HAVARIJA U ZALJEVU

Glavni tužitelj Holder potvrdio da se vodi istraga protiv odgovornih

Glavni tužitelj Holder potvrdio da se vodi istraga protiv odgovornih
02.06.2010.
u 10:27
Holder je naglasio da će istraga pokriti sve aspekte istjecanja nafte, uključujući smrt 11 radnika u eksploziji na platformi Deepwater Horizon 20. travnja, nakon čega je nafta počela istjecati.
Pogledaj originalni članak

British Petroleum započeo je s kompleksnim manevrom - uz pomoć robota podmornica pokušava odsjeći cjevovod na dubini od 1,6 kilometara pod morem i postaviti na cijev čep koji bi naftu trebao skupljati i slati do površine.

Novi napor BP-a praćen je najavom kaznene istrage protiv svih odgovornih za najveću ekološku havariju u povijesti SAD-a. Glavni državni odvjetnik Eric Holder najavio je "opsežnu i agresivnu istragu".

Holder je naglasio da će istraga pokriti sve aspekte istjecanja nafte, uključujući smrt 11 radnika u eksploziji na platformi Deepwater Horizon 20. travnja, nakon čega je nafta počela istjecati. Jedan od pravaca istrage ići će i prema odgovornima za lažne izjave i manipuliranje javnošću vezane uz količinu nafte koja zapravo istječe.

U ministarstvu se razmatra i do koje mjere su prekršeni zakoni o čistoj vodi, naftnom zagađenju i ugroženim vrstama, kao i Sporazum o pticama selicama.
BP je obećao svoju punu suradnju u istrazi, ali je najava istrage dodatno snizila dionice te kompanije - dosad je izgubila više od trećine svoje vrijednosti, odnosno oko 67 milijardi dolara.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

JA
Jazuji
12:58 02.06.2010.

Zagrebaš imaš pravo što se bušenja tiče no mislim da si fulao stoljeće, znaš mi još živimo u vremenu gdje tehnološka ograničenja postoje : 1. pogoršanje uvjeta : vremenskih, hidrodinamskih, podmorno strujnih zbog nadolazećih monsuna, uragana i općenito svegačeganemaima na moru...... 2. vrijeme i resursi potrebni za izgradnju nekolicine ( cca još nekih 500 bušotina ) da se , hehehe ovo je smiješno onima koji znaju nešto o ležištima nafte no mišljenje treba poštovati, kako bi ta \"nekolicina\" preuzela dio istjecanja nafte. 3. postotak uspjeha takve operacije ovisi o stanju, tlaku unutar i arealu samog ležišta te navodi na pitanje otvara li se time samo još 500 bušotina koje ne služe ničemu. 4. može li se uopće pustiti u rad ijedna od tih 500 jer za svaku treba opsežna studija i pokusna bušenja, te eh da 500 platformi, a da je i 20 platformi trebalo bi 2 godine da ih se napravi instalira i provede prvo bušenje do željene dubine, gađa se ko ćorava koka, svi sve znaju imaju podatke pred sobom no kada pikneš u ležište onda dobiješ svega i svačega jer dosta je samo da jedan od podataka nije potpuno točan..... joj neću dalje jer bi ispalo da pišem seminarski o tome.

JA
Jazuji
13:08 02.06.2010.

Uotalom nema niti veze više i da je zatvore, toliko nafte je izašlo van da će kompletn destabilizirati atlantik na sve načine koje možete zamisliti i još pedeset puta više na one koje nemožete uključujući i mene, ovo nije prirodna katastrofa, ovo nije tragedija, nije čak niti ekološki problem, ovo je osakaćujući udarac našoj djeci i djeci njihove djece, nema tu oporavka dokle god smo mi na majčici zemlji, samo gore će biti i ne čudite se kada za nekih 5 godina dođete na našu obalu i vidite naftnu mrlju, ako nas uopće ovdje za 5 godina i bude.

ZA
Zagrebas
12:22 02.06.2010.

Ne, jedini nacin je busenje dodatnih otvora tako da se pritisak raspodijeli po njima sto bi omogucilo zatvaranje svih istovremeno, gdje svaki otvor nosi tok od maksimalni_tok_koji_sad_ne_mogu_zaustaviti/broj_busotina . Ostalo su sve gluparije. Detonirati atomsku bombu? Nda, mozete zaboraviti neozracenu podvodnu floru i faunu, a sigurno mozete racunati na mutante i ostale strahote. Ideja dostojna Rusa koji iz fore pale cigarete detonirajuci takticke nuklearke.