Simbolično, na Dan Europe u Strasbourgu završena je jednogodišnja debata građana o tome kakvu Europu žele. Konferencija o budućnosti Europe - zamišljena kao eksperiment koji će građanima omogućiti da izraze svoje mišljenje o tome kako bi ona trebala izgledati te adresirati kritike da se europska birokracija udaljava od Europljana - rezultirala je konkretnim prijedlozima. Na svečanosti u prepunom Europskom parlamentu predstavljeno je završno izvješće. Konačni prijedlozi, o kojima je postignut konsenzus na sjednici Parlamenta u travnju, odnose se na 49 prijedloga koji pokrivaju devet tema - klimatske promjene, zaštitu okoliša, ekonomiju, migracije, digitalnu transformaciju, demokraciju, vrijednosti i vladavinu prava, zdravstvo i mjesto Europe na globalnoj karti - te uključuju više od 300 mjera za postizanje građanima bitnih ciljeva. Ukratko, građani žele da EU bude pravednija, solidarnija, da bude predvodnica u borbi protiv klimatskih promjena i brže donosi odluke čak i ako je za to potrebno ne odlučivati jednoglasno.
- Naš europski projekt bio je uspješan. Možda nije savršen, ali mi smo bastion liberalne demokracije, osobnih sloboda, slobode mišljenja, sigurnosti koji nadahnjuju milijune u Europi i svijetu. No, ova konferencija također dokazuje postojanje jaza između onog što ljudi očekuju i što Europa može isporučiti u ovom trenutku - poručila je predsjednica EP-a Roberta Metsola. Dodala je da su teme koje ne mogu čekati nova obrambena politika, energetika, u kojoj se Europa neće oslanjati na autokrate, i klimatske promjene. Jednako tako i zdravstvo, u kojem treba naučiti lekcije iz pandemije, kao i migracije, jednakost i solidarnost.
- Naša Europa mora ostati mjesto gdje možete biti tko želite, gdje vaš potencijal ne ovisi o vašem spolu, mjestu rođenja, rodnom identitetu ili spolnoj orijentaciji. Europa koja se zalaže za naša prava, za žene, za manjine, za sve - zaključila je Metsola.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron, čiji se govor s nestrpljenjem iščekivao, odbacio je mogućnost brzog ulaska Ukrajine u EU. rekao je da Ukrajinu ne vidi u EU "desetljećima" te je pozvao na stvaranje "europske političke zajednice" koja će uključiti tu zemlju. Macron je rekao da je otvoren za reviziju temeljnih europskih ugovora, da želi razgovore o reviziji od lipnja. Međutim, 13 država članica EU-a, među kojima je i Hrvatska, ne podržava prijedlog promjene Ugovora.
"Iako ne isključujemo nijednu opciju, ne podržavamo nepromišljene i preuranjene pokušaje pokretanja procesa promjene Ugovora. To bi povuklo ozbiljan rizik odvlačenja političke energije od važnih zadaća pronalaženja rješenja za pitanja na koja naši građani očekuju odgovore i od geopolitičkih izazova s kojima se Europa suočava", kaže se u non-paperu 13 država članica (Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Latvija, Litva, Malta, Poljska, Rumunjska, Slovenija i Švedska).
Konferencija o budućnosti Europe predstavlja jedinstvenu i pravodobnu priliku da europski građani i građanke rasprave o izazovima i prioritetima Europe, a nastala je kao ideja Europskog parlamenta, Vijeća i Europske komisije koji su se obvezali saslušati Europljane i na temelju dobivenih preporuka poduzeti daljnje korake u okviru svojih nadležnosti. Na Konferenciji mogu sudjelovati europski građani i građanke iz svih segmenata društva i svih dijelova Unije, pri čemu mladi imaju središnju ulogu u oblikovanju budućnosti europskog projekta. Pravo na sudjelovanje imaju i europska, nacionalna, regionalna i lokalna tijela, kao i civilna društva i druge organizacije koje žele organizirati događanja i doprinijeti idejama. Svi sudionici i sudionice dužni su poštovati vrijednosti utvrđene u Povelji o načelima.
Konačni ishod Konferencije bit će predstavljen u obliku izvještaja zajedničkom predsjedništvu, a tri institucije odgovorene za Konferenciju će u kratkom roku procijeniti na koji način učinkovito odgovoriti na izvještaj, svaka u okviru svojih nadležnosti.
Digitalna platforma okosnica je konferencije jer ona omogućuje da se svi uključe i iznesu svoja mišljenja o konferenciji, a uz to se mogu podijeliti razmišljanja o Europi i potrebnim promjenama, vidjeti mišljenja drugih, pronaći događanja u svojoj blizini ili organizirati vlastito događanje te pratiti tijek i ishod Konferencije. S obzirom da je poseban naglasak Konferencije o budućnosti Europe na mladima, primarno se potiču studenti na sudjelovanje u davanju svog mišljenja organizatorima i sudionicima konferencije, a ona će se potom prezentirati na službenoj platformi.
*Projekt je sufinancirao Europski parlament koji se ne može smatrati odgovornim za iznesene informacije i gledišta te neposrednu ili posrednu štetu do koje može doći u okviru realizacije projekta.
A brže donošenje odluka će realizirati ukidanjem veta malim državama koje bi htjele obraniti svoje nacionalne interese... 😂😂😂