Susret sa afganistanskim kolegom

Grabar-Kitarović za proces pomirbe s talibanima, ali da se ne ide ispod "crvene linije"

Foto: predsjednica.hr
Kolinda Grabar-Kitarović u Afganistanu
Foto: predsjednica.hr
Kolinda Grabar-Kitarović u Afganistanu
26.08.2018.
u 18:46
Grabar-Kitarović, koja je boravila u višednevnom posjetu Afganistanu, trećem u svome predsjedničkom mandatu, naglasila je da ipak uvijek postoji "crvena linija" ispod koje se ne može ići, a to su u ovom slučaju primjerice jednakost i prava žena
Pogledaj originalni članak

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović rekla je za posjeta Afganistanu da se proces pregovora i pomirbe s talibanima mora pokrenuti, ali i da postoje "crvene linije" ispod kojih se ne može te da Hrvatska za taj proces može poslužiti kao primjer.

"Proces pomirbe mora ići, to je tako, inače rat neće nikada završiti. Ne vjerujem da je moguće vojno poraziti ikoju stranu jer uvijek će postojati pobunjenička komponenta, bez obzira bili to talibani ili netko drugi", rekla je hrvatska predsjednica u izjavi novinarima nakon susreta sa svojim afganistanskim kolegom Ašrafom Ganijem.

Grabar-Kitarović, koja je boravila u višednevnom posjetu Afganistanu, trećem u svome predsjedničkom mandatu, naglasila je da ipak uvijek postoji "crvena linija" ispod koje se ne može ići, a to su u ovom slučaju primjerice jednakost i prava žena.

"Činjenica je da će to sve skupa trajati godinama, ne možemo očekivati proces preko noći, ali ono što je bitno je održavati stabilnost države, čuvati državu od daljnjih infiltracija kao što je, primjerice, skupina IS-a ili druge ekstremističke organizacije te u međuvremenu nastaviti pružati potporu afganistanskoj vladi u borbi za demokraciju, ali i civilnom društvu u Afganistanu, ženskim udrugama i svima drugima koji se bore za jednaka prava sviju", naglasila je Grabar-Kitarović.

Afganistanski predsjednik je "naglasio hrvatski proces pomirbe kao primjer u svijetu i zatražio pomoć", dodala je Grabar-Kitarović.

"Ja sam rekla da stojimo na raspolaganju, uključujući ljude koji su sudjelovali u procesu reintegracije istočne Slavonije u ustavno pravni poredak RH. Nije situacija sasvim ista, ali neka načela pomirbe su tu, a to znači postizanje kompromisa i političkog dogovora", istaknula je hrvatska predsjednica.

Ganijeva generalna ideja je, kazala je, da talibanski pokret iz vojnog pokreta pređe u politički, ocjenjujući da je to "dobar put naprijed". 

Govoreći o misiji "Odlučna potpora", i prethodnoj misiji ISAF, Grabar-Kitarović je naglasila da je jedan od najvećih njihovih uspjeha ostvarivanje prava žena koja su danas puno veća nego prije.

Ali nije samo to, "već i činjenica da su žene čimbenik stabilizacije i integracije u Afganistanu. One podupiru mirovni proces, vrše pritisak da se formira i organizira civilno društvo, (žene) čak imaju i utjecaja na talibane koji kad vide da gube političku moć i utjecaj, oni se isto tako počinju mijenjati", rekla je. 

Pogledajte video Kolinde Grabar Kitarović u Afganistanu 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

NI
nirovad
20:51 26.08.2018.

Predsjednica stavila maramu na glavu. Iz poštovanja prema religiji jer je žena. Mišljenja sam da to nije trebala napraviti jer je ona katolkinja i predsjednica katoličke države u kojoj se poštuje ravnopravnost spolova. Jednaka je svom domaćinu. Njen poštovani kolega nebi izišao iz svoje nošnje i stavio kravatu oko vrata niti bi dozvolio svojoj ženi (ili ženskoj pratnji) da skinu marame ako ikad dođu u Hrvatsku ili Europu.

Avatar ovdje Maks
ovdje Maks
04:30 27.08.2018.

Predsjednica je zena iz 21 stoljeca, moderna, pametna, domoljub! Postali smo pozitivno popularni u svijetu od kad nas ona prezentira , dva crvena predhodnika pokusali nas vratiti u kameno doba gdje oni pripadaju. Naravno trn je u oku picoustoj pasmi , vidi se po rijetko glupim komentarima....

MA
Marsijanac
05:00 27.08.2018.

"Hrvatski proces pomirbe"......Da, sada nam cetnici i jugo-komunisti koji su razarali ,ubijali i silovali danas slobodno secu Hrvatkom, primaju "pemzije" pa cak sjede u drzavnim tijelima.................