Još otkako je 1991. godine smrt Čedomira Vučkovića od kiseline prikazana kao smrt njegova atentatora, Branimir Glavaš postao je zapravo vodeći spin doktor u Hrvatskoj, od kojeg i brzo razotkriveni i već zaboravljeni Ivić Pašalić može učiti.
Toliko dobar da se tek danas malo šire od kruga čitatelja Ferala i upornog Drage Hedla počinje razaznavati magla od stvarnosti. Doduše, spin u Hrvatskoj i nije tako teško provesti, jer živimo u zemlji s dugom tradicijom šutnje, u kojoj se – ako ne želite stradati – desetljećima ne smiju propitivati aksiomi, ponekad su to crkveni napuci, nekad su bile komunističke i jugoslavenske “istine”, danas domoljubne.
Svatko tko bi, primjerice, pokušao zasluge za obranu Osijeka pripisati još nekome osim neupitnom Branimiru Glavašu, postao bi sumnjiv Hrvat. Kao da zaista svi oni koji su dali ili stvarno riskirali svoje živote nisu dovoljno dokazali svoje hrvatstvo... Svoj dugi politički put Glavaš je završio pokrećući regionalnu slavonsku stranku, navodno za spas stagnirajuće hrvatske pokrajine.
Pritom kao da su svi morali zaboraviti da je Glavaš od početka hrvatske samostalnosti bio alfa i omega u Slavoniji, a i utjecajan član vladajuće stranke. Tko je onda doveo Slavoniju na današnje niske grane? Spin u engleskom izvorno znači presti, ispredati (priču), danas znači uglavnom okrenuti priču naopako, pa bi spin doktori bili neka vrsta prelja ili tkalja izokrenutih priča.
No, pitanje je koliko spin djeluje na suce koji moraju donijeti presudu i napisati obrazloženje u kojem su u igri samo činjenice, ne i njihova izokrenuta tumačenja. Sud nije bio impresioniran ni Glavaševim štrajkom glađu, koji je i počeo tako što je proglašen štrajk, a zapravo je Glavaš uzimao vitamine, čaj, sve neophodno za očuvanje zdravlja...
U pokušaje ispredanja priče vjerojatno pripada i to što se Glavaš od početka trudi pokazati proces političkim procesom, koji je počeo tek nakon njegova pada u Sanaderovu nemilost. U javnoj su igri i dvije potpuno suprotne priče o Vladimiru Faberu. Po jednoj, on je policajac koji je uspio prikupiti dokaze protiv Glavaša, po drugoj policajac koji muči žene i prijeti oduzimanjem djece. Boji li se nekadašnja Glavaševa tajnica Gordana Getoš Magdić policajca Fabera i odvjetnika Arambašića ili nekog drugog?
Na to pitanje uskoro će dati odgovor sud, koji upravo raspravlja o zakonitosti dokaza. Sudsko vijeće sa Željkom Horvatovićem na čelu ubrzo će odlučiti o tome je li zakonit prvi iskaz Gordane Getoš, u kojem je Glavaša označila kao nalogodavca, a već u toj odluci je ključ procesa za likvidacije na Dravi.