Forum u Bratislavi

Grabar-Kitarović uoči GLOBSEC-a: Bolje je novac uložiti u Siriju nego u prolazak migranata

Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Kolinda Grabar-Kitarović
Foto: Reuters/PIXSELL
Kolinda Grabar Kitarović
Foto: Reuters/PIXSELL
Kolinda Grabar Kitarović
Foto: Reuters/PIXSELL
Kolinda Grabar Kitarović
Foto: Reuters/PIXSELL
Kolinda Grabar Kitarović
15.04.2016.
u 12:03
Kada usporedite činjenicu da je Hrvatska potrošila oko 20 milijuna eura za migrantska kretanja, a da ćemo u četiri godine uložiti milijun eura u Siriju, vidite kolika je to diskrepancija, koliko je novaca potrošeno, kaže predsjednica.
Pogledaj originalni članak

Ulaganje novca za prolazak migranata europskim zemljama lošija je varijanta od ulaganja u zemlje gdje se odvijaju sukobi i gdje bi mogao biti uložen u zaustavljanje rata i obnovu, rekla je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u petak u Bratislavi, gdje sudjeluje na GLOBSEC-u 2016., forumu o globalnoj sigurnosti, gdje će jedna od tema biti i izbjeglička kriza i stabiliziranje regije iz koje stižu migranti.

"Kada usporedite činjenicu da je Hrvatska potrošila oko 20 milijuna eura za migrantska kretanja, a da ćemo u četiri godine uložiti milijun eura u Siriju, vidite kolika je to diskrepancija, koliko je novaca potrošeno i koliko je moglo biti uloženo u zemlje gdje su konflikti – da se zaustavi rat, pomogne obnovi i izbjegličkim kampovima", rekla je Grabar-Kitarović u izjavi hrvatskim novinarima uoči sudjelovanja na panelu posvećenom mladim vođama u europskoj politici.

Govoreći o današnjem sigurnosnom stanju u Europi, naglasila je da izbjeglička kriza jest humanitarno pitanje, ali i vrlo složeno pitanje i nacionalne sigurnosti, integracije samih migranata te gospodarsko i socijalno pitanje.

Prije nekoliko dana je, kako je rekla, na Gevgeliji razgovarala sa skupinom ljudi koji "svi do jednoga žele u Njemačku".

"Rekli su da se osjećaju pozvanima i žele iskoristiti prilike koje imaju u Njemačkoj", kazala je predsjednica. "Nitko od nas ne dvoji da svatko ima pravo na bolji život, ali je pitanje kolika je integracijska sposobnost europskih država".

Forum o globalnoj sigurnosti GLOBSEC 2016., kojemu će uz izbjegličku krizu ove godine glavne teme biti predstojeći NATO summit, budućnost europskog projekta s naglaskom na Brexit kao i budućnost transatlantskih odnosa u razdoblju "poslije Obame", održava se od petka do nedjelje u Bratislavi u nazočnosti više šefova država, premijera i ministara vanjskih poslova zemalja srednje i istočne Europe.

Sudionici foruma bavit će se stanjem na Bliskom istoku koje je dovelo do nezabilježenog izbjegličkog vala te strategijama stabiliziranja regije i borbom protiv radikalizacije koja se širi i u toj regiji, ali i u Europi.

GLOBSEC je dobra prigoda i za razgovore o ciljevima nadolazećeg NATO summita kao i za razmatranje šire slike transatlantskih odnosa.

Na forumu, najavljuju organizatori, naglasit će se i važnost europskog jedinstva koje se našlo na udaru i inicijativom Brexit o izlasku Velike Britanije iz EU-a, ali i migrantskom krizom radi koje su se neke zemlje zatvorile u nacionalne granice ne želeći podijeliti izbjeglički teret. Na panelu o Brexitu govorit će britanski ministar za Europu David Lidington u subotu, dan nakon što u Britaniji počinje kampanja za referendum o ostanku zemlje u EU, koja će se održati 23. lipnja.

Na forumu će srednja Europa moći iskazati svoja očekivanja glede vanjske i sigurnosne politike nove američke administracije nakon izbora u studenome.

Govorit će se i o borbi protiv Islamske države gdje se očekuje izlaganje bivšeg američkog posebnog izaslanika za globalnu koaliciju protiv IS-a, generala Johna Allena.

Uz hrvatsku predsjednicu, na forumu će kao domaćin sudjelovati i slovački predsjednik Andrej Kiska, potom bugarski i makedonski predsjednici Rosen Plevnelijev i Đorge Ivanov, premijeri Češke i Slovačke, ministrica obrane Njemačke, ministri vanjskih poslova nekoliko zemalja – Slovačke, BiH, Mađarske, Litve, Latvije, Rumunjske, Češke, Poljske i Ukrajine, kao i predstavnici NATO-a i EU te think tankova, akademskog i poslovnog svijeta i medija.

"Smatram da su ovakve konferencije kao GLOBSEC iznimno bitne i da se na njima iznjedre koraci koji daju ideje i samim vladama", kazala je predsjednica, najavivši da će se sastati s više dužnosnika, ali i s predstavnicima think tankova, akademske zajednice i gospodarstava.

Od političkih bilaterala predsjednica je najavila sastanak sa slovačkim domaćinima te "s nogu tko god bude ovdje".

"Znate da je nekad 30 sekundi s nogu vrednije od pola sata sjedenja i razgovaranja", rekla je. Najavila je i da će se sastati i s predstavnicima nekoliko vrlo snažnih tvrtki "gdje očekuje uspostavljanje određenih veza prema Hrvatskoj i hrvatskom gospodarstvu".

Grabar Kitarović u petak govori na  panelu foruma o globalnoj sigurnosti posvećenom mladim vođama u europskoj politici, potom sudjeluje na otvaranju GLOBSEC-a, a govor će održati i u nedjelju na panelu o europskom odgovoru na "Godinu migracija".

>>Nekoliko stotina metara od K. Grabar-Kitarović izbio novi sukob policije i migranata

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

DO
doktorica
12:08 15.04.2016.

bolje je novac uložiti u Hrvatsku,da nam mladi ne postanu izbjeglice!

VA
Valnea
12:46 15.04.2016.

Kako mozete joj vjerovati? Ona ne radi za Hrvatsku nego za strance.Pozvala je za premijera osobu za koju hrvati nista ne znaju ali mi u dijaspori dobro znamo koliko je on losa osoba i opasan za novac .Sad ce i Hrvatskoj dovesti trovace zivotinja i ljudi.U svijetu se bore protiv toga,a vama ce on uz njezin blagoslov djecu trovati i za to uzimati dolare.I nju dobro znamo u dijaspori.Misle ako su bili na drugom kontinentu da to hrvati nece saznati za njih sta rade.Tjerajte tog premijera dok vas ne unisti.On je puno losa osoba!

RM
rmd3
13:20 15.04.2016.

Sirijci su bili bogatiji nego Hrvatska ikad u povijesti dok ih tvoj amer nije razorijo svojom huškačkom politikom.I bit će bogatiji opet samo da se tvoji maknu sa bliskog istoka isilovci i amerikanci skup s Natom.