SUĐENJE ISPOČETKA

Glavaš ironično najavio novo suđenje, objavio fotografiju s dječačićem: 'Moj odvjetnik i ja...'

Foto: Josip Regovic/PIXSELL
Zagreb: Suđenje Branimiru Glavašu na Općinskom sudu
Foto: Josip Regovic/PIXSELL
Zagreb: Suđenje Branimiru Glavašu na Općinskom sudu
22.08.2022.
u 12:11
Gotovo dva desetljeća procesa, od obavijesnog razgovora, preko istrage, suđenja, osuđujuće presude, pa njezina ukidanja - i to nakon što su optuženici odslužili kazne, pa ponovljenog suđenja koje će u rujnu početi iznova...
Pogledaj originalni članak

Branimir Glavaš objavio je na Facebooku fotografiju sa svojim sinom Filipom dok je ovaj bio dječačić, sa sladoledom u rukama. Ironična je to njegova najava novog početka suđenja za ratne zločine u Osijeku, na kojemu ga, među ostalima, brani i sin Filip.

- Javio mi jutros moj odvjetnik sa slike kako moje suđenje kreće iz početka po šesti puta 28. rujna 2022. s početkom u 9,30 sati, na Županijskom sudu u Zagrebu. Moram brzo kući kako bi razradili strategiju obrane i napokon uspješno završili ovu osamnaest godišnju hrvatsku pravosudnu farsu od suđenja. Strategija će biti jednostavna, sve "karte na stol", pa neka se "češu"! - napisao je Branimir Glavaš u ponedjeljak na svojoj službenoj Facebook stranici.

Gotovo dva desetljeća procesa, od obavijesnog razgovora, preko istrage, suđenja, osuđujuće presude, pa njezina ukidanja - i to nakon što su optuženici odslužili kazne, pa ponovljenog suđenja koje će u rujnu početi iznova... Kratki je to presjek "slučaja selotejp", gdje su za ratni zločin nad srpskim civilima 1991. u Osijeku optuženi Branimir Glavaš, Ivica Krnjak, Dino Kontić, Tihomir Valentić, Zdravko Dragić i Gordana Getoš – Magdić.

Na istom je popisu bio i Mirko Sivić, no postupak je protiv njega, zbog bolesti, još u startu razdvojen i vodio se u Osijeku, dok je suđenje ostalima u rukama zagrebačkih sudaca. Čak trojica od sedmero optuženih u međuvremenu su preminula – Mirko Sivić, još 2016., te Ivica Krnjak u veljači ove godine, od koronavirusa, i Tihomir Valentić u svibnju.

Glavaš sin Filip rođen je ratne 1991. godine. Kada je počeo proces za ratne zločine, završavao je osnovnu školu, u međuvremenu je upisao i završio Pravni fakultet u Osijeku i uključio se u obranu svoga oca. Započeo je odvjetničku karijeru kao vježbenik u Odvjetničkom društvu Hanžeković & Partneri, pa radeći kao odvjetnik u Odvjetničkom društvu Miljević i partneri te na koncu u vlastitom odvjetničkom uredu.

Branimir Glavaš i petoro kojima se sudilo na Županijskom sudu u Zagrebu proglašeni su krivima u svibnju 2009. i osuđeni na zatvorske kazne. Glavaš je tada otišao u Bosnu i Hercegovinu i time izbjegao promptno zatvaranje odmah pri izricanju presude, što bi mu uslijedilo jer je nepravomoćno osuđen na deset godina zatvora. Vrhovni je sud dvije godine kasnije svima smanjio kazne, i to Branimiru Glavašu s deset na osam godina zatvora, Ivici Krnjaku s osam na sedam, a Gordani Getoš - Magdić sa sedam na pet godina. Dini Kontiću i Zdravku Dragiću zatvorske su kazne srezane s pet na tri i pol godine, a Tihomiru Valentiću s pet na četiri i pol godine.

Svi su oni te kazne i odležali, izuzev Glavaša, kojemu su, po gore spomenutoj presudi, preostala još oko dva mjeseca do odslužene dvije trećine kazne, kada ima pravo na slobodu. U zatvoru u Bosni i Hercegovini proveo je pet godina i tri mjeseca. U Hrvatsku se vratio 1. veljače 2015. Prethodno je, podsjetimo, pušten iz mostarskog zatvora nakon što je naš Ustavni sud za njega ukinuo pravomoćnu presudu za ratne zločine.

Na snazi je tako ostala presuda zagrebačkog Županijskog suda kojom je zbog ratnog zločina u Osijeku nepravomoćno osuđen na deset godina zatvora pa je Glavaš nakon povratka u Hrvatsku vraćen u istražni zatvor novom odlukom Vrhovnog suda, a koju je potom ponovno djelomično ukinuo Ustavni sud. Nakon 26 dana Remetinca i zatvorske bolnice, gdje je bio zbog štrajka glađu, na slobodu ga je 31. ožujka 2015. pustilo izvanraspravno vijeće Županijskog suda.

Novi obrat uslijedio je u srpnju 2016., kada je Vrhovni sud ukinuo prvostupanjsku presudu Branimiru Glavašu i ostalima u slučajevima "garaža" i "selotejp" i od zagrebačkog Županijskog suda zatražio novo suđenje za ratne zločine nad osječkim Srbima.

MILIJUNSKI TROŠKOVI

Slučaj Selotejp: Za ratni zločin nad Srbima suđenje traje 17 godina, troje okrivljenika je umrlo, sve kreće ispočetka

Gotovo 17 godina procesa, od obavijesnog razgovora, preko istrage, suđenja, osuđujuće presude, pa njezina ukidanja – i to nakon što su optuženici odslužili kazne, pa ponovljenog suđenja koje će najesen početi iznova, po tko zna koji put...Kratki je to presjek slučaja Selotejp, gdje su za ratni zločin nad srpskim civilima 1991. u Osijeku optuženi Branimir Glavaš, Ivica Krnjak, Dino Kontić, Tihomir Valentić, Zdravko Dragić i Gordana Getoš – Magdić. Na istom je popisu bio i Mirko Sivić, no postupak je protiv njega, zbog bolesti, još u startu razdvojen i vodio se u Osijeku, dok je suđenje ostalima u rukama zagrebačkih sudaca.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DU
Deleted user
12:38 22.08.2022.

Žalosno da taj slobodno hoda, a svi znamo što je radio u kukuruzu 1991!

KR
Krotila
13:34 22.08.2022.

Glavaš, heroj!