Kina i Hrvatska ostvaruju dobru suradnju a izgradnja Pelješkog mosta, u kojoj sudjeluje kineska tvrtka, mogla bi dodatno potaknuti kineska ulaganja i gospodarsku suradnju, istaknuli su u srijedu u Zagrebu hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i potpredsjednik Stalnog odbora kineskog Nacionalnog kongresa Cao Jianming.
Hrvatska predsjednica primila je u srijedu potpredsjednika Stalnog odbora Nacionalnog kongresa NR Kine Caa Jianminga, a u razgovoru je oboje sugovornika potvrdilo prijateljske odnose Hrvatske i Kine te ukazalo na značaj projekta izgradnje Pelješkog mosta za Republiku Hrvatsku, hrvatsko-kineske odnose i cijelu Europsku uniju, priopćio je Ured predsjednice.
Oboje sugovornika su istaknuli spremnost dviju država za proširivanjem gospodarsko-trgovinske suradnje, a potpredsjednik Jianming je osobito naglasio otvorenost kineskog tržišta za hrvatske robe i ulagače.
"Hrvatska i Kina dobro surađuju na bilateralnom i multilateralnom planu, napose u okviru inicijativa 'Jedan pojas, jedan put' i 'Inicijative triju mora' te mehanizma 'Kina+16'", istaknula je hrvatska predsjednica.
Grabar-Kitarović je izrazila i nadu da će izgradnja Pelješkog mosta, najvećeg europskog projekta u kojem sudjeluje NR Kina, privući kineske ulagače i u druge infrastrukturne projekte u Republici Hrvatskoj te potaknuti veći interes za protokom kineskih roba kroz hrvatske morske luke, kroz koje je, u odnosu na sjevernomorske luke, moguće značajno skratiti put robama s Istoka, stoji u priopćenju.
Potpredsjednik Stalnog odbora Nacionalnog kongresa Jianming kazao je kako je jedan od ciljeva njegovog posjeta Hrvatskoj razgovor o realizaciji dogovora koji je predsjednica Grabar-Kitarović postigla s predsjednikom Xijem Jinpingom, poglavito u dijelu razvoja gospodarske i trgovinske suradnje.
"Vaš posjet Narodnoj Republici Kini dao je veliki vjetar u leđa našim odnosima“, kazao je potpredsjednik Jianming te dodao kako su pisma i čestitke koje su dvoje predsjednika razmijenili u prigodi obilježavanja 25. godina uspostave diplomatskih odnosa pridonijela novim vrijednostima u hrvatsko-kineskim odnosima, posebno se osvrnuvši na rast međusobne robne razmjene, međusobnih kapitalnih ulaganja i rasta turističkih dolazaka iz NR Kine, navodi se u priopćenju.
Bolje je biti u dobrim odnosima sa Kinezima nego Rusima. Kinesko gospodarstvo raste, imaju viska novca i zele ga ulagati. Rusi nista ne nude, samo ucjenjuju, novac je uglavnom lopovski.