Od 871 ravnatelja osnovnih škola u Hrvatskoj čak ih 331 nema završenu visoku nego višu školu. Zbog toga bi, ako se u međuvremenu zakon ne promijeni, 1. siječnja 2012. godine mogli ostati bez svojih ravnateljskih mjesta.
– Imam završene dvije više škole, na pedagoškoj sam akademiji najprije završila dvopredmetni studij matematike i fizike, a poslije nekog vremena i studij tehničke kulture. Riječ je o višim školama, a kad sam to željela nastaviti i završiti još dvije godine, nisam mogla. Izvanrednih studija nije bilo i postalo mi je jasno da u Hrvatskoj neću moći ništa napraviti.
Zbog toga sam na Mostarskom sveučilištu upisala studij odnosa s javnošću. Priznali su mi završene dvije godine pedagoške, a sad sam na četvrtoj godini – kaže nam ravnateljica splitske Osnovne škole Mejaši Mira Jerčić. Sa svojih 57 godina života i 36 godina staža ponovno je u studentskim klupama i to joj nije problem, no mnogo bi joj jednostavnije i lakše bilo da je potrebno doškolovanje mogla obaviti u Hrvatskoj.
Izlaz - Mostar
– Nikad nisam mislila da ću biti mostarski student, a, eto, dogodilo se, to mi je bio jedini izlaz. I ne samo meni. Sa mnom je još sedam mojih kolega iz Splita, na istom smo studiju i istoj godini – kaže Mira Jerčić, ogorčena time što nitko od zaposlenih osoba ne može, bez obzira na to koliko želio, izvanredno studirati u Hrvatskoj.
Sustavno riješiti
Da je nemogućnost izvanrednog studiranja velik nedostatak obrazovnog sustava priznaju nam i u mjerodavnu Ministarstvu obrazovanja, ali hoće li se i kada taj problem riješiti, odnosno uvesti mogućnost formalnog obrazovanja odraslih izvanrednim studiranjem, nitko nije želio precizirati.
– Problem neodgovarajućega obrazovanja dijela ravnatelja osnovnih škola mora se sustavno riješiti. To nam je jedan od najprečih poslova. Tražimo da se produlji zakonski rok u kojem ravnatelji trebaju steći visoku stručnu spremu, ali i da se ljudima omogući izvanredno studiranje u Hrvatskoj.
Neprihvatljivo je da je formalno cjeloživotno obrazovanje u nas nemoguće – upozorava predsjednik Udruge osnovnoškolskih ravnatelja Nikica Mihaljević. Da ravnatelji moraju imati VSS smatra i Ljiljana Klinger, ravnateljica zagrebačke OŠ Matije Gupca.
– Nema dvojbe da ravnatelji moraju imati VSS, no velik je grijeh obrazovne politike to što ljudima ne dopušta cjeloživotno obrazovanje pa moje kolege moraju studirati u susjednim zemljama. Govori se da će se na Učiteljskom fakultetu omogućiti izvanredno studiranje, ali to još nije učinjeno i pitanje je kad će – komentira ravnateljica Klinger.
Gotovo 40 posto osnovnoškolskih ravnatelja nema fakultet
Hrvatica (58) u Irskoj nasmrt pretučena i bačena u odvod. Danima su je tražili: 'Bojala se jedne osobe'
Policija još nije nikoga uhitila zbog ubojstva, ali osoba za koju se sumnja da bi mogla biti počinitelj u zatvoru je zbog incidenta nepovezanog s ovim ubojstvom
Godišnja plaća i do 110.000 eura: Ovo će biti 10 najtraženijih zanimanja u 2025.
Ne treba zanemariti ni tradicionalnije sektore poput zdravstva, koji također bilježe značajan rast potražnje
Naša poznata voditeljica prije 15 godina je izrekla sudbonosno da, sa suprugom je od studentskih dana
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Jedna nuspojava upotrebe antibiotika pojavljuje se kod čak 40% pacijenata, evo kako je izbjeći
Tijekom zime izloženi smo raznim bakterijskim infekcijama, gdje se često primjenjuje terapija antibioticima. Kako prevenirati i tretirati nuspojave ovih lijekova, objašnjava liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica iz Zagreba.
Imamo najveći broj ekonomista u Europi po glavi stanovnika.I inženjera prometa!Imamo intelektualaca ko govana,a nisu sposobni ni sami sebi osigurati egzistenciju nego to traže od države kao i ona udruga Bogeci.Sram vas bilo!Nesposobne budale!Šteta novca našeg koji je potrošen na vaše \"školovanje\".