Glavaš na slobodi, od izručenja zasad ništa

15.05.2009.
u 14:03
Pogledaj originalni članak

Nakon noći provedene iza pritvorskih rešetaka u Sarajevu, Branimir Glavaš od petka je slobodan građanin BiH. Tročlano izvanraspravno vijeće Suda BiH, naime, prihvatilo je žalbu njegova sarajevskog odvjetnika Nikice Gržića i ukinulo mu pritvor. Hrvatska može nastaviti postupak izručenja, ali nema razloga, zaključeno je, da Glavaš za to vrijeme ne bude na slobodi.

Pristaše uvjereni da bi u hrvatskom zatvoru štrajkao glađu do smrti

Problematični motivi
Konstatirano je, naime, da je državljanstvo BiH Glavaš stekao zakonito te da ne postoji opasnost od bijega, što je bilo navedeno kao razlog za pritvaranje. Tako je u samo 24 sata slučaj Glavaš dvaput doživio preokret.

Još u petak ujutro, naime, dok se čekao zaključni sudski pravorijek o pritvoru, činilo se da je njegovo deportiranje u Hrvatsku gotova stvar i da će BiH učiniti sve što bude mogla kako ne bi postala utočište za ljude koji bježe od zatvora.

U obrazloženju rješenja o pritvoru i sudac Branko Perić, istina, konstatirao je da je Glavaševo državljanstvo nesporno. Međutim, ozbiljno je doveo u pitanje razloge zbog kojih je Glavaš zatražio državljanstvo BiH te konstatirao kako je u tom činu postojala očigledna namjera da se time zaštiti od presude za ratni zločin. Dapače, obrazlažući zašto ga šalje u pritvor, sud je upozorio na često i zabrinjavajuće korištenje dvojnim državljanstvom radi izbjegavanja kaznenih sankcija. U Glavaševu je slučaju istaknuo i da ga treba pritvoriti jer postoji opasnost od bijega – u BiH je došao kako bi spriječio okončanje kaznenog postupka u Hrvatskoj, a u BiH nema ni boravište ni prebivalište, niti imovinu. Tročlano je vijeće, međutim, tu opasnost uklonilo jer zbog međunarodne tjeralice ionako ne smije napustiti BiH.

Uzimajući u obzir činjenice vezane uz Glavašev slučaj i pozivajući se na općeprihvaćene pravne vrijednosti, sud je zaključio da se “ekstradicijski pojam državljanstva ne smije svjesno i namjerno koristiti radi stjecanja ili zaštite neprava” te da se krutim tumačenjem pojma državljanstva podriva pravni sustav i ugrožava provedba pravde. Laički rečeno, sud je prekjučer konstatirao da je Glavaševo državljanstvo valjano, ali motivi zbog kojih ga je u listopadu 2008. zatražio – nisu. Donošenjem odluke o pritvoru sud je bio svjestan rizika, jer je i u obrazloženju navedeno da je riječ o presedanu.

Tužba protiv suca
Iz formulacija koje je rabio obrazlažući Glavaševo pritvaranje, bilo je očito da sud u BiH traži i najmanju rupu kroz koju bi ga vratio Hrvatskoj. Na kraju se sve vratilo na početak i situacija se zasad razvija prema Glavaševu planu. Odvjetnik Gržić smatra to jedinim logičnim ishodom jer je rješenje o pritvoru bilo protuzakonito.

– U svojih 30 godina odvjetništva ovakvo nešto nisam vidio. Na teritoriju BiH za Glavaša više nema ograničenja – kaže Gržić, koji kani pokrenuti kazneni postupak protiv suca Perića zbog nezakonita pritvaranja Glavaša. Gržić kaže da je time ekstradicijski postupak u BiH završen. Glavaš, pak, kaže kako je BiH pokazala da kao pravna država ima perspektivu te da bi u Hrvatskoj pravorijek bio uvjetovan politikom.

– Odluka o pritvaranju donesena je pod političkim pritiscima – zaključio je Glavaš, koji je po izlasku iz pritvora najprije nazvao sina, majku, sestru... Izgledi da odsluži kaznu od deset godina zatvora ovime su veoma smanjeni. Jedinim se izlazom čini potpisivanje međudržavnog sporazuma, ali to još nije na vidiku.


Upravni postupak jedini pravni put

U odvjetničkim krugovima smatraju da je postojao samo jedan način da se Branimira Glavaša pokuša izručiti Hrvatskoj a da to bude u skladu sa zakonima BiH. Mjerodavne su institucije u susjednoj državi, kažu, mogle pokrenuti upravni postupak za poništavanje njegova državljanstva. Kad bi mu državljanstvo u takvom postupku bilo ukinuto, nestale bi pravne i ustavne zapreke za predaju hrvatskom pravosuđu.

Pogledajte na vecernji.hr