PRIPREMANJE INICIJATIVE I OSNIVANJE GRAĐANSKOG ODBORA

Građani predlažu zakon kad skupe milijun potpisa

Foto: Filip Brala/PIXSELL
europska unija
Foto: VL
inicijative
01.03.2014.
u 07:15
Pogledaj originalni članak

Imaju li građani ikakvu mogućnost – uz biranje predstavnika u Europskom parlamentu – utjecati na donošenje zakona? Imaju. Od 1. travnja 2012. građani EU imaju novi alat koji im omogućava da sudjeluju u stvaranju europske politike.

Građanska inicijativa, ustanovljena Lisabonskim ugovorom, osigurava da milijun građana iz barem četvrtine država članica ima pravo tražiti od Europske komisije da predloži novi zakon u području za koji je nadležna. Organizator građanske inicijative je odbor, sastavljen od najmanje sedam građana EU koji žive u sedam različitih država članica, te ima jednu godinu da prikupi potrebnu podršku. Potpise moraju ovjeriti nadležne vlasti iz svake od država članica. Organizatori uspješnih inicijativa sudjelovat će na saslušanju u Europskom parlamentu. Komisija ima tri mjeseca da razmotri inicijativu i odluči kako će djelovati.

Prva dosad uspješna peticija je ona koja se tiče prava na vodu. EU peticijom za pravo na vodu skupljeno je više od 1,85 milijuna potpisa što je gotovo dvostruko više od potrebnih, a Hrvatska je jedna od 15 zemalja čiji je broj potpisnika peticije ostao ispod praga (potrebno je bilo devet tisuća potpisa). Najviše su prikupili Nijemci, 1,3 milijuna potpisa, čak 18 i pol puta više od minimalnog broja koji zahtijeva EU. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.