Grad s tek 8% bijelaca u gradskom vijeću gubi i zadnju bijelu vijećnicu

Foto: afp
Grad s tek 8% bijelaca u gradskom vijeću gubi i zadnju bijelu vijećnicu
VL
Autor
Hrvoje Dečak
22.12.2009.
u 15:59
Sheila Murphy Cockrel jedina je bijela članica gradskog vijeća Detroita. Ta 63-godišnjakinja nikad se nije bojala plivati protiv struje. Međutim, iako je vrlo popularna, i ona krajem godine napušta vijeće jer je umorna od skandala koji su u posljednje vrijeme pogodili taj centar američke automobilske industrije. Pokušat će ući u Kongres
Pogledaj originalni članak

Sheila Murphy Cockrel jedina je bijela članica Gradskog vijeća Detroita. Ta 63-godišnjakinja nikad se nije bojala plivati protiv struje. Međutim, iako je vrlo popularna, i ona krajem godine napušta Vijeće jer je umorna od skandala koji su u posljednje vrijeme pogodili taj centar američke automobilske industrije. Pokušat će ući u Kongres, piše Time.

Njezin odlazak značajan je događaj u povijesti Detroita, najvećeg američkog grada s afroameričkom većinom. Pedesetih godina taj je grad na granici s Kanadom imao već gotovo dva milijuna stanovnika, a od toga su broja čak 1,6 milijuna bili bijelci. Naprotiv, u devedesetima bijelo stanovništvo spalo je na dvadeset posto, a danas ih je samo osam posto. I ukupan se broj stanovnika prepolovio – samo ih je 912.000.

Demograf William H. Frey procjenjuje da će do 2020. godine samo pet posto građana Detroita biti bijelci pa, ako zaista bude tako, malo je vjerojatno da će više ikoji vijećnik Detroita biti bijelac.

Cockrel je odrasla u detroitskoj četvrti Corktown, gdje su tada prevladavali irski i malteški doseljenici te Portorikanci.

Protiv brutalne policije

Kao studentica, Sheila Murphy je 1967. bila svjedokom strašnih nereda u kojima su poginula 43 čovjeka. Policija je upala u jedan ilegalni bar u crnačkoj četvrti, što je izazvalo višednevne krvave nerede.
- Bilo je strašno sve to potpuno nemoćno gledati - kaže vijećnica. Poslije su se mnogi bijelci preselili u predgrađa.

U svojem političkom radu Sheila Murphy poslije se najviše borila za socijalnu pravdu, osobito protiv policijske brutalnosti. Tako je upoznala i svog supruga Kena Cockrela, afroameričkog odvjetnika.

Zajedno su ranih sedamdesetih poduprli Colemana Younga, prvoga crnog gradonačelnika Detroita, a to je dovelo i do imenovanja prvog afroameričkog šefa policije. On je raspustio policijski odred poznat po zlostavljanju crnaca. Iako je 1989. izgubila supruga, uspješno je ušla u gradsko vijeće, gdje se ubrzo iznimno istaknula.

Rasna pitanja i danas

– Rasna pitanja nisu razlog moje odluke da se sada povučem – kaže Sheila Murphy Cockrel. Ipak, ta tema ostaje nezaobilazna u Detroitu.

I samu gospođu Cockrel neki crnci nazivaju rasistom, a neki joj bijelci zamjeraju zalaganje za rasnu ravnopravnost. No, njezina je savjest mirna.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

OB
-obrisani-
12:58 23.12.2009.

ADMINE šta je gorka istina, jel da

OB
-obrisani-
23:23 22.12.2009.

Kakav praznovjerni ja sam punovjerni. Vjerujem u rasne teorije, vjerujem u arijevsku krv. Sve na ovom svjetu sto vrijedi stvorili su bjelci i kosooki. Trebali ti primjer: Zimbabve, nekad Rodezija basket za kruh Afrike, ima puno vise primjera.

UK
Ugo Kajvez
16:54 22.12.2009.

Detroit ... grad trećeg svijeta ....