HAAG

Gotovina je u Hrvatskoj ili u Bosni i Hercegovini

11.09.2003.
u 00:00
Račan: Vlada je od tajnih službi zatražila izvješće o pitanjima vezanim uz Haag
Pogledaj originalni članak

Kako se, unatoč nekim najavama, nakon intervjua objavljenog ovog ljeta optuženi general Ante Gotovina nije predao, Hrvatska se našla pod pojačanim pritiskom međunarodne zajednice. Visoki Vladin dužnosnik potvrdio je jučer da je početkom rujna u Banske dvore stigao takozvani non-paper dokument, u kojem glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte iznosi nove ocjene o suradnji Hrvatske i Haaga. Iako se u Vladi smatra da je taj izvještaj u odnosu na neke prijašnje pozitivno intoniran, utvrđeno je tu da se Gotovina, "sukladno dostupnim informacijama", nalazi u Hrvatskoj ili u susjednoj BiH. Tužiteljstvo predbacuje Vladi što službeno nitko ne zna gdje se skriva Gotovina, a istodobno su s bjeguncen napravljeni intervjui u novinama.

Dobri i loši dečki

"Situacija s Gotovinom postavlja pitanje sposobnosti Vlade RH da kontrolira specijalne službe...", stoji također u dokumentu što je, osim hrvatskoj Vladi, dostavljen i veleposlanicima zemalja EU te SAD-a.

Istim povodom iz međunarodne su zajednice lansirane i neke druge teze o funkcioniranju hrvatskog obavještajnog sustava. Izvor iz Vlade prenosi kako se tvrdi da je taj sustav namjerno podijeljen na "dobre i loše dečke" kako bi jedni skrivali, a drugi tražili Gotovinu. Krivnja je locirana na jedan segment državnog sustava, a zapravo se hoće dokazati da hrvatske vlasti ne žele riješiti taj problem. Zbog takve je teze Velika Britanija blokirala hrvatsko približavanje Europskoj uniji.

- Nismo zadovoljni što taj predmet nije riješen već više od dvije godine. Čim je obveza toliko dugo neispunjena, jasno je da posao nije obavljen - kaže Vladin dužnosnik napominjući da dosad ni jedna dojava o mjestu gdje se Gotovina možda skriva nije bila točna. U Vladi se smatra da Gotovina ne komunicima ni s kim iz Hrvatske izravno, nego samo preko posrednika. Zbog curenja informacija u obavještajnoj zajednici prije je, nakon članka u Globusu o prisluškivanju francuskih diplomata, pokrenuta istraga. Te informacije mogu curiti iz obavještajne zajednice, ali i iz krugova onih koji se koriste njihovim izvještajima, kaže izvor iz Vlade.

Mesić: Htio sam pomoći

Vijeću za nacionalnu sigurnost zbog curenja informacija uskoro će biti predložene i neke nove mjere, a moguće su i smjene. Carla del Ponte u listopadu podnosi izvještaj Vijeću sigurnosti, o kojem ovisi kako će se zemlje EU postaviti prema hrvatskom zahtjevu za članstvo. Vlada će pak do 20. rujna odgovoriti na dokument glavne tužiteljice i nastojati uvjeriti Haag da odbjegli Gotovina nije u dosegu hrvatskih vlasti.

Premijer Račan nije želio komentirati novinske članke o smjenama u tajnim službama. Rekao je da je Vlada zatražila izvještaj od tih službi o nekim pitanjima iz njihova djelokruga, među ostalim i o onima vezanim uz suradnju s Haaškim sudom. Nije želio potvrditi ni opovrgnuti informacije po kojima zbog slučaja Gotovina dolazi do promjena u obavještajnim zajednicama.

- Ne znam što mi spočitava Carla del Ponte - komentirao je predsjednik Stjepan Mesić. - Htio sam pomoči da se cijela situacija riješi i nije mi bilo ni na kraj pameti miješati se u proceduru koja je potrebna da se to obavi. Htio sam da Haaški tribunal za generala Gotovinu nađe modus po kojem može odgovarati pred haaškim istražiteljima, pri čemu sam bio ponukan jedino njegovim navodima iz intervjua Nacionalu. Najbolja prilika za Gotovinu bila je neposredno nakon tog intervjua, a sada mislim da mu vrijeme curi kao na pješčanom satu - kazao je Mesić.

Pogledajte na vecernji.hr