Gospođa Branka Aničić (81) vjerojatno je najsimpatičnije lice koje smo vidjeli u proteklih godina dana otkako traje borba s pandemijom. Štićenica zagrebačkog Doma za starije Trešnjevka s takvim je smiješkom, kao prva osoba u Hrvatskoj, primila cjepivo da tu sliku zemlja kolektivno pamti. Ostat će njezina fotografija s kraja 2020. podsjetnik na ono što je planet prolazio, a ona, igrom slučaja, postala prvakinja borbe protiv virusa u Hrvatskoj. Njezin veseli pogled ispod medicinske maske u trenutku dok liječnik cijepi protiv COVID–19 ljudima je dao nadu.
Napokon se vidi, negdje u daljini, kraj iscrpljujuće borbe… Za Večernji list, vlastitim rukopisom, zbog epidemioloških mjera, gospođa Branka napisala je kako provodi dane, kako se osjeća, i što je čeka. Dogovarali smo intervju telefonom, pa preko prozora sa sigurne udaljenosti, no zbog brige da se na ovim polarnim hladnoćama ne prehladi, jutro je provela s papirom i olovkom. Ovo su njezini odgovori... – Radije bih da smo mogli razgovarati uživo, ali takvi su dani – govori gospođa Branka.
Kako se osjećate? Primili ste prvo cjepivo 27. prosinca, ovih će dana biti tri tjedna. Slijedi i drugo cijepljenje?
– Osjećam se dobro, u iščekivanju sam druge doze cjepiva, koje će biti 18. siječnja, već u ponedjeljak.
Bili ste vedri i nasmijani na cijepljenju, kako ste danas? Silazi li vam osmijeh s lica?
– Uvijek sam vedra i nastojim biti pozitivna u svakoj situaciji. Tako je bilo i toga dana, na dan cijepljenja. Svojim primjerom htjela sam poslati poruku o dobrobiti cijepljenja neodlučnoj populaciji.
Je l’ vam taj dan bio stresan? Došli su vas podržati predsjednik Vlade Andrej Plenković, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović, zatim ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak pa i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić. Svi su bili prisutni u trenutku kada ste primali
cjepivo, željeli biti uz vas. Bio je to, za zemlju, važan trenutak.
– Bila sam jako uzbuđena zbog medija i prisutnosti našeg premijera, gradonačelnika i drugih... Ali pozitivno. Puno mi znači podrška naše Vlade, gradonačelnika i stožera na taj poseban dan.
Nakon dugo vremena bila je gužva u Domu, dobro vam je došlo da se nešto događa?
– Jest, malo gužve bilo je dobrodošlo u vrijeme kada su nam aktivnosti i kretanja zbog koronavirusa ograničene.
Kako provodite dane u domu? Čime se bavite, imate li kakav hobi?
– Epidemija je učinila svoje. Radionice i razne aktivnosti koje smo imali u Domu smanjene su, a neke su i privremeno obustavljene zbog epidemije. Moram istaknuti da smo dobili mogućnost sudjelovanja u psihoedukativnim
radionicama koje su usmjerene na svladavanje stresa, a koje se odvijaju preko telefona. Uključila sam se u te radionice i jako sam zadovoljna. Učim i vježbe disanja, koje bih preporučila svima.
Kako ste dočekali Novu godinu?
– Doček je prošao pomalo tiho, uz želje za sretan završetak epidemije i da nas više nikada ne pogodi potres.
Kako su vam čestitali praunuci? Jesu li prabaki poslali kakve crteže?
– Za Novu godinu dobila sam prekrasne čestitke od sina, unuke i praunuka. Moji najdraži praunuci poslali su mi crteže i ohrabrujuće poruke.
Radili ste u bolnici u Vinogradskoj, pomagali drugima, na kojem ste odjelu bili?
– Prvo zaposlenje bilo je u Kliničkom bolničkom centru “Sestre milosrdnice” prije 60 godina. Radila sam na ginekološko–porođajnom odjelu.
Dan nakon vašeg cijepljenja zaredali su potresi na Banovini, kako ste ih doživjeli vi u domu?
– Potresi koji su se dogodili u našoj blizini jako su nas sve uznemirili, ali imamo brižno osoblje koje je stalno uz nas pa je tako bilo i na dane potresa.
Što ćete nakon drugog cijepljenja?
– Svi korisnici, pa tako i ja, očekujemo kraj svih ovih nevolja i slobodu kretanja, nastavak normalnog života.
Što prvo planirate napraviti kad sve ovo prođe? Otići u dućan, prošetati se, voziti tramvajem?
– Već vidim ponovni susret s obitelji i šetnje u prirodi uz štapove za nordijsko hodanje. Tome se neizmjerno veselim...
81 godina i vjeruje medijima i korooracijama. Izblijedio mozak od "pranja"