će upravljati svim nacionalnim parkovima i parkovima prirode u Hrvatskoj. Svoj stav ona izvlači iz onoga za što se Kukuriku koalicija zalagala u vrijeme dok je još bila u oporbi te onoga što je građanima obećano kroz Plan 21.
– Da bi se kvalitetno moglo upravljati zaštićenim područjima, trebate imati financijski instrument. Zakon može biti dobar, ali bez tog instrumenta nećemo ga moći provoditi – apelirala je Holy navodeći Nacionalnu parkovnu agenciju kao financijski instrument provedbe.
Njen nasljednik na čelnom mjestu zaštite okoliša Mihael Zmajlović, koji u konačnom prijedlogu zakona nije uveo Nacionalnu parkovnu agenciju, smatra kako stručnjaci tek trebaju vidjeti je li bolje upravljati zaštićenim područjima kroz postojeći sustav ili kroz NPA.
– Ako struka kaže da je bolje rješenje to raditi kroz jedinstvenu agenciju, onda će Vlada uredbom osnovati tu agenciju. Radi se studija da vidimo što je bolje – rekao je Zmajlović.
Ipak, prema prethodnim izjavama Mirele Holy, sve je izgledniji njen izlazak iz stranke jer je strogo uvjetovala svoj ostanak uvođenjem obveze osnivanja NPA te je naglašavala kako neće biti zadovoljna zakonskim rješenjem po kojem se Vladi ostavlja mogućnost da osnuje agenciju ili da je ne osnuje. Zasad nema potvrde da bi njeni amandmani, kojih je najavila čak 14, od čega ih se sedam odnosi na obvezu osnivanja NPA, mogli biti prihvaćeni.
>> Baldasar pobijedio za 615 glasova, HDZ traži novo prebrojavanje