Zagrijavanje zemlje

Šef agencije za energiju: Žao mi je, imam loše vijesti. Moje brojke dovode me do očaja

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Šef agencije za energiju: Žao mi je, imam loše vijesti. Moje brojke dovode me do očaja
17.10.2018.
u 23:25
Izvješće Ujedinjenih naroda prošlog je tjedna upozorilo da će društvo trebati mijenjati načine korištenja energije, putovanja i gradnje, kako bi se dosegao cilj nižeg globalnog zatopljenja
Pogledaj originalni članak

Globalne emisije ugljika porast će tijekom 2018. do rekordne razine, čime će se otežati mogućnost ciljanog zadržavanja porasta temperature na 1.5 do 2 stupnja Celzijusa, poručio je u srijedu šef Međunarodne agencije za energiju (IEA) Fatih Birol.

Birol je u Parizu kazao kako podaci za prvih devet mjeseci ove godine već ukazuju na rekordno povećanje emisija ugljika. Izvješće Ujedinjenih naroda prošlog je tjedna upozorilo da će društvo trebati mijenjati načine korištenja energije, putovanja i gradnje, kako bi se dosegao cilj nižeg globalnog zatopljenja.

"Žao mi je, imam loše vijesti. Moje brojke dovode me do očaja", rekao je Birol na konferenciji koja se održala u poljskom veleposlanstvu u Parizu.

Poljska će u prosincu biti domaćin razgovora Ujedinjenih naroda COP24, koji bi trebao postaviti pravila implementacije povijesnog dogovora postignutog u Parizu 2015. Taj sporazum kao ciljeve postavlja odstupanje od korištenja fosilnih goriva tijekom ovog stoljeća, okretanje prema čišćim oblicima energije te ograničavanje porasta temperatura.

Birol je objasnio kako podaci za prvih devet mjeseci ove godine pokazuju da će ove godine ponovno doći do porasta globalnih emisija ugljika, a to je označio kao "povijesni rekord".

"Stoga šanse za dostizanje ambicioznih ciljeva prema mom mišljenju postaju sve slabije i slabije svake godine, svakog mjeseca", kazao je Birol.

>> Razgovor s uglednim atmosferskim fizičarom Brankom Grisogonom o klimatskim promjenama

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

Avatar mileudarcina 1
mileudarcina 1
00:17 18.10.2018.

Šef agencije za energiju, pa šta to nije onaj vrdoljak iz hns-a, sad mi je sve puno jasnije.

NA
narcis660
23:54 17.10.2018.

Sve je već i suviše uništeno i bojim se da je uopće prekasno da se bilo što mijenja i poduzme,makar vrijedi pokušati....Ljudski faktor je krivac za kompletno uništenje ovog planeta tj.klime,vode i opčenito prirode...Tužno i zastrašujuće šta sve čeka buduće generacije😣

DU
Deleted user
00:23 18.10.2018.

Što ne bi šef rekao da velike firme prestanu štancati nepotrebne proizvode? Primjera je puno. Naprave led žarulje, ali one traju jako kratko, a mogle bi trajati bar desetak godina da se u njih ugradi kvalitetna elektronika. Drugi primjer je sa bijelom tehnikom, današnja tehnologija je takva da bi svi ti proizvodi mogli trajati desetke godina ali oni u njih namjerno ugrađuju nekvalitetnu elektroniku da se što brže pokvare. Da bi ljudi smanjili emisije štetnih plinova mora nam se prestati gurati pod nos taj konzumerizam, jer jedno sa drugim nikako ne ide.