Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da bi se Kina trebala suočiti s posljedicama zbog podrške ruskom ratu u Ukrajini ako ne promijeni svoje stajalište. Stoltenberg je rekao da Peking "pokušava sjediti na oba stolca" podupirući s jedne strane ruske ratne napore, dok također pokušava održati odnose s europskim saveznicima.
"Ovo ne može funkcionirati na duge staze", rekao je Stoltenberg za BBC News tijekom posjeta Washingtonu, gdje se susreo s američkim predsjednikom Joeom Bidenom i gdje će se održati summit NATO-a. Njegovi komentari dolaze u situaciji kada Rusija ne pokazuje namjeru ublažavanja rata protiv Ukrajine. Upitan što bi članice NATO-a mogle učiniti u vezi s kineskom potporom Rusiji, Stoltenberg je rekao da je "u tijeku razgovor o mogućim sankcijama".
Glavni tajnik NATO-a ustvrdio je kako Kina "dijeli jako mnogo tehnologija, (poput, o. a.) mikroelektronike, koja je ključna za Rusiju za izradu projektila, oružja kojim se koristi protiv Ukrajine" te je dodao kako bi "u nekoj fazi trebali razmotriti neku vrstu ekonomske cijene ako Kina ne promijeni svoje ponašanje".
Peking je već pod nekim sankcijama zbog potpore Rusiji. Prošlog mjeseca SAD je najavio ograničenja koja će biti usmjerena na oko 20 tvrtki sa sjedištem u Kini i Hong Kongu. Kina je branila svoje poslovanje s Moskvom, navodeći da ne prodaje smrtonosno oružje i da "razborito postupa s izvozom predmeta dvojne namjene u skladu sa zakonima i propisima".
Stoltenberg je komentirao najavljeni odlazak ruskog predsjednika Vladimira Putina u Sjevernu Koreju. Zbog rata u Ukrajini Rusija je sve više izolirana među ostalim zemljama zbog čega je Putin u više navrata rekao kako se mijenja ravnoteža moći Zapada te da zbog toga radi na jačanju veza s čelnicima koji misle isto kao on.
"Rusija se sada sve više povezuje s autoritarnim vođama", rekao je Stoltenberg za BBC, navodeći zemlje poput Irana, Kine i Sjeverne Koreje. Kao jedan od primjera naveo je kako je Sjeverna Korena poslala Rusiji topničke granate, a zauzvrat je Rusija dala naprednu tehnologiju za sjevernokorejski raketni i nuklearni program.
FOTO Putinova Sotona nanišanila 14 meta
"Dakle, Sjeverna Koreja pomaže Rusiji da vodi agresijski rat protiv Ukrajine", izjavio je Stoltenberg.
NATO summit
Više od 20 NATO članica ispunit će ciljanu vojnu potrošnju saveza izdvajanjem barem dva posto svoga BDP-a na obranu ove godine, rekao je u ponedjeljak glavni tajnik NATO saveza Jens Stoltenberg. Obraćajući se thinkthanku Wilson Center u Washingtonu, Stoltenberg je rekao da je prije pet godina manje od deset zemalja članica ispunjavalo svoj cilj potrošnje na obranu.
"Tek sada mogu otkriti da će ove godine više od 20 članica potrošiti barem dva posto svoga BDP-a na obranu", rekao je Stoltenberg. "To je dobro za Europu i dobro je za Ameriku, posebice zato što se dosta od toga viška potroši ovdje u SAD-u", rekao je, dodavši da u posljednje dvije godine iz SAD-a dolazi više od dvije trećine nabavki za europsku obranu, vrijednih više od 140 milijardi dolara.
Stoltenberg je izjavio da su samo tri članice NATO-a, SAD, Grčka i Velika Britanija, ispunile svoju obvezu izdvajanja najmanje dva posto svojeg BDP-a za obranu, što je cilj koji su čelnici NATO-a postavili na summitu 2014. godine. U to vrijeme NATO je imao 28 zemalja članica, a sad ih je 32. Obrambeni proračun NATO-a postao je predmet prijepora proteklih godina, osobito kad je bivši američki predsjednik Donald Trump optužio Europljane da troše premalo na svoju sigurnost i da se oslanjaju na SAD za zaštitu.
FOTO Ruski ratni brod u Havani
Ranije ove godine Trump je izazvao bijes sugerirajući da ne treba štititi NATO članice koje nisu potrošile dovoljno na obranu i da bi čak ohrabrio Rusiju da ih napadne. Obrambena potrošnja kod mnogih europskih nacija drastično je narasla od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. godine, a NATO dužnosnici rado naglašavaju da europske zemlje članice sada izdvajaju dovoljno na obranu.
Izdvajanje za obranu bit će velika tema na summitu u Washingtonu sljedeći mjesec, rekao je Stoltenberg. Upozorio je da se više ne bi smjelo ponoviti odgađanje dostave vojne pomoći Ukrajini, kao početkom ove godine.
"Na summitu očekujem da se naši čelnici slože oko toga da NATO vodi koordinaciju i opskrbu sigurnosne pomoći i obuke za Ukrajinu", rekao je. Istaknuo je kako Kina pruža ključnu pomoć Rusiji, no da i dalje nastoji održati dobre odnose sa Zapadom, kritiziravši tu dalekoistočnu zemlju riječima kako "ne može sjediti na dva stolca". "Ako Kina ne promijeni svoje stajalište, saveznici trebaju istaknuti koje su posljedice."
Naravno da treba pritisnuti Kinu jer bez prikrivene kineske podrške rusiji rat bi već završio. Ovako Kina kupnjom ruskog goriva i plina te reizvozom zapadnih komponenti kao i ruske nafte, pomaže ruskom agresoru! Usput, pogledajte jutrošnje snimke kako lijepo gore ruska naftna skladišta u Rostovu nakon posjeta ukr.dronova! rusi počinju shvaćati da batina ima 2 kraja!