NEPRAVOMOĆNA PRESUDA Četiri i pol godine nakon pogibije učenika

Godinu dana za smrt praktikanta

Foto: import
Godinu dana za smrt praktikanta
11.02.2007.
u 15:17
Pogledaj originalni članak

Slavko Kunf, vlasnik Elektromehanike “Kunf” iz Karlovca, i poslovođa Željko Marković krivi su za smrt Alena Tomašića, tada 17-godišnjeg učenika Tehničke škole tijekom obavljanja ljetne školske prakse - dio je nepravomoćne presude Saše Cvjetića, suca Općinskog suda u Rijeci, koju je Alenova obitelj čekala govoto četiri i pol godine od tragičnog događaja.
- Sudac ih je osudio na godinu dana zatvora, ali nama više ni to nije važno, jer riječi “krivi su” pobijaju sve laži o tome što se dogodilo a koje smo godinama slušali - kaže Alenov otac Zdravko.

Mladić radio 13 sati
Alen je poginuo oko 20.30 sati 20. srpnja 2002. obavljajući školsku praksu za tvrtku “Kunf” u Malom Lošinju, na elektroinstalacijama na zgradi riječkog Eletroprimorja. Instalacije na razvodnoj kutiji koju je Alen pregledavao bile su pod naponom, a on nije bio kvalificiran za taj posao, te je time prekršen Pravilnik o poslovima s posebnim uvjetima rada. Dokazano je da okrivljeni nisu poštivali Zakon o zaštiti na radu, nisu uredili gradilište i osigurali uvjete da se poslovi obavljaju sigurno.
- Nikada nećemo zaboraviti taj dan kada je Slavko Kunf pola sata iza ponoći nazvao i kćeri rekao da joj je brat poginuo i da on ide na Mali Lošinj vidjeti što se dogodilo. Iako smo se znali godinama, on od tada za mene više ne postoji. Nije nam nikad ni sućut izrazio - kaže Zdravko.

Pohvala gazdi
- Baš suprotno, unatoč svim dokazima i obdukciji, koji su pokazali da je Alen umro zatvorivši svojim tijelom strujni krug, i to nakon 13 sati rada toga dana, Kunf je pričao da je dijete imalo bolesno srce, te da im nije jasno kako je umro. Našeg Alena ništa ne može vratiti i naši životi više nikada neće biti potpuni, no presuda možda pomogne da drugi poslodavci više paze na djecu koju preuzmu na svoju brigu - ističe Zdravko. Dodaje kako su sve to vrijeme i druge institucije zakazale.

Iako se protiv Kunfa vodio kazneni postupak, on je i dalje, do 2003., imao licencu za učeničku prasku, a prije tri godine dobio je i pohvalu za promicanje obrtništva od Županijske obrtničke komore.

Najvredniji učenik
- Naš Alen volio je raditi sa strujom, još je u osnovnoj školi završio tečaj za izradu elektroničkih sklopova, a i Slavko Kunf rekao je da tako vrijednog učenika nije nikada imao - ispričali su tužni roditelji Zdravko i Katica.


Moguća žalba obiju strana

Sudac Saša Cvjetić ističe da su optuženi počinili kazneno djelo prekršivši Zakon o zaštiti na radu: - Obje strane mogu uložiti žalbu drugostupanjskom sudu. Obitelj Tomašić na visinu kazne, a okrivljeni Kunf i Marković na presudu kao takvu, te na visinu kazne. Postoji mogućnost ublažavanja kazne, pretvaranja u uvjetnu kaznu - objašnjava Cvjetić.


U redu za šefa, premalo za vlasnika

Pismenu obavijest o neopravomoćnoj presudi još nije dobilo ni Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci, niti Slavko Kunf. Obje su strane rekle kako ne mogu komentirati presudu niti reći što dalje, dok je službeno i ne dobiju. - Mislim da je kazna od godinu dana zatvora odgovarajuća za poslovođu Markovića, no premala za Kunfa, koji je vlasnik obrta i odgovoran za stanje na gradilištu, ali i za naše dijete. Rečeno je da je to najniža kazna, dok je najviša osam godinama za to djelo. Iako službeno nije odlučeno, razgovarali smo s općinskom državnom odvjetnicom Barbarom Sandalj o žalbi na visinu kazne za Kunfa - kazao je Zdravko Tomašić.

Pogledajte na vecernji.hr