Tribina

Gottstein: prihvat i integracija izbjeglica dugoročno se isplati

Foto: Reuters/PIXSELL
izbjeglice
Foto: Reuters/PIXSELL
izbjeglice
Foto: Reuters/PIXSELL
izbjeglice
Foto: Reuters/PIXSELL
izbjeglice
31.10.2015.
u 18:58
Glasnogovornik ORaH-a Dean Šarčević ocijenio je da hrvatska vlada nije iskoristila mehanizme Europske unije koji joj stoje na raspolaganju, napomenuvši kako je ORaH u kolovozu u otvorenom pismu predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću upozorio na nadolazeću izbjegličku krizu i postavio pitanje spremnosti Hrvatske na taj izazov.
Pogledaj originalni članak

Prihvat i integracija izbjeglica je trošak u početku, ali dugoročno je ekonomski i društveno isplativ, rekla je Margit Gottstein, državna tajnica Ministarstva integracije, obitelji, djece, mladih i žena njemačke savezne pokrajine Rhineland-Palatinate u subotu u Zagrebu na tribini "Izbjeglička kriza u Europi - realnost koja traži naš odgovor".

 "Izbjeglice ne smijemo promatrati kao krizu, već kao izazov koji na duže razdoblje zahtijeva održivo rješenje", poručila je Gottstein na tribini koja je u subotu u organizaciji ORaH-a održana u Europskom domu. Rekla je kako su poučeni iskustvom iz 1990-tih godina kada su u Njemačku dolazile izbjeglice iz Hrvatske i BiH shvatili važnost integracije te prije svega učenja jezika kako bi se izbjeglice na temelju vlastitih stručnih kvalifikacija mogli uključiti u društvo i tržište rada.

  Istaknula je da je prihvat i integracija izbjeglica u početku popriličan trošak ali je dugoročno ekonomski i društveno isplativ. "Izbjeglice dugoročno svojim radom i doprinosima vraćaju državi i više od onoga što je u njih početno uloženo", zaključila je Margit Gottstein.   

 ORaH-ov zastupnik u Europskom parlamentu Davor Škrlec upozorio je kako Hrvatska nije adekvatno koristila mehanizme i sredstva EU pri rješavanju nastalih izazova. Naglasio je kako je svaka država članica Europske unije potpisnica Ženevske konvencije o statusu izbjeglica prema kojoj smo i kao društvo odgovorni pomoći unesrećenim ljudima pri traženju sigurnog utočišta, a uz humanitaran pogled prema krizi potrebno je, kazao je, osigurati i odgovarajuću integraciju izbjeglica koja među ostalim podrazumijeva obrazovanje i učenje jezika. 

 Glasnogovornik ORaH-a Dean Šarčević ocijenio je da hrvatska vlada nije iskoristila mehanizme Europske unije koji joj stoje na raspolaganju, napomenuvši kako je ORaH u kolovozu u otvorenom pismu predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću upozorio na nadolazeću izbjegličku krizu i postavio pitanje spremnosti Hrvatske na taj izazov. 

 "Od početka krize svjedoci smo izrazito velike solidarnosti i pomoći na terenu koju pružaju građani, organizacije civilnog društva te kao i u svim kriznim uvjetima velike potpore policije i vojske u organizacijskom i operativnom djelovanju prihvata izbjeglica. Međutim, sredstva i mehanizme Europske unije, koji nam stoje na raspolaganju, Vlada i resorna ministarstva nisu iskoristila, a to bi, u velikoj mjeri, olakšalo tranzit izbjeglica te integraciju dijela izbjeglica koji su zatražili ili će zatražiti azil u Hrvatskoj", istaknuo je Šarčević

 U raspravi na tribini sudjelovao je i Mitre Georgiev, predstavnik inicijative za podršku izbjeglicama "Dobrodošli", koja okuplja pojedince i organizacije civilnog društva s ciljem pružanja podrške izbjeglicama na terenu.

 ORaH-ovom tribinom  "Izbjeglička kriza u Europi - realnost koja traži naš odgovor" moderirao je predsjednik Glavnog foruma stranke Gordan Cmrečki.

>> I dalje brojni migranti na austrijsko-njemačkoj granici

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

IZ
izbrisan
20:34 31.10.2015.

Frau Göttstein malo brka kruske i jabuke.Izbjeglice iz propale Jugoslavije,Hrvati i Bosnjaci potomci su nekadasnjih drzavljana habsburske monarhije i slicnog mentaliteta. Ovi sto su sad navalili ,mahom u naponu snage,uz zanemariv broj zena i djece,koriste ih vise kao stit,potencijalni remetilacki faktor stabilnosti Europe.Ne mogu i ne zele se integrirati.Zele nametnuti svoje obicaje i zakone.

Avatar comparator
comparator
20:32 31.10.2015.

Usudim se odbaciti mišljenje onih koji u ovoj krizi vide bilo kakvu šansu za integraciju izbjeglica u Hrvatski život . To je već poznata iluzija koju namjerno proturaju krugovi skloni multikulturizmu i koji svoje ideje vežu za lijeve ideje bratstva i jedinstva ,a zapravo imaju druge namjere koje su vezane za njihove osobne interese . Interes Hrvatske je ne primati narode koji nisu kompatibilni kulturnom krugu i koji ne razumiju demokraciju . Hrvatska je još uvjek preslaba da bi bilo koga učila nekim vrijednostima i ova skupina građana druge vjere samo bi ugrozila ionako slabu nacionalnu svijest . Hrvatska nije Njemačka koja može progutati milijune stranaca već se to može primijeniti na desetke spontanih pridošlica koji imaju želju za uključivanje u naš život .

MI
microlion
23:56 31.10.2015.

Lothar Semper u Die Welt: 70% Sirijaca, Afganistanaca i Iračana, koji su od septembra 2013 uključeni u sistem njemačkog školovanja, do danes su školovanje prijevremeno (neuspješno) završili. Kod ostalih narodnosti to opadanje je samo 25%. Misle da će brzo završiti i zaraditi bajne novce, a onda kad shvate, da od toga ništa, napuštaju školu i završavaju na socialnoj pomoći. Hans-Werner Sinn, ekonomist: Većina migranta, kojih dolaze u Njemačku je u dvadesetim i tridesetim godinama, ali 22 odstotkov nije završilo NIKAKVO školovanje. Od toga 14,5% Sirijaca in čak 68% Afganistanaca je nepismenih. Šefovi velikih njemačkih koncerna samo trebaju radnike na tekučoj traci, dok socialne stroškove (razliku od plače između radnika na tekučoj traci i minimalne plaće daje njemačka država!!!) prebacuju na društvo. Frau Göttstein, vi valjda živite u paralelnom svjetu!