MORE POJELO SPOR

Globalno zatopljavanje riješilo spor između Indije i Bangladeša

Globalno zatopljavanje riješilo spor između Indije i Bangladeša
24.03.2010.
u 17:16
Otok u Bengalskom zaljevu oko kojeg se dvije države nisu mogle suglasiti više ne postoji – zbog globalnog zatopljavanja našao se ispod površine mora.
Pogledaj originalni članak

Otok koji su Indijci zvali New Moore Island ili Purbasha, a bangladeški naziv je glasio South Talpatti Island, više neće biti predmet spora između dvije države nastale podjelom Indije nakon neovisnosti (do 1971. Bangladeš je bio istočni Pakistan). Na taj nenastanjeni stjenoviti otočić od oko 2500 četvornih metara koji je izronio iz mora nakon ciklona Bhola 1971. (kasnije se u sušnim vremenima površina širila i do 10.000 četvornih metara) Indija je 1981. poslala vojnike koji su postavili zastavu, ali na tlu dva metra iznad razine mora nije bilo nikakvih stalnih građevina.

A prema novim satelitskim snimkama, zbog podizanja mora tog otoka dva kilometra udaljenog od ušća rijeke Hariabhanga (koja razdvaja dvije države) više nema pa nema ni teritorijalnog spora. Nestanak otoka potvrdio je Sugata Hazra, profesor oceanografije na kalkutskom sveučilištu Jadavpur.

Bangladeš, jedna od najsiromašnijih zemalja svijeta, iznimno je ugrožen globalnim zatopljavanjem i dizanjem razine mora. Od Sunderbasnog otočja, gdje je spadao i "pokojni" otok, pod vodom je 1996. nestao i Lohachara, čiji su se stanovnici morali odseliti na kopno, a pod vodom je završila i polovica otoka Ghoramara. Ugroženo je još deset otoka, ali je ugroženo i 18% obalnih područja Bangladeša, a dizanje razine mora moglo bi na preseljenje prisiliti oko 20 milijuna ljudi.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

LO
LooLie
08:53 26.03.2010.

Svako zlo za neko dobro ;)

BE
Bedem1
08:16 27.03.2010.

Banglades ce u skoroj buducnosti,recimo u iducih 100 godina biti u velikoj dilemi,jer vodostaj vode se dize sve brze a bangladesa polovica je niska pa ce se milioni stanovnika,najsiromasnije zemlje svijeta morati seliti nekamo,ali gdje? Isto tako neki otoci u Indijskom oceanu i Pacifiku koji su preniski za buduci vodostaj ,morati kompletno izseliti,ciji ce stanovnici pretezno doci u Australiju,i vec se o tome pise i govori ovdje u Australiji,Polovica Australije je pustinja bez vode a vrlo vruca,tako vruca da 50 C u hladovini nije rijetkost,znaci da,iako je Australija kontinent sama za sebe(malo manja od Evrope) unutrasnjost se ne moze naseliti iz izvornog razloga jer NEMA VODE,Zamislite i o ovoj cinjenici,razina oceana se dize,a vecina velikih gradova svijeta su na obalama ne visoko kao napr.Sydney,Melbourne,Adelaide,Perth,Darvin,Brisbane(u australiji)pa New York,LA,San Francisko,Seatle,Boston i grugi u USA itd.