Nositelj liste Amsterdamske koalicije za EU izbore IDS-ov je aktualni istarski župan Valter Flego. Razgovarali smo o EU izborima, programu, tko će voditi županiju dobije li mandat...
Za što ćete se zalagati dobijete li mandat?
Za naprednu Hrvatsku koja se može mjeriti s jednom Njemačkom. Nažalost, Hrvatska je danas po svim relevantnim gospodarskim pokazateljima na dnu svih europskih ljestvica, od rasta BDP-a do povlačenja EU sredstava. Hrvatska je talac nesposobnosti koja nas već godinama drži na dnu. To je apsurdno jer imamo potencijala krenuti naprijed poput torpeda, samo da nas prestanu kočiti. Osim toga, neugodno mi je i nesretan sam zbog eskalacije šovinizma u Hrvatskoj zbog čega stalno dobivamo oštre kritike iz međunarodne zajednice.
Bit ću jako glasan u borbi protiv ekstremizma, nasilja i netolerancije. U pet godina može se zaista puno toga napraviti. Jedan od ključnih ciljeva bit će u potpunosti iskoristiti EU fondove. Hrvatska iskorištava samo 15% sredstava iz EU fondova i nalazi se na predzadnjem mjestu po iskorištenosti EU fondova! To je apsurdno i čovjek se ne može prestati pitati ono famozno pitanje iz pjesme Vojka V. – kako to?
Što Hrvatska do sada nije iskoristila od Unije?
Članstvo u Europskoj uniji, ako se dobro koristi, može biti fenomenalan pokretač sveukupnog razvoja. Uzmite zemlje poput Estonije, Slovačke i Češke. Estonija je postala jedan od svjetskih predvodnika digitalizacije, dok su Slovačka i Češka iskoristile blagodati zajedničkog tržišta kako bi, između ostalog, oživjele autoindustriju i time drastično povećale zaposlenost. Hrvatska nije napravila ništa od toga!
U slučaju da dobijete mandat, tko će voditi županiju čiji su vam građani dali povjerenje?
Tu je zakon vrlo jasan. Županiju će tada voditi jedan od mojih zamjenika, koje također izravno biraju građani. U posljednjih šest godina u županiji smo uspjeli ustrojiti sustav koji izvrsno funkcionira i tu sigurno neće biti nikakvih problema.
Rejting IDS-a se topi. Je li kriza u Uljaniku razlog tomu?
Brojke pokazuju da je rejting IDS-a stabilan. Primjerice, ako pogledate istraživanje agencije Crodemoskop, vidjet ćete da je rejting IDS-a u veljači 2019. za 0,5% veći od rejtinga u veljači 2018. Oko Uljanika se uz suštinsku bitku za opstanak sve vrijeme vodila i komunikacijska bitka. Nažalost, u tom izuzetno intenzivnom razdoblju pojavila se cijela plejada likova koji su bili spremni napraviti bilo što za trenutak medijske pažnje. Tim ljudima nije nimalo stalo do Uljanika. Oni su tu mučnu situaciju iskoristili za svoje osobne političke obračune. To je sigurno ostavilo nekog traga i na stranku, ali vrlo brzo je postalo jasno tko je govorio istinu, tko se svim silama zalagao za Uljanik, a tko se bavio perfidnim manipulacijama. IDS ima stabilno i snažno biračko tijelo koje ne možete prevariti lažima.
Držite li se u IDS-u dijelom odgovornima za rezultate bivše uprave Uljanika?
Uprava odgovara vlasnicima društva, a udio vlasništva Istarske županije i Grada Pule manji je od 0,5 posto. Iz te pozicije ne možete ni na koji način upravljati društvom, a kamoli postaviti upravu. S druge strane, država je vlasnik 25,87 posto Uljanika i najodgovornija je za poslovanje brodogradilišta, a time i za rezultate uprave. Problem je što oni nisu radili svoj posao. I ne samo da nisu nadzirali upravu sve te godine, nego kad smo gradonačelnik Pule Boris Miletić i ja Vladu prije godinu i pol dana upozorili da se nešto događa i da u Uljaniku očito postoje ozbiljni problemi, nitko mjesecima nije reagirao! I onda nakon toga gledate kojim sve spinovima Vlada pokušava sa sebe skinuti odgovornost za vlastiti nerad. Štoviše, oni su toliko centralizirali državu da su lokalnoj i regionalnoj samoupravi oduzeli sve mehanizme kojima bi eventualno mogli pomoći u ovim situacijama.
Vjerujete li i dalje da u Puli može opstati brodogradnja?
Siguran sam da može, ali to zahtijeva dobru volju i suradnju strateškog partnera i države. Nadam se da će ostaviti po strani razlike i fokusirati se na dogovor.
IDS-ovi partneri GLAS i HSS najavljuju mogućnost pokretanja referenduma o reviziji Vatikanskih ugovora. Slažete li se?
Ugovori između Svete Stolice i Republike Hrvatske su međudržavni sporazumi i kao takvi promjenjivi su i raskidivi. Građani bi trebali imati pravo odlučivati o mogućoj reviziji.
Amsterdamska planira tražiti i zajedničkog kandidata za predsjednika države. Krešo Beljak favorizira Zorana Milanovića, Ivan Jakovčić kazao je da je protiv.
O njegovoj kandidaturi ćemo razgovarati ako i kada je istakne.
Kako gledate na izjave predsjednice države da treba razlikovati ustaški pozdrav od poklika branitelja u Domovinskom ratu?
Ustaški pozdrav je ustaški pozdrav. Takve besmislene interpretacije samo su još jedan doprinos opasnoj relativizaciji ustaštva.
Prosvjed novinara u Zagrebu
Taj nemoze dobiti izbore ni da se postavi na trepavice......grobar Uljanika bi sad malo raspredao o spasu istog.